Amikor a nyílászárók felújításáról beszélünk, az egyik legfontosabb kérdés, hogy az ablakcsere mennyibe kerül. Fussunk végig gyorsan, mi indokolhatja az ablakcserét, mikor, miért érdemes elszánni magunkat a cserére:
Mi indokolja az ablakok cseréjét?
Egy ablaknak három fontos funkciója van: eresszen be elegendő fényt, így a fény mellett meleget is kap a belső tér az üvegházhatásnak köszönhetően, bezárt állapotban legyen kiváló légzáró hővisszatartó tulajdonsága. És van még egy negyedik, az esztétikum, vagyis hogy illeszkedjen az épület arculatához.
Érdemes felmérni, hogy milyen állapotban vannak az ablakok, ajtók, milyen módon járulnak hozzá az épület energiatakarékos működéséhez. Azt is vizsgáljuk meg, hogy kisebb javításokra vagy komplex cserére van szükségünk? Megéri-e javíttatni a szigetelést, felújíttatni a régi fa nyílászárót, vagy érdemes a csere mellett dönteni?
Mikor lehetünk biztosak abban, hogy eljött az idő az ablakcserére?
Általában 20-30 évente érdemes ablakcserében gondolkodni. Természetesen vannak olyan esetek, amelyeket egyszerűbb javítással meg lehet oldani, ilyen például a rossz szigetelés: ha elöregedett az anyag és ettől romlott a légzáró képesség, ki lehet cseréltetni a szilikongumit. Ahhoz, hogy hosszútávon szigeteljen az új szilikon, fontos, hogy ne mázoljuk le, ne érje vegyszeres behatás, hiszen az rongálja a gumit és a szigetelőképességét.
Ha elöregedett fa ablakaink vannak (pl. repedések a tokon, szárnyakon), esetleg megpróbálhatjuk asztalossal felújíttatni, de könnyen lehet, hogy a felújíttatás költsége végül magasabb lesz, mintha kicseréltük volna modern, jól záródó, garanciális műanyag nyílászáróra. Az elszuvasodott (vagy más kártevő által megrongált), kirepedt fa ablakot, a régi, rosszul záródó műanyagablakot érdemes cserélni. Minden esetben kérje szakember véleményét!
Miért, hogyan éri meg az ablakcsere az esztétikumon túl?
Egy épületarculat egészen meg tud frissülni, ha új ablakok ragyognak a régiek helyén, de van még jó néhány szempont, ami kívülről nem látszik, ám jelentősen hozzájárul a komfortosabb lakáshoz, a biztonsághoz és a fenntarthatóbb jövőhöz. A betörések jelentős részét nem a bejárati ajtókon keresztül, hanem a teraszajtókon, ablakokon át hajtják végre. Fontos, hogy a nyílászárók cseréje esetén megfelelő RC-vel (resistance class, vagyis az ellenállóképesség osztályzása) jelzett ablakot szereljünk be. Az RC 1 N, RC 2 N és az RC 2 osztály a statisztikák alapján a betörések 85%-át megakadályozza.
Az okosan végiggondolt nyílászárócsere egyben hatékony rezsicsökkentés is, tehát ezt is kalkuláljuk bele, amikor kiszámoljuk, mennyibe kerül az ablakcsere. Ha megfelelő az ablakaink hőszigetelése (és a házunk homlokzati, födém és aljzati szigetelése is jó), akkor csökkenni fog a fűtésszámlánk, kevesebb energiát használunk, így kevesebb lesz a háztartásunk károsanyag kibocsátása, vagyis környezettudatosabb, energiatudatosabb házban fogunk élni. A csere árába tehát érdemes ezt a megtérülést is bekalkulálni!
Mikor érdemes elvégezni az ablakcserét?
Mikor ideális, az év mely szakaszában?
Elterjedt nézet, hogy az ablakcserére a legalkalmasabb időszak a nyár, hiszen meleg van, könnyebben száradnak a rögzítő, szigetelő anyagok (illetve fa nyílászáró esetében a fakezelő, mázoló anyagok), és a lakás sincs kitéve a cudar időjárási elemeknek. Viszont sokan akkor szembesülnek a nyílászáró gyöngeségeivel, amikor beköszön az ősz, a tél, fűteni kell, de a hőenergia jelentős része elillan a lakásból az utcára.
Lehetséges télen is?
A mai technológiákkal szerencsére meg lehet oldani egy kompromisszummentes téli ablakcserét is, hiszen van már téli PUR-hab, a műnyag nyílászáró felületét pedig nem is kell kezelni. A téli ablakcsere folyamata során a szakemberek gondoskodnak arról, hogy egy időben csak egy ablak cseréjét végezzék, majd ha ez megtörtént, jöhet a következő ablak, így kényelmesebb, élhetőbb lesz a munkafolyamat a lakók számára is. Egy téli ablakcserével már az adott szezonban megspórolhatunk akár 20-30% fűtésköltséget!
Van-e értelme egyszerre csak egy ablakot cserélni?
Amennyiben olyan súlyosan megsérült az egyik nyílászárónk, hogy nem javítható, akkor érdemes megfontolni a cseréjét. Ebben az esetben előfordulhat, hogy csak egy ablakot cserélünk ki.
Ha egy nyílászárót cserél valaki érdemes egyszerre az összes többit is cserélni vagy nem?
Egy épületben általában hasonló korúak a nyílászárók, vagyis ha az egyik elöregedett, akkor jó eséllyel a másiknak sincs sok hátra (az elhasználtság mértékében természetesen lehetnek eltérések az adott épületen belül is: mennyi nap éri az ablakot, gyakrabban vagy ritkábban nyitották-csukták stb.). Érdemes megfontolni az épület komplex nyílászáró cseréjét, hiszen némi időbeli eltéréssel az összes ablakon jelentkezni fognak a hibák egy pár éven belül, és újra ki kell hívni a szakembert, el kell végezni a cserével járó procedúrát. Az együttes csere során viszont biztosak lehetünk az egységes minőségben és arculatban.
-
Comfort Váltószárnyas Nyíló-Bukó+Nyíló ablak115.700 Ft
-
Classic Egyszárnyú Nyíló-Bukó ablak47.400 Ft
Mennyibe kerül az ablakcsere?
Mitől függ az ár?
Sok mindentől függ, hogy az ablakcsere mennyibe kerül. Nézzük, hogy mik ezek:
Az ablak mérete:
Vannak sztenderd méretek, de árajánlatkérés előtt mindenképp érdemes pontos méretet venni. A méret pontos meghatározása nemcsak az árajánlat szempontjából lényeges lépés, hiszen ezen fog múlni a sikeres és költséghatékony kivitelezés is. Bizonytalan nyílászárói méretében? Forduljon hozzánk bizalommal! Kollégáink felkeresik a helyszínen és pontos gyártási méreteket vesznek fel egyedi igényei alapján. Az ingyenes felmérést követően részletes ajánlatot készítünk jelentős árengedményekkel!
Kategóriák a nyitás módja szerint:
Az sem mindegy, hogy milyen módon nyílik az ablak (vagy a fix ablak esetében nem nyitható). Eszerint van: fixablak, bukó ablak, távirányítással nyitható bukó ablak, egyszárnyú nyíló ablak, egyszárnyú nyíló-bukó ablak, kétszárnyú ablakok és ezeknek nyíló, bukó vagy bukó-nyíló változatai.
Tokosztás:
Bizonyos méret fölött az ablak méretét tokosztással oldják meg, ez az árban is megmutatkozik.
Az ablak hőszigetelő képessége
Ha ablakárak között kutakodunk, találunk 2, 3, 5, 6 sőt, akár 7 légkamrás ablakokat, minél nagyobb a szám, annál többe kerül a nyílászáró. Nagyban függ az ablak hőszigetelő képessége attól, hogy hány rétegből áll az üveg, vagyis hogy hány hőszigetelő légkamra védi a belső teret a külső hőmérséklettől. Egy kétrétegű üveg esetében egy légkamra (nem “levegővel”, hanem argon gázzal töltik fel a két üveg közötti területet) helyezkedik el. Nem az üvegréteget szokták megadni, hanem a légkamrák számát, minél magasabb a kamrák száma, annál jobb az ablak hőszigetelő képessége, annál nehezebb lesz a súlya és annál magasabb lesz a nyílászáró ára.
Extra funkciók
Növekszik az ár abban az esetben is, ha extra funckiókra van szükségünk. Például ha sötétített üveget, UV-szűrővel vagy résszellőző rendszerrel ellátott ablakot szeretnénk, vagy beépített redőnyre, reluxára vágyunk, az meg fog mutatkozni az árajánlaton is.
Egyéb kiegészítők
Előfordulhat, hogy ablakpárkányt, belső könyöklőt, tokos redőnyt, szúnyoghálót is kell szerelni egy ablakcsere esetén. Ezek a munkálatok és anyagköltségek is szerepelni fognak az árszabásnál.
A szerelés helyszíne
Az ablakcsere árszabásának esetében természetesen azt is figyelembe kell venni, hogy mekkora távolságból kell szállítani a terméket, mennyit kell utaznia a szakembereknek. Az ablaxarny elsősorban Móron és annak 60 kilométeres körzetében végez ablakcserét.
Van-e garancia az ablakcserére?
A karbantartási szerződésben szerepelnie kell a garanciának is! Mi évente átvizsgáljuk és karbantartjuk az általunk szerelt nyílászárókat, így tíz év meghosszabbított szavatosságot vállalunk!
Ahogy a cikkből is olvashattuk sok mindentől függ, hogy az ablakcsere mennyibe kerül, ahhoz, hogy korrekt módon tudjunk árajánlatot adni, tudnunk kell minden szükséges információt.
20-30 évente érdemes megfontolni az ablakok cseréjét. (Ez függ a beépített ablak minőségétől, a karbantartástól és az időjárási tényezőktől is.)
Bármelyik évszakban el lehet végezni az ablakok cseréjét.
Az ablak méretétől, tokosztástól, a nyitás módjától, hőszigetelő képességétől és az egyéb extra igényektől.
Vélemény, hozzászólás?