Ház átalakítás: mire kell figyelni, amikor egy lakást vagy egy házat átalakítunk? Mi az, amit fel kell mérni, mielőtt hozzáfognánk? Mikor érdemes lecserélni a nyílászárókat?
Ház átalakítás: mire lesz szükségünk, mielőtt belevágnánk?
Mielőtt bármit elkezdenénk, tanulmányozzuk át az országos építési szabályzatot és kerüljünk képbe az adott településre vonakozó helyi építési szabályzattal is. A legtöbb esetben a ház átalakításához nem kell engedély, de ahogy hozzáfogunk a tervezéshez, megálmodjuk az új lakást, házat, könnyen lehet, hogy már engedélyköteles területre tévedünk. Sokkal könnyebb előre megszerezni a szükséges engedélyeket, mint utólag vakarni a fejünket, ha mégis kellett volna például a fal áttöréséhez statikai vélemény és engedély.
A ház átalakítására sok élethelyzetben szükség lehet. Születik egy új gyerek, a kamaszodó srácoknak már saját szobára van szüksége, ápolni kell a szüleinket és magunkhoz költöztetjük, vagy éppen a gyerekek kirepülnek a családi fészekből és újratervezzük addigi életterünket.
Mit jelent a ház átalakítása?
A felújítás, a karbantartás, a helyreállítás és a korszerűsítés fogalmai gyakran keverednek a közbeszédbe. Nézzünk most egy definíciót a ház átalakításra: meglévő építmény, építményrész, önálló rendeltetési egység, helyiség alaprajzi elrendezésének vagy külső megjelenésének, illetőleg használati módjának megváltoztatása érdekében végzett, az építmény térfogatát nem növelő építési munka.
Persze egy ház átalakítása könnyen lehet, hogy összefügg a korszerűsítésével, felújításával vagy akár bővítésével. Mielőtt hozzáfognánk a ház vagy a lakás átalakításának, nézzünk utána, hogy mi az, ami engedélyköteles és mi az, amihez nem kell külön engedély. Figyeljünk arra, hogy szigorúbb szabályok vonatkoznak a műemlék épületekre!
A belső terek átalakítását, például a festést, mázolást, burkolatcserét vagy nyílászárócserét engedély nélkül elvégezhetjük. A külső terek esetében engedély nélkül újíthatjuk fel a homlokzatot (ide tartozik az utólagos homlokzati szigetelés), kialakíthatunk teraszt (ha nem lesz magasabb 1 méternél).
A kerítés építésénél az utcai kerítés és a jobb oldali kerítés megépítése kötelező. Nem kell külön engedélyt kérnünk a kerítés átalakítására, de van néhány szabály, aminek meg kell felelnie.
Engedélyköteles lesz viszont, ha teherhordó falba nyitunk új ajtót vagy ablakot, ha az ablak osztása eltér a korábbitól. Csakúgy, mint két lakás összevonása, illetve egy lakásból kettő kialakítása. Engedélyhez kötött a lakás vagy a nem lakás céljára szolgáló helyiség rendeltetésének megváltoztatása, vagyis lakásból iroda, gépkocsi tárolóból vegyesbolt létesítése.
Hogyan mérjük fel a terepet ház átalakítás előtt?
Fontos, hogy tisztában legyünk a lakás valós méreteivel. Meg fogunk lepődni, de gyakran eltér az az adat, ami a tulajdoni lapon szerepel attól, amit valójában lemérünk. Egy pontos alaprajzzal a kezünkben már kevesebb meglepetés fog minket érni az átalakítás során.
A műszaki alaprajzon azt is látni fogjuk, hogy hol futnak a falban a kémények, strangok. Ha társasházat szeretnénk átalakítani, akkor jó ha tudjuk, hogy ezeken a helyeken futnak a szomszédok ejtőcsövei, vízvezetékei, szellőzői és kéményei is, ilyen helyeken még vékonyítani, vésni is tilos.
Milyen esetben érdemes lecserélni a nyílászárókat ház átalakítás során?
Érdemes felmérni, hogy milyen állapotban vannak az ablakok, ajtók, milyen módon járulnak hozzá az épület energiatakarékos működéséhez. Azt is vizsgáljuk meg, hogy kisebb javításokra vagy komplex cserére van szükségünk? Megéri-e javíttatni a szigetelést, felújíttatni a régi fa nyílászárót, vagy érdemes a csere mellett dönteni?
Ha elöregedett fa ablakaink vannak (pl. repedések a tokon, szárnyakon), esetleg megpróbálhatjuk asztalossal felújíttatni, de könnyen lehet, hogy a felújíttatás költsége végül magasabb lesz, mintha kicseréltük volna modern, jól záródó, garanciális műanyag nyílászáróra. Az elszuvasodott (vagy más kártevő által megrongált), kirepedt fa ablakot, a régi, rosszul záródó műanyagablakot érdemes cserélni. Az okosan végiggondolt nyílászárócsere egyben hatékony rezsicsökkentés is, tehát ezt is kalkuláljuk bele, amikor számolunk.
Ha megfelelő lesz az ablakaink hőszigetelése (és a házunk homlokzati, födém és aljzatszigetelése is jó), akkor csökkenni fog a fűtésszámlánk, kevesebb energiát használunk, így kevesebb lesz a háztartásunk károsanyag kibocsátása, vagyis környezettudatosabb, energiatudatosabb házban fogunk élni. Ablakcsere ügyében vegye fel velünk a kapcsolatot!
Mire kell figyelni, amikor megtervezzük a belső átalakítást?
Ha a főfalon (vagy 25-30 centi vastag falakon) szeretnénk új nyílást vágni (pl. ablaknak, ajtónak), mindenképp vegyük fel a kapcsolatot egy statikus szakemberrel, aki megmondja nekünk, hogy mekkora nyílást vághatunk a falba, milyen áthidaló gerendával tudjuk megtartani az épület statikai biztonságát. Egy rosszul kivitelezett falvágással az egész ház veszélybe kerülhet.
A statikus és a kivitelező felelőssége, hogy úgy tervezzék meg a fal kivágását, hogy ne roppanjon meg a födém. Különös figyelemmel kell eljárni, ha változnak az épületen belül a helyiségek funkciói, például helyet cserél a konyha és a fürdő, vagy a lakószoba helyére kerül egy fürdőszoba. Ezekben az esetekben új gáztervre lesz szükség és a vízvezeték rendszert is át kell alakíttatni.
Milyen esetben érdemes átszervezni a helyiségek funkcióját?
Ahogy formálódik, alakul a család élete, néha érdemes újragondolni a helyiségek funkcióját. Ha van néhány gyerek és szeretnénk egy nagy közös térben lenni, jó ötlet összenyitni a konyhát a nappalival és egy amerikai konyhává alakítani a teret. Előfordulhat, hogy szükség lenne még egy fürdőszobára vagy külön vécére, esetleg a lakás elrendezéséből fakadóan szeretnénk optimalizálni a helyiségek szerepét.
Ha a gyerekek nagyobbak lesznek és már nem elég nekik a közös gyerekszoba, átalakíthatjuk a nappalit két kisebb kamasz szobává, vagy elindulhatunk a tetőtér irányában. Ha a tetőteret szeretnénk beépíteni, fontos, hogy tisztában legyünk azzal, hogy milyen esetben kell engedélyt kérnünk. Amennyiben a tetőtérre való feljutáshoz át kell törni a födémet, engedélyt kell kérnünk. Figyeljünk arra is, hogy a régebben épült házak födémje nem biztos, hogy megbírja a tetőtér beépítést. A statikussal kell egyeztetnünk, hogy az épület falazata, alapja és a födém kibírják-e a tetőtér beépítésből fakadó terhelést. A födémet utólag is meg lehet erősíteni. Az alapot és a falazatot is lehet erősíteni, de nem biztos, hogy megéri. A tetőtér beépítésénél az is kérdés, hogy változik-e a tetőszerkezet. Ha például sátortetős a házunk, de a hasznos térnövelés érdekében nyeregtetőre cseréljük, akkor a település főépítészével kell egyeztetnünk még a kivitelezés előtt.
Vélemény, hozzászólás?