Annak, aki nyílászáró vásárlását, illetve cseréjét tervezi, fontos tudnia, hogy mik azok az ablak méretek, amelyek optimálisan illeszkednek leendő beépítési helyükhöz. Az alábbi cikkben erre vonatkozó hasznos elméleti és gyakorlati információkat talál, ami segítségül szolgál az eligazodásban.
Miért fontos a megfelelő ablak méretek megválasztása?
Megrendelés előtt nagyon fontos, hogy pontosan felmérjék a falnyílást, amibe majd bekerül a nyílászáró, hogy elkerüljük a beépítéskor és a későbbi használat során fellépő problémákat. Pontatlan felmérés esetén, ha túl kicsi lett az ablak mérete, akkor az optimálisnál nagyobb lesz a fal közötti beépítési hézag, ami mechanikai szilárdsági és hőszigetelési problémát is okozhat.
Amennyiben az ablak méretei nagyobbak a szükségesnél, akkor a beépítési hézag lecsökken, ami megnehezíti a pontos beállítást. Szélsőséges esetben az ablak beépítése csak a falnyílás utólagos kivésésével, vagy egyáltalán nem lehetséges. A falnyílás pontos és szakszerű felmérésével tetemes többletköltségek kerülhetők el.
Nézzük meg, mire van szükség a műanyag ablak méret pontos meghatározásához!
Mi a különbség az ablakméret és a nyílásméret között, hogy mérem meg?
Először is induljunk ki a fal névleges nyílásméretéből. Ez egy elméleti méret, ami a falnyílás szélességi és magassági méretét adja meg, a rajzokon legtöbbször szélesség/magasság jelöléssel centiméterben. A valóságban a kialakított falnyílásnak különféle alakhibái vannak, ezért a nyílászáró méretének meghatározásakor ezt is figyelembe kell venni.
A falnyílás pontos felméréshez minden irányban 2-3 méretet kell venni az esetlegesen falszerkezeti hibák miatt. Irányonként a legkisebb méret lesz a mérvadó az ablak méret meghatározásához. A falnyílást átlósan is le kell mérni, mert ebből derülhet fény arra, hogy esetleg nem derékszögű. Ha az átlókban jelentős az eltérés, akkor kőművesmunkára is szükség van, hiszen a műanyag nyílászárót mindenképpen vízszintes helyre kell betenni.
A nyílászárók méretét úgy kell meghatározni, hogy a falnyílás méretéből körben egy-egy centimétert levonunk, mert erre a helyre jön a poliuretán hab.
Melyik az ablak szélességi és melyik a magassági mérete?
Az ablakos szakmában egységesen a szélességi méret áll elöl, ezt követi a magassági méret. Feltétlenül ezt a gyakorlatot kövessük minden alkalommal!
Milyen méretei vannak egy ablaknak?
Különféle kereskedőknél és honlapokon találkozhatunk ablak méretek megadásával. Ezek sokszor névleges szélesség x magasság méreteket jelölnek centiméterben, de ez a jelölés nem teljesen egységes, ezért nagy körültekintéssel kell eljárni. A fenti ábrán található ablak névleges mérete 120×150 cm, azaz ekkora méretű falnyíláshoz készült.
Látható, hogy az ablak tényleges mérete ennél oldalanként 1-1 cm-el kisebb. Szintén fontos tudni, hogy az ablakgyártók milliméterben adják meg a nyílászárók méretét. Nem egységes annak kezelése sem, hogy az ábrán látható ablak alsó részén fekete sávval jelölt párkányfogadó elem beleértendő-e az ablak méretébe, vagy sem. Jelen esetben a méret tartalmazza a párkányfogadót is, aminek egyébként a magassága általában 30 mm.
Abban az esetben, ha még nincs meg a falszerkezeten a végleges szigetelő réteg, akkor a szigetelés vastagságával is számolni kell, tehát itt szükség lehet toktoldó alkalmazására, hogy a műanyag nyílászáró beépítése esztétikus legyen.
Ugyanígy szükséges figyelembe venni az esetlegesen tervezett árnyékolók leendő helyét is, melyek tokja és lefutói befolyásolják a toktoldók, és végső soron az ablak méretét.
-
Heroal vakolható tokos alumínium redőny60.800 Ft
-
S-kompakt (EVO) öntartó zsaluzia234.000 Ft
-
EASYPLAST vakolható tokos műanyag redőny33.100 Ft
Miután ebben a kérdésben sem egységes az eljárás, szintén egyeztetni kell a gyártóval/kivitelezővel, hogy a toktoldók méretét a nyílászáró méretéből le kell-e vonni vagy sem.
Távműködtetésű bukóablak esetén a távműködtető felőli oldalra tervezzünk be toktoldót, hogy a működtető lefutása és kezelése zavartalan legyen. Az ablak méretének megadásánál a toktoldó szélességét is vegyük figyelembe.
-
Comfort Bukó körablak485.100 Ft
-
Classic Egykilincses Bukó téglalap ablak45.900 Ft
Az erkélyajtók, tolóajtók esetében egyre elterjedtebb megoldás a kényelmes süllyesztett küszöbök alkalmazása. Ezesetben épp fordított módon kell eljárnunk, hiszen a padlószintbe süllyesztett részek méretét hozzá kell adni az ajtók méretéhez.
-
Trend emelő-toló erkélyajtó1.882.800 Ft
-
Comfort toló-bukó erkélyajtó670.900 Ft
-
Classic S150 toló erkélyajtó1.123.700 Ft
Sorolt szerkezetek esetén, amikor is több ablakot tervezünk egymás mellé beépíteni, figyelembe kell venni a soroló elemek vastagságát is. Az ablakok mérete ennek megfelelően csökkentendő. A nálunk alkalmazott rendszer esetében egy dilettációs sorolóra 30 mm-t kell számolni.
Mik a műanyag ablak szabvány méretek?
Építész tervezők lakóparkok, társasházak esetében költségoptimalizálási okokból, valamint a korábbi korlátozottabb gyártástechnológiai lehetőségek miatt gyakran alkalmaztak járatos vagy szabvány ablak méreteket.
Egyszárnyú ablakoknál a teljesség igénye nélkül: 60×60 cm, 60×90 cm, 60×120 cm, 90×120 cm, 120×90 cm, 90×150 cm, 100×100 cm és 120×150 cm. Kétszárnyú ablakok esetében pedig: 120×120 cm, 120×150 cm, 150×120 cm, 150×150 cm és 180×150 cm. Ezeket a szabvány méretű műanyag ablakokat a kereskedők sokszor készleten is tartják.
Fontos tudni azonban, hogy ezek is névleges méretek, és ellenőrizni kell, hogy illeszkednek-e a falnyílás méretéhez.
Különféle funkciójú helyiségekhez eltérő méretű ablakot szokás választani.
Egy kamra vagy különálló WC esetében a 60×60 cm ablak méret tökéletesen elegendő. Fürdőszobára, hálószobára már célszerűbb ennél nagyobb, legalább 90×120 cm méretet választani.
Gyerekszobára, dolgozószobára válasszunk még nagyobb, legalább 120×120 cm-es ablakot. Ha az épület jellege megengedi, akár két ablakot is elhelyezhetünk ezeken a helyiségeken.
A nappali szobára érdemes a legtöbb és legnagyobb méretű ablakot választani. A 150×150 cm méretű ablak már megfelelő választás ezekbe a helyiségekbe. Az ablak méretének növelésével együtt egyre jobban figyelni kell arra, hogy megfelelő hőszigetelt üveg kerüljön beépítésre a nyílászáróba, mert arányaiban az lesz meghatározó hőszigetelési szempontból.
Tervezéskor gondoljunk a helyiségek tájolására is. Kedvezőtlenebb, északi fekvés esetén célszerű nagyobb ablakkal kompenzálni a kevesebb fényt.
A déli tájolású nyílászárók méretét nem érdemes az ajánlott méret alá csökkenteni a nyári meleg napok miatt sem. Itt inkább gondoskodjunk a megfelelő árnyékolástechnikáról, és adott esetben válasszunk Clíma Guard Solar üveget, mely a naphő 30%-át kívül tartja.
Milyen ablak méretek léteznek még?
A legtöbb esetben nem használhatóak a standard ablak méretek a megrendelői igények, az építészeti kreativitás vagy egyszerűen a beépítési környezet okából. Ilyen esetekben egyedi ablak méretekre van szükség. Szerencsére a technika fejlődésével ez már egyáltalán nem jelent problémát, sőt valójában még többletköltséget sem, pusztán nagyobb odafigyelést és pontos felmérést. A digitalizációval és a CNC vezérlésű gyártósorokkal milliméter pontosságban készülnek el az egyedi nyílászárók.
Szinte bármilyen méretű nyílászáró legyártható, csupán az alkalmazott rendszer fizikai korlátjai szabnak határt a lehetőségeknek. Egy fix szerkezet esetében például 30×30 cm-től egészen 240×240 cm-es tartományban minden ablakméret legyártható. Mozgó ablakszárnyakat is tartalmazó ablakok esetében ez a tartomány szűkebb, de az ablakok sorolásával szinte bármilyen elképzelés megvalósítható.
Látható, hogy a műanyag ablak méretezése nagyon sok a hibalehetőséget rejtegető folyamat, melynek jelentős költségkihatása lehet, ezért feltétlenül tanácsos szakemberre bízni a -legtöbbször ingyenes- felmérést.
Gyakran Ismételt Kérdések
Bármilyen méret legyártható az ablakrendszer fizikai korlátjain belül. Egy fix szerkezet esetében például 30×30 cm-től egészen 240×240 cm-ig minden ablakméret legyártható. Mozgószárnyú ablaknál a tartomány szűkebb, de sorolással szinte bármilyen elképzelés megvalósítható.
A szabvány méretű ablakok alkalmazásának megvannak a maga előnyei. Lakóparkok esetében egységes arculat alakítható ki, egyszerűbb a teljes logisztika lebonyolítása beszerzéstől a egészen a beépítésig. A kereskedelemben kapható nyílászárók esetében is egyszerűbb a készletezés.
Igen, mindkét esetben ugyanazokkal a szabványméretekkel találkozhatunk.
Vélemény, hozzászólás?