Mennyi gázt fogyaszt egy családi ház? És egy lakás? Hogyan lehet csökkenteni a gázfogyasztást? Mennyit lehet spórolni megfelelő modern nyílászárókkal, szigeteléssel? Összeszedtük a legfontosabb információkat erről az aktuális témáról. Ha új nyílászárókban gondolkodik, vegye fel velünk a kapcsolatot még ma!
Mennyi gázt fogyaszt egy családi ház? Miből áll össze a gázfogyasztás?
Attól függ, hogy a fűtést, a melegvíz-ellátást, a főzést-sütést milyen energiaforrásból biztosítjuk. Vannak házak, ahol a gázfogyasztás nagy részét a fűtés teszi ki, vagyis a téli időszakban jelentősen több pénzt kell kifizetni a gázszámla kiegyenlítésére. Hogy pontosan mennyi gázt fogyasztunk ilyenkor, az függ attól, hogy milyen állapotban vannak a nyílászárók, milyen üvegszerkezet, profil van beépítve, szakszerűen szigetelték-e a födémet, homlokzatot, aljzatot. És az sem utolsó szempont, hogy földrajzilag hol helyezkedik el a ház, magasabb, hegyvidéki területen általában hidegebb van, mennyire éri a szél. Az épület fekvése is sokat nyom latba, hiszen ha a nagy üvegfelületeken télen passzív módon használjuk a napenergiát, akkor kevesebb fűtőanyagot kell elhasználni.
És ott van még szempontnak az egyéni hozzáállás, komfortérzet. Van, aki 23-24 fokra fűti fel az egész lakást, mások pedig jól érzik magukat 19-20 fokban. Na de lássunk néhány számot.
Egerben például egy 100m2 ház télen havonta 200 m3 gázt fogyaszt, ami 22 ezer Forint. De ha egy szigetelt, jó nyílászárókkal rendelkező budapesti 53 m2-es lakást veszünk, akkor télen 70 m3 fogyasztással és havi 9 ezer forintos gázszámlával számolhatunk. De ahogy fent is írtuk, ezek a számok eltérhetnek attól függően, hogy milyen a szigetelés, a nyílászárók. A lakások esetében nem mindegy, hogy a lakás hol helyezkedik el az épületen belül, mennyire veszik körül más fűtött terek stb.
Hogyan lehet csökkenteni a családi ház gázfogyasztását?
A családi ház gázfogyasztását több módszerrel is csökkenthetjük. Az egyik, hogy energetikailag modernizáljuk az épületet. Több dolgot is tehetünk, felvehetjük a kapcsolatot egy energetikus szakemberrel, aki megnézi, hogy milyen problémák merülnek fel az épülettel kapcsolatban. Ha nincs szigetelés vagy rossz a szigetelés (akár a homlokzati, akár a födém esetében), akkor ezeken a felületeken hőhidak alakulnak ki, a hőenergia elillan, nekünk pedig fokozottabban kell használnunk fűtőrendszert, hogy megfelelő, komfortos otthonra tegyünk szert. Minél jobb a szigetelés, annál kevesebb energiát fogunk elhasználni, így csökken a gázfogyasztásunk. Ugyanez vonatkozik az ablakokra, ajtókra. Ha rosszak a nyílászárók, akkor akár 15-20 % hőenergiát is veszíthetünk a rosszul záró, rossz vasalatú ajtókon, ablakokon keresztül.
Mennyit spórolhatunk, ha modern nyílászárókkal van felszerelve a családi ház?
A megfelelő modern nyílászárókkal jelentős összegeket spórolhatunk meg a gázfogyasztáson. Választhatunk fa, alumínium vagy műanyag ablakokat, ajtókat. A műanyag ablakkal szemben többen berzenkednek, és ragaszkodnak a fa nyílászáróhoz. Pedig a spórolás szempontjából jobban járunk a műanyag ablakkal. Kezdjük ott, hogy ár/érték arányban erősebb versenyző a műanyag profil a fa vagy az alumínium ablakprofilnál. Vagyis már a megvásárlásnál jelentős összeget spórolhatunk. A műanyag már önmagában is rendkívül jó hőszigetelő tulajdonságokkal rendelkezik. Az évek során a technológiai fejlesztéseknek köszönhetően megjelentek az 5, majd a 7 kamrás kialakítású műanyag profilok, amelyek révén jelentősen javultak a hőszigetelési adottságai. Ezeket a modern profilrendszereket 2, majd 3 szintű valódi EDPM gumitömítésse látták el, és a háromrétegű üvegezéssel együtt olyan mértékű javulást értek el, mellyel az EnEV 2009 előírása szerin akár 56%-ot meghaladó energiamegtakarítás is elérhetünk.
A legújabb építészeti trendek alapján az épületekre egyre nagyobb méretű nyílászárók kerülnek. Ennek egyik oka, hogy így jelentősen nagyobb mennyiségű hőenergiát nyerhetünk a napenergia passzív felhasználásával. Ezzel párhuzamosan a nyílászárók hőszigetelő képessége is egyre fontosabb. Különösen igaz ez annak tükrében, hogy az energiaárak egyre csak emelkednek.
A műanyag ablakok nem igényelnek kezelést, festést, cserébe hosszú az élettartamuk. És ha esztétikailag még mindig a fa ablakra vágyunk, érdemes körülnézni a fahatású színes fóliával kivitelezett műanyag ablakok környékén.
Mindent egybevetve igen jelentős megtakarítást is jelent a fűtésszámlán, ami az évtizedes használat során folyamatosan halmozódik.
Miért fontos, hogy a nyílászárók mellett megfelelően legyen szigetelve az épület?
Minden építőanyagnak van bizonyos hőátbocsátása, vagyis a megtermelt hőenergia valamilyen módon eltávozik az épületből. Csak az nem mindegy, hogy milyen gyorsan és mekkora mennyiségben. A megfelelő szigeteléssel javíthatjuk (vagyis csökkenthetjük) a hőátbocsátási tényezőt, tehát kevesebb energiát kell felhasználunk ahhoz, hogy kellemes hőmérsékletet érjünk el. Most elsősorban a téli hideg időkről és a gázfogyasztásról beszélünk, de gondoljunk arra, hogy jó hőszigeteléssel nyáron óvjuk az épületet a hőségtől. Ehhez fontos, hogy jó minőségű szigetelő anyaggal dolgozzunk. Nem érdemes spórolni a szigetelő anyag minőségén és vastagságán! Sokan esnek abba a hibába, hogy beérik vékonyabb szigetelő anyaggal, vagy összebuherálják a különböző minőségű, vastagságú anyagokat. A nem kellő vastagságú anyaggal megoldott szigetelés sajnos nem fogja beváltani a hozzá fűzött reményeket, viszont jó sok munkába és pénzbe kerül. A rosszul illeszkedő, egymással nem kompatibilis anyagok találkozási pontjánál vizesedés, penészedés alakulhat ki, rosszabb esetben le is eshet a falról a szigetelő anyag.
Milyen újrahasznosítható energiaforrásokkal lehet csökkenteni a gázfogyasztást?
Van néhány módszer, amivel csökkenthetjük a gázfogyasztást. Az egyik lehetőség, hogy fatüzelésű kályhát építünk. Ennek előnye, hogy a biomassza megújuló energiaforrásnak számít, hátránya, hogy a fafűtéssel szennyező anyagok kerülnek a légtérbe. Van azonban néhány megoldás, amit bevethetünk, ha függetlenedni szeretnénk a gázszolgáltatóktól, gázáraktól.
Napelem és hőszivattyú
A napenergia hatékony felhasználása most már az átlagháztartások számára is elérhető megoldás. Ha megfelelő teljesítményű napelem-rendszert és hőszivattyút (hőszivattyúkat) telepítünk és hozzá padló-, fal- vagy mennyezetfűtéssel szereljük fel az épületet, akkor lenullázhatjuk a fűtőanyagra kiadott költségeket, ráadásul semmilyen károsanyag nem kerül a légtérbe a fűtési rendszerünkből. Igaz, ennek a rendszernek a kiépítése komolyabb költségeket jelent egy felújítás során. A fűtéstechnikánknak a karbantartáson túl szinte semmi rezsiköltsége nem lesz, ráadásul 100 %-osan megújuló energiaforrásból biztosítjuk a hőenergiát és az épület károsanyag-kibocsátása is nulla lesz.
Fontos, hogy elégséges legyen a napelemek teljesítménye, az inverter és megfelelő legyen a hőszivattyú, a teljes épület kifűtéséhez nem lesz elegendő egy fapados megoldás.
Napelem és fűtőpanelek kombinációja
Ez is egy rásegítés. Az elektromos fűtéstől általában rettegünk. Ha nem napelemről szerezzük hozzá az áramot, akkor nem is éri meg. A napelem és a fűtőpanelek kombója akkor térül meg, ha kisebb méretű házat, lakóteret, műhelyt szeretnénk fűteni. Az összes fűtőrendszerhez hasonlóan a fűtőpaneles megoldásnál nem mindegy, hogy mekkora a belső tér, mekkora a szoba területe, milyen az épület szigetelése, a nyílászárók állapota és az sem mellékes, hogy milyen energiaforrással szeretnénk megvalósítani a fűtésünket. Kiválóan alkalmazható a fűtőpanel, ha a különböző helyiségekben különböző hőrmérsékletet szeretnénk elérni, vagy ha ideiglenesen, pl. albérletben szeretnénk megoldani a fűtést. A fűtőpanelt gyakran alkalmazzák másodlagos fűtéshez vagy olyan helyiségek melegítéséhez, ahol nincs szükség állandó melegre. A programozható, okostelefonról irányítható fűtőpanelek előnye, hogy a saját hőigényünkre állíthatjuk be a fűtés intenzitását és idő intervallumát.
Elektromos fűtés klímával vagy infrapanellel
Nem javasoljuk a tisztán klímás fűtést, viszont ha van egy alap fűtésrendszerünk, akkor érdemes inverteres klímát beszereltetni, amivel télen rásegíthetünk a fűtésre, nyáron pedig élvezhetjük a hűvösebb levegőt. Ha kisebb alapterületű lakás, ház, nyaraló fűtéséről szeretnénk gondoskodni, vagy a házunkban lényeges, hogy a helyiségeket egymástól külön tudjuk fűteni, akkor jó megoldás lehet az infrapanel. Mivel ezekhez a fűtési technológiához is elektromos áram szükséges, akkor éri meg igazán, ha napelemről üzemeltetjük.
Összegezzük: hogy mennyi gázt fogyaszt egy családi ház, az az épület elhelyezkedése, fekvése, földrajzi adottsága mellett nagyban függ a nyílászárók állapotától, a szigeteléstől és a felhasználás módjától.
Vélemény, hozzászólás?