Nagyon gyakran találkozunk a hőszigetelt üveg kifejezéssel építkezés, illetve lakásfelújítás kapcsán, amikor az ablakkiválasztásra kerül a sor. A következőkben ezzel a témával ismerkedhetünk meg egy kicsit.
Mit jelent pontosan a hőszigetelt üveg fogalma?
A hőenergia hővezetéssel, hőáramlással vagy hősugárzással terjed a közvetítő közegtől függően. Vannak esetek, amikor meg szeretnénk gátolni a hőenergia vándorlását. Ilyenkor beszélünk hőszigetelésről. Az épületeknél sokféle hőszigetelő anyagot alkalmaznak, az ablakok hőszigetelése azonban speciális feladat, hiszen olyan anyagokat és szerkezetet kell választani, ami a fényt átengedi, a hőenergiát viszont a lehető legjobban szigeteli. A hőszigetelt üveg pontosan egy ilyen szerkezet, amit úgy állítottak össze, hogy a lehető legjobban szigeteljen, azaz a hőátbocsátási értéke a legalacsonyabb legyen.
Miért fontos a hőszigetelt üveg alkalmazása?
Az energiaárak emelkedése és a környezettudatosság terjedése egyre inkább előtérbe helyezi az energiával való takarékoskodás fontosságát.
Az energia egyre több pénzbe kerül és ez a trend a jövőben is tovább folytatódik, ezért a háztartások számára egyre égetőbb kérdéssé válik a lakóépület, ezen belül is a nyílászárók hőszigetelése. Egy átlagos családi ház esetében a legnagyobb hőveszteség (kb. 30-35%) a nyílászárókon keresztül távozik, ezért felújítás esetén a hőszigetelés javítását is itt érdemes kezdeni, ezen a ponton érhetünk el legnagyobb eredményt.
Nyílászárók esetében a hőátbocsátási tényező -az úgynevezett U érték- jellemzi a hőszigetelési képességet.
Minél kisebb az U érték, annál jobb hőszigetelő az ablak.
Háromféle U érték létezik:
Ug (glass=üvegezés): az üvegszerkezet hőátbocsátási értékét adja meg. A jelenleg elterjedt üvegezések általában 1,0 és 0,5 W/(m2K) közötti értéket érnek el.
Uf (frame=keret): az ablaktok és szárny profiljának a hőátbocsátási értékét adja meg. Műanyag nyílászárók esetében 1,4 és 0,7 W/(m2K) közötti értékek a jellemzőek.
Uw (window=ablak): a teljes szerkezet hőátbocsátási jellemzője egy szabvány méretű (1230×1480 mm) ablakra kiszámítva. A mai modern műanyag ablakok jellemzőek 1,2 és 0,6 W/(m2K) közötti tartományban mozognak.
Minél nagyobb felületű az ablak mérete, annál inkább meghatározó az üveg hőátbocsátási tényezője az ablak egészére vetítve.
-
Trend váltószárnyas nyíló-nyíló erkélyajtó259.900 Ft
-
Comfort Váltószárnyas Nyíló-Bukó+Nyíló ablak115.700 Ft
-
Classic Egyszárnyú Nyíló-Bukó ablak47.400 Ft
Mikor, hol lehet szükség hőszigetelt üvegezésű ablakok beépítésére?
Hőszigetelésre akkor van szükség, ha az ablak két oldala között időről időre jelentős hőmérsékletkülönbség lép fel. Jellemzően egy beltéri nyílászárónál nincsen ilyen igény, hiszen mindkét oldala mindig megközelítőleg szobahőmérsékletű. Szintén kisebb jelentőségű a kérdés a mediterrán, tengerparti területeken, ahol a téli és nyári hőmérséklet kevéssé mutat szélsőségeket.
Sajnos Magyarországon nincsen ekkora szerencsénk, a kontinentális éghajlat meglehetősen nagy hőmérséklet különbséget tud produkálni, ezért minél jobb hőszigetelt üvegezésű ablak beépítése indokolt.
Hogyan épül fel az üveg szerkezete? Mitől, hogyan fejti ki hőszigetelő hatását?
Mivel az üveg önmagában nem jó hőszigetelő az 5,8 W/(m2K) értékével, szükség van további anyagokra és megoldásokra, mellyel ez az érték jelentősen javítható.
A levegő lényegesen jobb hőszigetelő az üveghez képest, ezért az ablakoknál alkalmazott üvegszerkezetekben két üvegréteg közé egy légréteget zárnak be, így csökkentve a hőátbocsátási tényezőt. A levegő helyett argon vagy kripton nemesgázt alkalmazva az üvegszerkezet hőszigetelési tulajdonsága még tovább fokozható.
Az üvegrétegek számának növelésével is jelentős javulást érhetünk el a hőszigetelési tulajdonságban. Fontos azonban tudni, hogy két üvegréteg között az optimális távolság 20 mm, ekkor érhető el a legjobb érték. Nem szabad a rétegeket egymáshoz túl közel tenni, mert akkor romlik a szigetelési hatásfok.
A hősugárzás visszaverése érdekében az üveg belső oldalára egy lágyfém bevonatot képeznek (Low-e réteg). A bevonat úgy működik, mint egy tükör, a hősugarakat visszaverve javítja az üvegszerkezet hőszigetelését.
Fenti fejlesztések eredményeként a mai modern hőszigetelő üvegek lényegesen jobb tulajdonsággal rendelkeznek a régebbiekhez képest. Jelenleg az alap üvegezés 2 rétegű, 24 mm-es vastagsággal, Argon töltéssel általában 1,0 W/(m2K) értékkel rendelkezik, míg 3 rétegű, 48 mm-es üvegezéssel 0,5-ös értéket is el lehet érni.
Az üvegrétegek közötti távtartó anyaga alumínium vagy műanyag lehet. Hőtechnikai szempontból az utóbbi sokkal kedvezőbb, így elkerülhetőek az ablak pereménél jelentkező páracsíkok is.
Milyen típusú hőszigetelt üvegek vannak? Melyiket mikor érdemes használni?
Az alábbiakban bemutatunk néhány napjainkban jellemző hőszigetelt üvegszerkezetet. A piaci kínálat ennél lényegesen szélesebb, különösen, ha a hőszigetelési tulajdonságokon kívül az egyéb jellemzőket is figyelembe vesszük (hangszigetelés, betörésvédelem, átláthatóság, statikai teherbírás).
24 mm vastagságú szerkezet, 2 rétegű üvegezéssel
Rétegfelépítés: 4 mm Float üveg – 16 mm légrés – 4 mm Low-E üveg;
Távtartó: Fekete műanyag
Légréskitöltő gáz: Argon
Hőátbocsátási tényező: Ug=1,0 W/(m2K)
Tömeg: 20 kg/m2
Javasolt felhasználási terület: régi üvegek cseréje, ablakfelújítás, ablakcsere
36 mm vastagságú szerkezet, 3 rétegű üvegezéssel
Rétegfelépítés: 4 mm Low-E üveg – 12 mm légrés – 4 mm Float üveg – 12 mm légrés – 4 mm Low-E üveg;
Távtartó: Fekete műanyag
Légréskitöltő gáz: Argon
Hőátbocsátási tényező: Ug=0,7 W/(m2K)
Tömeg: 30 kg/m2
Javasolt felhasználási terület: régebbi üvegek cseréje, ablakcsere, új építés
A 12 mm-es légrés nem optimális, de bizonyos esetekben csak így építhető be 3 rétegű üveg a jobb hő- és hangszigetelési tulajdonságával.
48 mm vastagságú szerkezet, 3 rétegű üvegezéssel
Rétegfelépítés: 4 mm Low-E üveg – 18 mm légrés – 4 mm Float üveg – 18 mm légrés – 4 mm Low-E üveg;
Távtartó: Fekete műanyag
Légréskitöltő gáz: Argon
Hőátbocsátási tényező: Ug=0,5 W/(m2K)
Tömeg: 30 kg/m2
Javasolt felhasználási terület: ablakcsere, új építés
Ez az üvegszerkezet a legmagasabb elvárásokat is teljesíti, bátran alkalmazható passzívházak esetében is.
Hogyan zajlik a hőszigetelt üvegek beépítése, cseréje?
Ha a meglévő ablakkeret lehetővé teszi, akkor önmagában csak az üvegszerkezet is fejlettebbre cserélhető. Mielőtt azonban valaki ezt a döntést meghozná, feltétlenül ellenőrizzen le két dolgot.
Először is nézze meg, hogy az ablakszárnyba milyen vastagságú szerkezetet lehet maximálisan beépíteni. A fejlettebb, jobb hőszigetelésű üvegszerkezet ugyanis rendszerint nagyobb vastagságú is. Meg kell győződni róla, hogy a megnövelt vastagság is elfér a szárnyban. Ezzel együtt a vasalatot is le kell ellenőrizni, hogy el fogja-e bírni a megnövekedett súlyterhelést.
Másodszor érdemes leellenőrizni az ablakkeret általános állapotát -különös tekintettel a tömítésekre és a beépítés módjára-, valamint az Uf értékét. Ezeket mérlegelve kell meghozni a döntést, hogy elégséges-e csak az üveg cseréje, vagy tanácsosabb a teljes ablakcsere. Bizonytalanság esetén kérje ki szakember véleményét.
Gyakran Ismételt Kérdések:
Ha valakinek magas a fűtésszámlája, az ablaka környéke érezhetően hideg, huzatos, és folyamatosan párás, akkor feltétlenül fontolja meg az üveg- vagy ablakcserét.
Amellett, hogy folyamatosan pénzt takarít meg a fűtési és hűtési költségeken, még sokkal komfortosabbá és egészségesebbé is válik mindennapjai élettere.
Nem. A hőszigetelt üvegek vastagabbak és a súlyuk is lényegesen nagyobb, emiatt fizikailag sem férnek el minden ablakkeretben, és a régi vasalatokat sem feltétlenül ekkora súlyra méretezték még.
Vélemény, hozzászólás?