A családi ház bővítés majdnem olyan embert próbáló feladat, mint az építkezés, pláne, ha benne is lakunk az épületben, miközben a bővítés zajlik. Összeszedtünk néhány szempontot, amit érdemes figyelembe venni, mielőtt belevágnánk a bővítésbe.
Mi a ház bővítés menete?
A ház bővítése több irányba történhet. Mehetünk a tetőtér felé vagy hozzáépíthetünk a már meglévő épülethez vagy építhetünk melléképületet. Mindegyik módszernek megvannak a nehézségei, kihívásai. Érdemes alaposan körüljárnia a kérdést, felmérni az anyagi és időbeli vonatkozásait, hogy megfelelő döntéseket hozzunk.
Milyen költségekkel számoljunk, ha családi házunkat szeretnénk bővíteni?
Ha egy családi házat szeretnénk bővíteni a 2020-as években, akkor bőséges pénzforrásra, türelmre és időre lesz szükségünk. Az anyagárak (pl. fa, acél, szigetelőanyagok, cement) drasztikusan változnak, a munkadíjakért is jelentősen többet kell fizetnünk, mint pár évvel korábban. Az egyes munkafolyamatok elvégzésének beárazása rettentően aprólékos, konkrét munkadíjhoz érdemes az adott területen dolgozó szakemberektől bekérni árajánlatot. Egy korábbi cikkünkben összeszedtük a legfontosabb tennivalókat. Kérjünk be több ajánlatot, így fel tudjuk mérni, hogy melyik szakemberrel, gárdával szeretnénk együtt dolgozni.
Ha bővül az épületünk és falat kell építenünk, akkor a fal anyagán kívül számolnunk kell a homlokzati szigeteléssel (hacsak nem okostéglával oldjuk meg a kérdést), a száraz vakolással, színezéssel, lábazatfestéssel is. Amennyiben a tetőtér felé mozdulunk, mindenképp szigetelni kell a tetőt és a födémet is.
A nyílászárók kiválasztása is nagyon lényeges. Esztétikai, energetikai és pszichés szempontból is meghatározza az épület későbbi működését. Vagyis: a nyílászárónak szigetelnie kell, be kell engedjen elég fényt és illeszkednie kell az épület stílusához. Választhatunk fa, alumínium vagy műanyag nyílászárókat, mind a három esetében fogunk találni megfelelően szigetelő terméket. Ár-érték arányban akkor járunk a legjobban, ha minőségi műanyag ablakokkal, teraszajtókkal és bejárati ajtókkal szereljük fel az épületet.
Ha a tetőtér felé terjeszkedünk, az ablakokat el kell látnunk külső árnyékolás technikával, hacsak nem akarunk megfőni a nyári hőségben.
Milyen terveket kell készíttetni a ház bővítés során?
Szükségünk lesz egy építészeti tervre, statikai tervre, meg kell terveztetni a bővítést épületgépészeti és elektronikai szempontból is.
Milyen engedélyek szükségesek ház bővítés esetén?
A ház bővítése, ha nincs jelentős változás az épület méretében, kiterjedésében, a tető formájában, akkor elég egy úgynevezett “egyszerű bejelentés”. Az egyszerű bejelentés csak nevében olyan egyszerű, a lényeg, hogy az alább felsorolt papírokat fel kell tölteni az ÉTDR-be, és a feltöltést követő 16. napon megkezdhetjük az épület bővítését.
Az egyszerű bejelentéshez kelleni fognak az építész által elkészített tervek és a statikai tervek. Szükségesek lesznek az energetikai számítások is, illetve felmérési terveket kell készíteni az épület aktuális állapotáról. Az építész és a statikus mellett meg kell bízunk egy épületgépészt és egy elektromos tervezőt, akik megtervezik ezeket a rendszereket a bővítményben. Végül el kell juttatni településképi véleményezésre is a terveket.
Már leírva is látszik, hogy ezekre a tervezési folyamatokra bőven rá kell szánni az időt és a pénzt, hiszen minden egyes lépésnél egyeztetni kell a szakemberekkel. Az építésznek ki kell jönnie felmérni az épületet, terveket készít, elküldi nekünk, mi véleményezzük. Ha tetőteret szeretnénk beépíteni, akkor előzetesen szükség lesz a statikusi véleményre is. Ő meg fogja vizsgálni, hogy milyen állapotban van az épület alapja, falazata, födémje. A három tényező együttese alapján meg tudja állapítani, hogy lehetséges-e a tetőtér beépítése.
A tetőtér beépítésénél azt is érdemes latolgatni, hogy megváltoztassuk-e a tető szerkezetét. Ha például sátortetőnk van, érdemes megfontolni a nyeregtetővé alakítást, térdfalak kialakítását, mert így jelentősen több teret nyerünk a tető alatt.
Ha nem a tetőtér felé bővítenénk, hanem horizontálisan, akkor utána kell járni, hogy a telek milyen besorolásba tartozik, hány százalékát lehet beépíteni a teleknek stb.
Az egyszrerű bejelentésig, ha mindent szabályosan csináltunk, nagyjából 1 000 000 forintot fogunk elkölteni.
Lehetséges ház bővítés engedély nélkül?
Lehet, de nem éri meg. Ha engedély és terveztetés nélkül bővítjük a házat, komoly jogi procedúra és büntetés vár ránk. A törvény alapján ha tíz évig nem bukunk le és a szomszédok igazolják, hogy a bővítés tíz évnél régebbi, akkor nem kell büntetést fizetni. Viszont ha lebukunk, (és erre a mai világban komoly esélyünk van), akkor be kell adni egy fennmaradási engedélyt és ugyanúgy meg kell terveztetni az épületet, mintha a nulláról építenénk fel. Ezen felül még építési bírságot is kell fizetni, ami négyzetméterenként 140 000 forint. Vagyis ha építettünk egy 30 négyzetméteres bővítményt engedély nélkül, akkor 4 200 000 forintos büntetésre számíthatunk. Ezt az összeget csökkenthetik a készültségi állapottól függően.
Milyen pályázatokat tudunk igénybe venni, ha házat bővítünk?
A ház bővítése során több pályázatot is igénybe lehet venni. Az egyik a CSOK bővítésre
CSOK bővítésre:
Bővítés esetén is igénybe vehetünk CSOK-ot, de ebben az esetben a Itt arra kell figyelni, hogy csak veheti igénybe, aki:
- természetes személy függetlenül az életkoruktól (egyedülállók, élettársak, házastársak) a meglévő gyermek és a még anyaméhben lévő 12. hetét már betöltött magzat vagy ikermagzat után,
- legfeljebb két gyermek esetén (megelőlegezett CSOK bővítésre) azon házaspárok, akiknek az egyik tagja a kérelmének benyújtásakor még nem töltötte be a 40. életévét. A gyermekek vállalására a CSOK jogszabály azt írja, hogy a jelenleg nevelt gyermekek számától függetlenül igényelhető. Ezt érdemes átgondolni, mert a CSOK bővítési támogatás 4 vagy több gyermek esetén eléri a maximálisan adható összeget, azaz a 4. gyermek felett már nem kaphatunk több Szocpolt. Így a maximum 2 gyermekre felvehető megelőlegező CSOK bővítésre a még gyermektelen, 1 vagy 2 meglévő gyermeket nevelők vehetik igénybe. Hiszen, akik 3 meglévő gyermeket nevelnek, már csak további 1 gyermeket vállalhatnak. Fontos, hogy élettársak és egyedülállók nem vállalhatnak gyermeket, kizárólag azok, akik házasok.
A lakás bővítést követően a hasznos alapterületnek el kell érnie a kedvezmény számításánál figyelembe vehető, jogszabály szerinti minimum hasznos alapterület értékét. Ebbe a meglévő gyerekeket, illetve a terhesség 12. hetét betöltött magzatot (ikermagzat), továbbá a vállalt gyerek(ek)et kell bele számolni.
Viszont nem veheti igénybe a CSOK-ot bővítésre, ha van:
- lakástulajdona: mely saját maga, házastársa, élettársa és kiskorú gyermeke, együtt költöző családtagjai birtokában van a bővíteni kívánt lakás kivételével
- állandó lakáshasználati joga, illetve folyamatban lévő, a bejegyzésre irányuló kérelme
- önkormányzati tulajdonú lakásra bérleti jogviszonya
- szolgálati vagy munkakörhöz kötött lakásra bérleti jogviszonya
- lízingelt lakása
A CSOK bővítésre egy gyerek esetén 600 000 forint, a lakásnak legalább 40 négyzetméter fölötti alapterülettel kell rendelkeznie. Két gyereknél már 1 430 000 forint a támogatás, háromnál 2 200 000, négynél pedig 2 750 000 (70 nm-es lakás felett).
CSOK tetőtér
Sajnos ezt a támogatást csak akkor tudjuk igénybe venni, ha például a szüleink házát bővítjük tetőtérrel. A tetetőtér-beépítés, illetve emeletráépítés új lakásépítésnek minősül 2021. január elsejétől abban az esetben, ha a ha a tetőtér-beépítés vagy emelet-ráépítés révén új, önálló társasházi tulajdoni különlapon nyilvántartott vagy több lakásból álló osztatlan közös tulajdon esetén a kizárólagos használati joggal érintett, lépcsőházból vagy szabadlépcsőn megközelíthető, külön bejárattal rendelkező új lakás jön létre.
- egy gyermek esetén: 600.000 Ft,
- két gyermek esetén: 2.600.000 Ft,
- három vagy több gyermek esetén: 10.000.000 Ft.
Vélemény, hozzászólás?