A családi ház felújítása sok tételből áll, van, aki egymaga fog hozzá a munkához, mások mestereket fogadnak és van, aki az egész munkafolyamatot generálkivitelezőre bízza. Most annak járunk utána, hogy mennyibe kerül egy családi ház felújítása, mit érdemes felújítani, min és hogyan tudunk spórolni.
Mennyibe kerül egy családi ház felújítása?
Erre így egy mondattal nem lehet válaszolni, mivel attól függ, hogy mit szeretnénk felújítani, milyen anyagokkal dolgozunk, magunk végezzük el a munkát vagy mestereket fogadunk, esetleg generálkivitelezőt bízunk meg a teljes folyamat elvégzésére.
Ha például a ház fűtésrendszerét, nyílászáróit és szigetelését újítanánk fel, könnyen 10 millió fölé szökik a számláló, viszont ha csak esztétikai felújításokat végzünk, festünk-mázolunk, akár párszázezer forintból is kijöhetünk.
Mit érdemes felújítani egy családi házon?
Előzetesen fel kell mérni, hogy mi az, amit mindenképp érdemes felújítanunk. Ha energetikailag szeretnénk ráncba szedni a házat, akkor gondolkozzunk komplex módon, vagyis a fűtéstechnikát, a nyílászárókat és a szigetelést egymással összefüggésben újítsuk fel.
Nyílászárók
Általában 20-30 évente érdemes ablakcserében gondolkodni. Természetesen vannak olyan esetek, amelyeket egyszerűbb javítással meg lehet oldani, ilyen például a rossz szigetelés: ha elöregedett az anyag és ettől romlott a légzáró képesség, ki lehet cseréltetni a szilikongumit. Ahhoz, hogy hosszútávon szigeteljen az új szilikon, fontos, hogy ne mázoljuk le, ne érje vegyszeres behatás, hiszen az rongálja a gumit és a szigetelőképességét.
Ha elöregedett fa ablakaink vannak (pl. repedések a tokon, szárnyakon), esetleg megpróbálhatjuk asztalossal felújíttatni, de könnyen lehet, hogy a felújíttatás költsége végül magasabb lesz, mintha kicseréltük volna modern, jól záródó, garanciális műanyag nyílászáróra.
-
Classic Fix téglalap ablak32.100 Ft
-
Comfort Váltószárnyas Nyíló-Nyíló ablak113.900 Ft
-
Comfort Egykilincses Bukó téglalap ablak58.000 Ft
Az elszuvasodott (vagy más kártevő által megrongált), kirepedt fa ablakot, a régi, rosszul záródó műanyagablakot érdemes cserélni. Minden esetben kérje szakember véleményét!
Az ablakcsere ára függ az ablak típusától, méretétől, a profil anyagától, a működtetés jellegétől, de attól is, hogy milyen kiegészítőkkel szeretnénk ellátni (árnyékolás technika, szúnyogháló stb.)
Az ablakcsere árszabásának esetében természetesen azt is figyelembe kell venni, hogy mekkora távolságból kell szállítani a terméket, mennyit kell utaznia a szakembereknek. Az ablaxarny elsősorban Móron és annak 60 kilométeres körzetében végez ablakcserét. Vegye fel velünk a kapcsolatot, kérjen tőlünk árajánlatot!
Homlokzati szigetelés
A homlokzat utólagos szigetelésével rendkívül sokat foghatunk az épületből elillanó hőenergián, csökkenthetjük a rezsiköltséget, növelhetjük a komfortfokozatot, sőt, még az épület energetikai besorolása is javulhat. A homlokzati hőszigetelés esetében fontos, hogy figyeljünk a szigetelő táblák precíz felhelyezére, ne spóroljunk a szigetelőanyag vastagságán és a szerkezeti elemek illeszkedésénél különös gonddal járjunk el, nehogy hőhidak alakuljanak ki a frissen szigetelt épületben, ami aztán falvizesedéshez, penészedéshez vezethet. A homlokzat szigetelést 7-9000/négyzetméter forintos munkadíjjal (de akadnak a piacon 14-15000 forintért dolgozó szakemberek is) csináltathatjuk meg, egy 100 négyzetméteres Kádár-kocka homlokzati szigetelése megközelítőleg 2-2,5 millió forintba kerül.
Tető
Ha a cserepek elöregedtek, a tetőlécek és a gerendázat is korhad, érdemes tetőcserében gondolkodni. Ha a tető ugyan jó állapotban van, ám hiányzik a szigetelés, akkor gondoskodjunk róla. Teljes tetőcserét érdemes végrehajtani, ha rossz állapotban van a tető, vagy ha tetőtérbeépítést tervezünk és a tetőnk formája nem megfelelő (sátortető). Egy teljes tetőcsere ára egy 100-120 négyzetméteres családi ház esetében 4-6 millió forint körül van. Persze sok minden függ a cserép minőségétől, a szigetelőanyagtól és attól, hogy ki a kivitelező.
Padlás szigetelése
A padlást mindenképp érdemes szigetelni, mivel rengeteg hőenergia távozik egy szigeteletlen födémen keresztül. A homlokzati szigeteléshez hasonlóan a padlás szigetelése is rögvest meglátszik majd a fűtés számlánkon. A padlásszigetelést elvégezhetjük mi magunk is, ha hagyományos bálás szigetelőanyaggal (kőzetgyapot, üveggyapot stb) szeretnénk megoldani, viszont kihívhatunk egy szakembert, aki fújó szigetelőanyaggal akár egy nap alatt szigeteli a padlásunkat. A padlásszigetelésnél meg kell gondolni, hogy pakolni, járni akarunk rajta, vagy elég, ha szervízjáratot biztosítunk rajta. A padlásszigetelés ára nagyban függ attól, hogy mekkora felületet szeretnénk szigetelni, milyen eljárással és anyaggal.
Fűtéstechnika
A fűtéstechnikát is érdemes javítani, adott esetben leváltani, főleg akkor, ha elavult a fűtési rendszerünk, elöregdtek a radiátorok, az utolsókat rúgja már a gázkazán.
A kondenzációs kazán sokkal nagyobb teljesítménnyel üzemel, mint a hagyományos társaik, így költséghatékony lesz a fűtési technológiánk. A költséghatékonyság mellett fontos tulajdonsága ezeknek a kondenzációs készülékeknek, hogy kifejezetten környezetbarát módon működnek. Azoknak ajánljuk ezt a megoldást, akik szeretnének kevesebbet költeni a fűtésre és lényeges számukra a károsanyag-kibocsátás csökkentése, de nincs lehetőségük átállni megújuló energiára. A csere ára kb. 800 000 – 1 100 000 forint, megtérülési ideje 10-15 év, de ezt akár a harmadára is csökkenthetjük egy sikeresen megpályázott kazáncsere támogatással.
Ha meg tudjuk engedni magunknak, érdemes (akár részben) megújuló energiforrásokra hagyatkozni, átállni napelemről üzemelő hőszivattyúra, amivel a padló- vagy mennyezetfűtést működtetjük. Ez egy igen költséges befektetés, akkor érdemes belevágni, ha alapból van padlófűtésünk vagy épp arra készülünk, hogy átalakítsuk a teljes fűtési rendszert.
Ha nem is vágunk bele a fűtéstechnika teljeskörű cseréjébe, automatizáljuk a meglévő fűtésrendszert. Ezzel optimalizáljuk a fűtést, kevesebbet fogunk költeni fűtőanyagra és kevésbé lesz környezetszennyező az épületünk üzemelése.
Burkolás
A burkolás sokszor egy másik munkafolyamattal összefüggő felújítási munka. Persze az is előfordul, hogy a buroklat repedezett, töredezett, vagy egyszerűen nem tetszik és lecserélnénk. A burkolás árak átlagosan 7.000 – 10.000 Ft/nm között alakulnak. Ebből maga a munkadíj átlagosan 3.000 Ft/nm-től kezdődik.
Villamos rendszer
Egy családi ház villanyszerelése 450.000 – 900.000 Ft között mozog, mely átlagosan 6.000-12.000 Ft/nm, vagy 2.400 – 6.400 Ft/nm ha csak munkadíjról beszélünk.
Családi ház felújítása: hogyan spóroljunk, ha mi végezzük a felújítást?
Nagyon fontos, hogy készítsünk egy előzetes, pontos tervet, amiben lépésről-lépésre leírjuk, mit szeretnénk megcsinálni. Mindent mérjünk le pontosan, akár többször is, egyeztessünk szakemberekkel, telefonáljunk, olvassunk utána a munkafolyamatoknak és az aktuális áraknak. Sokat bukhatunk azon, ha kapkodunk, nem tartjuk be a sorrendet, fáradtan, figyelmetlenül dolgozunk. Az a bosszantó, hogy ilyenkor úgyis nekünk kell kijavítani a hibát, ami újabb munkaórákat, anyagköltséget jelent.
Hogyan spóroljunk, ha mesterekkel dolgoztatunk?
Érdemes időben hozzáfogni a mesterek levadászásához. Vagyis ha nyáron felújítási munkálatokhoz fognánk, már januárban-februárban kezdjük el keresni a szakembereket. Ilyenkor még el tudjuk csípni a jó szakikat, sőt, akár meg is veresenyeztethetjük őket egymással.
Mindig kérjünk tőlük referenciát, írjunk alá szerződést és ne adjunk csak úgy előleget!
Időről-időre nézzünk rá a munkavégézésre, nem kell kápóként felügyelni a mestert, de az nem baj, ha előzetesen utánaolvasunk a munkafolyamat részleteinek és rá tudunk kérdezni mi miért történik. Nem szükséges feleslegesen okoskodnunk, de előzetesen jó tisztázni, hogy pl. milyen rétegrenddel dolgozik a mester, milyen szigetelő anyagot használ stb.
Arról is állapodjunk meg előre, hogy ki veszi az anyagot, ha valamilyen állami támogatást próbálunk felvenni a felújításra, nézzünk utána az adminisztratív tudnivalóknak is!
Megéri generálkivitelezővel felújíttatni a családi házat?
Ez egy örök vita, hogy egyesével meccseljünk a mesterekkel, vagy bízzuk rá egy generálkivitelezőre az egész folyamatot. A generálkivitelező első pillantásra talán fölösleges pénzkiadásnak tűnik, ám ha találunk egy jó szakembert, akkor sokat nyerhetünk vele. A szólóban dolgozó mesterek nem feltétlenül dolgoznak összehangoltan. Jó eséllyel számíthatunk csúszásra a kivitelezés folyamán, ami miatt heteket, hónapokat tolódhat a felújítás folyamata. Ez lehet, hogy nem olyan égető probléma, mint mondjuk egy újépítésű ház esetében, ahová be szeretnénk költözni, de folymatosan fenn kell tartanunk egy albérletet is. Ettől függetlenül a családi ház felújítása is gyorsabb, gördülékenyebb és szakmailag kézben tartott lehet egy ügyes generálkivitelezővel.
Milyen támogatásokat vehetünk fel családi ház felújítása esetén?
Az Otthonfelújítási támogatás az elmúlt év egyik nagy slágere, idén még igénybe tudjuk venni 2022. december 31-ig! A minimum egy gyereket nevelő szülők az otthonuk felújítására elköltött költségvetési összeg felét. Maximum 3 millió forint támogatást igényelhetnek vissza a Magyar Államkincstártól.
Ha szeretné a teljes 3 millió forint támogatást igénybe venni, akkor 6 millió forintot kell az otthonára költenie. Az elköltött 6 millió forintról szóló számlákból vagy az anyagköltségnek vagy a munkadíjnak el kell érni a költségvetés 25%-át.
Ha nincs önereje, akkor hitelből is felveheti a hiányzó önerőt vagy a teljes költségvetés 6 millióját. És még így is jól jár, mivel a felét visszakapja az államtól.
Ha a teljes költségvetést hitelből finanszírozzuk, akkor 6 milliót költhetünk az ingatlanra. A visszakapott 3 millió előtörlesztése után csak 3 millió forint hitelünk marad.
Felveheti akár a Babaváró hitelt, akár a kamattámogatott 3%-os lakásfelújítási hitelt. Vagyis akik legalább egy gyereket nevelnek, azok maximum 6 millió Ft kedvezményes jelzálog alapú lakáshitelt is igényelhetnek kizárólag lakásfelújítási céllal.
Vélemény, hozzászólás?