Nézzünk most egy kevéssé vidám témát: a betörés. A betörések nagyobb része az ablakokon, vagy erkélyajtókon keresztül történik. Kisebb mértékben a behatolás a bejárati ajtón keresztül valósul meg. A rendőrségi statisztikák és tapasztalatok alapján a betörők a legkönnyebb úton próbálnak meg bejutni. Egy magas biztonsági osztályba tartozó nyílászáró elrettentő erővel bír az illegális behatolókkal szemben, így inkább keresnek egy könnyebben feltörhető „áldozatot”. Mindenképpen érdemes tehát több figyelmet és pénzt szánni a nyílászárók biztonságának fokozására.
Betörés elleni védelem: kombináljuk a rendszereket!
A betörők kedvelik azokat a színhelyeket, ahol nem látható védelmi rendszer. Bátran kombináljuk ezeket a védelmi rendszereket és hívjuk fel rá a figyelmet! (pl. riasztó, kamera, kutya).
Cseréld le az ablakot modern, masszív vasalattal rendelkező nyílászárókra!
A betörés védelem szempontjából fontos tudni, hogy a régi fa ablakok számítanak a legegyszerűbb célpontnak, mivel azok egy egyszerű zsanéron és kilincsen kívül semmilyen vasalattal sem rendelkeznek, így a legenyhébb betörési kísérletnek sem állnak ellent. De az egyéb régebbi ablakokban sem találhatók még meg a mai korszerű és hatékony biztonsági vasalati elemek. Annak, aki ilyen nyílászárókkal rendelkezik, feltétlenül érdemes elgondolkodnia azon, hogy hogyan tudná megerősíteni otthona védelmét. Ennek az egyik legkézenfekvőbb -bár nem a legolcsóbb- módja az ablakok modernebbre cserélése, ami a biztonság fokozásán túl számos más előnyt is hordoz magában energiahatékonyság, vagy éppen hangszigetelés javításának formájában.
Válasszunk biztonsági kilincset betörés ellen!
A Secustic ablakkilincsben egy szabadalmaztatott reteszelőmechanizmus található, amely megakadályozza a vasalat kültérről történő eltolását. A nyomógombos kivitelnél ezen felül szabályozható a nyitási és buktatási funkció. A zárható kilincs további biztonságot nyújt, meggátolja az ablak beltérről történő jogosulatlan nyitását, illetve a kivágott, betört üvegen keresztüli nyitást. Az ES1 biztonsági ajtókilincsnél a pajzs mögött edzett acélbetét biztosítja a mechanikai behatolás elleni védelmet.
Lássuk el betörésvédelemmel az üvegszerkezetet!
Passzív és aktív biztonság területén a legjobb megoldás a VSG ragasztott biztonsági vagy ESG edzett üveg. Előnye, hogy nincs szükség egyéb mechanikai védőeszközre (biztonsági rács). Extrém esetekben szükség lehet „golyóálló” biztonsági üvegre.
Amennyiben a fenti elemek mindegyikét sikerül összhangba hozni, akkor nagyfokú előrelépést tud elérni az otthona védelmének fokozása tekintetében. Különféle elektromos védelmi berendezésekkel, riasztókkal kombinálva, a korábban felsoroltakkal együtt még tovább növelheti a lakás biztonságát.
Legyen megfelelő a zárszerkezet!
A bejárati ajtók esetében a zárszerkezet lelke a biztonsági zárbetét, mely akkor tekinthető biztonságosnak, ha az alábbiak ellen véd:
- fúrás,
- törés,
- finomnyitás,
- savazás,
- másolás
Törés ellen a zárbetét kiváló minőségű anyagán túl nagyon fontos a megfelelő méret kiválasztása, hogy a betét ne lógjon ki az ajtó síkjából. Fúrás ellen tovább védekezhetünk fúrásvédő rozettával.
A zárszerkezet működteti az egy, vagy több zárnyelv mozgatását, mely általában csapos, komolyabb záraknál kampós kialakítású.
Figyeljünk a megfelelő vasalatra!
A szárnyon körbefutó, valamint a tokon elhelyezett vasalati elemeket csavarozással rögzítik a profilban elhelyezkedő acélmerevítéshez. Zárt állapotban ezek a vasalati elemek egymáshoz kapcsolódnak, így képezve egy erős szerkezeti egységet a nyílászárón belül. A vasalat védelmi szintjét fokozni lehet a kapcsolódási pontok kialakításával (pl. gombafejes, kampós), valamint számuk növelésével. Az ablakok elláthatók kiemelést gátló vasalattal és kiegészítő alsó vasalattal is. A biztonság további fokozása érdekében a vasalat kiegészíthető sarokváltóba rejtett elektronikus nyitásérzékelővel is.
Vegyünk jó minőségű műanyag ablakot, ajtót!
Az alumínium és fa nyílászárók szerkezete önmagában is megfelelően szilárd. A jó minőségű műanyag ablakok és ajtók esetében a tok és a szárny profilban elhelyezett, általában 0,8 – 3 mm vastagságú acélmerevítésekkel fokozzák a gyártók a szilárdságot. A tok két szempontból is jelentőséggel bír. Egyrészt a falazathoz kapcsolódik, másrészt a tok biztosítja a kapcsolatot a záródási pontokon keresztül a szárnnyal.
A szárny rejti magában a zárszerkezetet és egyéb vasalati elemeket, illetve kapcsolódik a pántokhoz. Kialakításának olyannak kell lennie, hogy megfelelően védje ezeket a részeket. Ugyanakkor hiába megfelelő erősségű a tok és a szárny, ha mindehhez nem párosul megfelelően erős vasalati rendszer, könnyen felfeszíthető marad.
Betörés biztos ablak és ajtó ügyében vedd fel velünk a kapcsolatot!
Védjük a pincét és a mellékbejáratokat!
Mivel ezek az ajtók legtöbbször az utcafrontól nehezen, rosszul, vagy egyáltalán nem láthatók, a betörők előszeretettel választják ezeket a bejáratokat. Érdemes tehát a sötét sarkokat mozgásérzékelő világítással ellátni, így elijeszthetjük a hívatlan látogatókat!
Ügyeljünk a garázskapukra is!
Az ajtók és az ablakok mellett a garázskapuk is könnyen biztonsági kockázatot jelenthetnek. A modern garázskapuk azonban már mechanikus nyitásvédelemmel rendelkeznek és zárt állapotban hatékony védelmet jelentenek a betolakodók ellen.
Segít a külső világítás!
A ház külső részein elhelyezett világítás elrettentően hathat a hívatlan vendégekre. Elérhetőek már olyan eszközök és berendezések is, melyek elhitetik a betörőkkel, hogy a lakók az otthonukban tartózkodnak. Ilyen például az a lámpa, ami a televízió villogását utánozza vagy az időkapcsolók, amik a redőnyöket és a belső világítást szabályozzák, így keltve olyan benyomást, mintha a lakók épp otthon lennének.
Ne segítsd a betörőt a kint hagyott bútorokkal!
Nézzünk körül az udvarban, kertben, nincs-e kint hagyott létra, kerti bútor, amivel megkönnyítjök a betörők dolgát? Ügyeljünk arra, hogy az ablakokat ne érhessék el akadálytalanul. Ne hagyjunk ezért kerti bútorokat, székeket vagy padokat a teraszon vagy az ablakok alatt. Nem is gondolnánk, de akár ezzel is segíthetjük a betolakodókat a bejutásban!
Ne hagyj ékszert, készpénzt a lakásban!
Gyakran esünk abba a hibába, hogy a lakásunkat széfként használjuk. Ez különösen akkor jelent problémát, ha nyaralni megyünk. Ne tartsunk, ne hagyjunk nagyobb mennyiségű készpénzt a lakásunkban!
Közösségi betörés védelem: legyen biztos a kapcsolati hálód!
A fizikai védelmen túl nagyon fontos, hogy jó kapcsolatban legyél a szomszédsággal, beszélgess velük, figyelj rájuk és ha például nyaralni mész, jelezd nekik, hogy néha nézzenek rá a házadra, lakásodra, ha gyanús jeleket észlelnek, hívjanak téged.
Ne kürtöld világgá, hogy világgá mentél!
Sokan szeretik élőben közvetítetni, hogy épp a világ melyik csodás pontján nyaralnak. Ne tedd! Főleg ne úgy, hogy nyilvánosra van állítva a posztod! Az ismerőseid épp úgy fognak örülni / irigykedni, ha a hazaérkezésed után pakolod ki a szebbnél szebb fotókat a közösségi hálóra.
Ne hagyd bukón az ablakot!
Ha hosszabb időre elmész hazulról, ne hagyd bukón az ablakot, mert így könnyebben hozzáférnek a vasalathoz a behatolók.
+1 figyeld a közösségi médiát
Érdemes a lakóközösséged FB-csoporotjában vagy más közösségi felületén figyelni az esetleges híreket betörésekről, gyanús esetekről.
Vélemény, hozzászólás?