A bejárati ajtó szakszerű beépítése során fontos az előzetes tervezés, pontos mérés és a professzionális kivitelezés. Javasoljuk, hogy a bejárati ajtó beépítését bízza szakemberre! Keressen minket és mi a tervezés első fázisától a pontos mérésen, kivitelezésen át egészen a garanciális javításig szakszerű segítséget nyújtunk!
-
C1 paneles lépcsőházi biztonsági bejárati ajtó185.800 Ft
-
B1 paneles lépcsőházi biztonsági bejárati ajtó185.800 Ft
-
24mm stadúrpaneles lépcsőházi biztonsági bejárati ajtó MDF merevítésselAkciós termék
207.500 Ft175.000 Ft
Milyen szempontokat kell figyelembe venni egy bejárati ajtó szakszerű beépítése során?
Akkor is is jó tisztában lenni a folyamat részleteivel, ha szakember végzi a beépítést, így megrendelőként tudni fogjuk, hogy mire kell odafigyelnünk a különböző építési fázisok során.
A sikeres bejárati ajtó beépítés a tervezésnél kezdődik. Már a tervdokumentáció készítése során fontos meghatározni, hogy pontosan milyen bejárati ajtót tervezünk, milyen lesz a beépítési környezete, milyen egyéb kiegészítőkkel szeretnénk felszerelni. Ezek a tényezők ugyanis nemcsak a nyílászáró kiválasztást, hanem a falnyílás, az áthidaló, és az -adott esetben süllyesztett- küszöb helyének kialakítását is befolyásolják.
Milyen lépések előzik meg egy bejárati ajtó beépítését?
Nemcsak a tervezés, az előzetes felmérés, de a bejárati ajtó pontos méretvétele is alapvetően fontos a sikeres beépítés előtt.
A méretvétel pofonegyszerűnek tűnik, mégis könnyen el lehet rontani. A falnyílás pontos felméréshez minden irányban 2-3 méretet kell venni az esetlegesen falszerkezeti hibák miatt. Irányonként a legkisebb méret lesz a mérvadó a bejárati ajtó méreteinek meghatározásához. A falnyílást átlósan is le kell mérni, mert ebből derülhet fény arra, hogy esetleg nem derékszögű. Ha az átlókban jelentős az eltérés, akkor kőművesmunkára is szükség van, hiszen a műanyag nyílászárót mindenképpen vízszintes helyre kell betenni.
A nyílászárók méretét úgy kell meghatározni, hogy a falnyílás méretéből körben egy-egy centimétert levonunk, mert erre a helyre jön a poliuretán hab. Abban az esetben, ha még nincs meg a falszerkezeten a végleges szigetelő réteg, akkor a szigetelés vastagságával is számolni kell, tehát itt szükség lehet toktoldó alkalmazására, hogy a műanyag nyílászáró beépítése esztétikus legyen.
Az ajtó beépítését előre egyeztetett időpontban végezzük el. Az új nyílászárók speciálisan erre a feladatra felkészített, tárolókerettel ellátott járművön, elmozdulás elleni rögzítéssel szállítjuk a helyszínre. A nyílászárókat a tárolás és mozgatás során a profilok felületére gyárilag felhelyezett védőfólia védi. A nyílászárók alját a záróprofil óvja, melyen a nyílászáró könnyen mozgatható, és amit az Ablaxárny Kft alaptartozékként biztosít.
Fontos, hogy megrendelőként biztosítson hozzáférést a munkaterülethez, és takarja le porvédő takarófóliával a környező bútorokat, tárgyakat.
A régi ajtókeret kibontásához először eltávolítjuk az ajtót. A tokot roncsolásos technikával több darabra vágjuk annak érdekében, hogy a falszerkezet és vakolat minél inkább ép maradjon.
Hányféle módja van egy bejárati ajtó szakszerű beépítésének?
Beállítás, szintezés
Következő lépésben a behelyezzük a tokot a tervezett helyére. A vízszintes és függőleges pozíció beállításához ékekkel kell rögzíteni a véletlen elmozdulás ellen. Bizonyos esetekben a beállítást rögzítőpárnák segítségével végzik el. A beállítási folyamat során a tok derékszögben történő beépítését az átlók egyenlőségének ellenőrzésével végzik el.
A precíz szintezés, beállítás elengedhetetlenül fontos a későbbi tökéletes működés és könnyű kezelhetőség érdekében. A tok alsó része magasságban a végleges padlóvonalra kell hogy kerüljön.
Rögzítés, funkciópróba
A beállítás után következik a tok rögzítése. Erre a műveletre két elterjedt technika létezik.
Az egyikben a tokot átfúrva a rögzítést speciális tokrögzítő csavarokkal végzik. A tokrögzítő csavar hosszát a falazat anyaga, a tok szélessége és a szerelési hézag vastagsága határozza meg. Tömör, kemény anyagú falban (pl. beton, kmt tégla) 130-150 mm elegendő, míg porózus falba (pl. Ytong, vályog) 180-210 mm is szükséges lehet. A művelet elvégzése után a csavarfejeket műanyag takarókupakokkal takarják el. A másik rögzítési technika a rögzítőfüles megoldás. A fülek a tokprofil külső oldalán lévő horonyba kerülnek behelyezésre, majd falhoz rögzítésre.
Mindkét technika esetén a megfelelő rögzítés érdekében a csavarok a sarkoktól körülbelül 15 cm-re, egymástól átlag 50-70 cm-re helyezkednek el.
A rögzítést követően vízpermetezővel meg kell tisztítani a szerelési hézagnál lévő falfelületet. Erre a tökéletes hőszigetelés elérése érdekében van szükség, mivel a szigeteléshez használt PUR hab jobban megtapad a nedves, pormentes felületen.
A tok rögzítése után vissza kell helyezni a szárnyakat, illetve beüvegezni a fix részeket, majd elvégezni a funkciópróbát a szerelési hézag kitöltése előtt.
Napjainkban alapvetően két fő ajtó beépítési technikát különböztetünk meg: a PUR habosat, illetve RAL szerintit (annyi kiegészítéssel, hogy a RAL szerinti beépítésnél is használunk PUR habot!).
A bejárati ajtó beépítés egyéb folyamatlépései a két beépítési technika esetén egységes. A bejárati ajtó cseréje esetén a folyamatsor kiegészül a régi nyílászáró kibontásával. A beépítés utáni utómunkálatok (kőműves munkák, takarítás stb.) választhatóak, a megrendelői igényeknek megfelelően, az arra vonatkozó megállapodás szerint készülnek el.
A RAL beépítés Magyarországon sajnos még a mai napig nem elterjedt formája a nyílászárók beépítésénél. A jelenleg elfogadott és gyakorlott beépítési mód, a nyílászáró beékelése, tokon keresztüli vagy építő füllel történő rögzítése, végül a PUR hab kitöltése a beépítési hézagnak. Fokozza a beépítési hézagoknál kialakuló esetleges hőveszteséget, ha nem megfelelő a káva szigetelése. A nyílászárók párásodásához és az ingatlan penészesedéséhez is vezethet, a nem megfelelő nagyságú hézagok, mivel a PUR hab beépítést követően felveheti a környezetében lecsapódó párát, és ez bizony a hőszigetelés romlásához vezet, köszönhetően a mai korszerű nyílászárók fokozott légzárásának. A RAL beépítés alkalmazásával a PUR hab akár 30 éven keresztül megbízhatóan megőrzi minőségét.
Milyen tipikus hibák merülhetnek fel egy bejárati ajtó beépítése során? Hogyan kerülhetőek el?
Kezdjük az egyik legbosszantóbb hibával: előfordul, hogy valaki beltéri ajtót épít be bejárati ajtóként. Ez több szempontból is probléma, a beltéri ajtók sokkal rosszabbul szigetelnek és nincsenek is úgy kialakítva, hogy ellenálljanak az időjárás viszontagságainak. Hogy kerüljük ki ezt a hibát? Úgy, hogy megbízható helyről rendelünk ajtót és képzett szakembert bízunk meg a kivitelezéssel.
A következő jellemző probléma, hogy a mérési hiba miatt jelentősen nagyobb lesz a falrés, mint a megvásárolt ajtó és a köztes részt purhabbal próbáljuk kitölteni. A purhabra nem szabad statikai szerepet osztani, nem arra való.
A falvastagság és szigetelés, valamint az áthidalók határozzák meg, hogy hova kell kerülnie a bejárati ajtó síkjának. Ha a fenti tényezőkre, hibalehetőségekre nem figyelünk oda kellően, akkor az a beépítést is nagy mértékben megnehezítheti, illetve a végeredmény esetleg nem lesz olyan tökéletes, mint amilyenre számítottunk.
A RAL beépítés látszólag egyszerű, mégis sokféle módon el lehet szúrni.
Bár léteznek alternatív technológiák a RAL kiváltására, mi azt tanácsoljuk, hogy a kivánt eredmény eléréséhez forduljon szakemberhez. Mi az ABLAXÁRNY-RENDSZER Kft.-nél teljeskörű szolgáltatást nyújtunk, amiben a felmérés, árajánlat adás, a kivitelezés és a karbantartás is szerepel, ha kérdése van vegye fel velünk a kapcsolatot.
Mikor szükséges egy bejárati ajtó karbantartása?
A bejárati ajtókat a többi nyílászáróhoz hasonlóan érdemes időnként karbantartani. Ha fa nyílászáróról van szó, akkor évente szükséges kezelni, mázolni, hogy ne gombásodjon, ne vetemedjen meg. Műanyag nyílászárónál azért jóval kevesebb karbantartási munkát kell elvégeznünk, de a vasalatot, mozgó alkatrészeket, zárakat érdemes évente egyszer-kétszer műszerolaj finomságú olajjal bekenni.
A felület tisztítása is fontos, főleg, ha üvegfelület is van a bejárati ajtóban. A műnyag ablak tok és szárny részét takarítsuk meg enyhén mosószeres vízzel. A tisztításhoz érdemes kizárólag puha, fehér rongyot használni, a színes rongyok ereszthetnek némi festékanyagot magukból, amit aztán újra nekünk kell lepucolni.
A makacs szennyeződésekre szemcsementes súrolószert is használhatunk. De csak óvatosan, ne sértsük fel a felületet!
Vélemény, hozzászólás?