A teraszajtó vagy erkélyajtó jelenti a kapcsolatot a lakóterünk és a természet között. Fontos, hogy minél több előnyét élvezhessük a kertnek, viszont kizárjuk azokat a hátrányokat, amelyek kívülről érkezhetnek. Szerencsére ma már rengeteg verzióban és méretben szerelhetünk teraszajtót, így mindenki megtalálhatja a saját igényeinek és az épület, illetve a kert adottságainak megfelelő nyílászárót.
Mi egy teraszajtó célja?
A teraszajtónak több funkciója is van. Sokan azt szeretnék elérni egy jól megválasztott teraszajtóval, hogy minél közelebb hozzák a kertet, vagyis nyitott állapotban az a jó nyílászáró, amelyiket szinte észre se vesszük. Egyszerűen ki lehet lépni rajta keresztül a természetbe.
Viszont csukott állapotában fontos, hogy bőséggel engedje át a fényt és a látványt, megfelelő legyen a hőszigetelő és hangszigetelő tulajdonsága, illetve betörésvédelmi szempontból is meg kell állnia a helyét. És természetesen az sem mindegy, hogy esztétikailag hogyan illeszkedik az épület arculatába!
Mekkora lehet egy teraszajtó?
Kezdjük az alapméretnél, ha 2,5 méternél szűkebb az a falfelület, amire az erkélyajtót szerelnénk, akkor érdemes egy egyszárnyú teraszajtót fix üveggel szerelnünk.
Viszont, ha emelő-toló ajtót szeretnénk, legalább 2,5 méteres falnyílásra lesz szükségünk. Hiszen ennél az ajtótípusnál lesz egy 125 centis nyitható és egy szintén 125 centis fix rész (amire rátoljuk a nyitható szakaszt).
De természetesen, ha az épület adottságai lehetővé teszik, akár 12 méteres falnyílásba is szerelhetünk teraszajtót. Ebben az esetben a nyíló rész maximum 6 méteres, ami több elemből áll. Itt különösen fontos figyelembe venni a statikai szempontokat is, amennyiben alumínium és műanyag kombinációból szerelték össze, egy elem nem lehet nagyobb 3*2,8 méternél, ha fa és alumínium a kombináció, akkor elmehetünk a 3*3 méteres méretig is.
Milyen teraszajtó típusok vannak? Melyik hova ajánlott?
Bukó-toló ajtó
Az ajtó egy fix elemből, valamint egy tolható szárnyból áll, és a fix elemre szerelt sínen futva nyílik ki, emellett buktatható funkciója is van. Ennél az ajtótípusnál vegyük figyelembe az emelő-toló ajtóhoz képest magasabb küszöböt is, annak előnyeivel és hátrányaival.
Mikor érdemes ezt választani?
Ha kevés a hely, ideális lehet egy ilyen ajtó, hiszen nyitott állapotban is a fix elemmel párhuzamos síkban helyezkedik el. Hátránya a fent említett küszöb, bár van, aki fontosnak tartja a magasabb küszöböt, hiszen így kevésbé kell tartani attól, hogy ősszel befújja a szél a száraz leveleket a lakásba.
Emelő-toló ajtó
Ez a típus egy fix elemből és egy tolható szárnyból áll, a két elem egymáshoz képest eltolt síkban helyezkedik el. A nyíló szárny a kilincs elfordításával megemelkedik, és a tokra felszerelt sínrendszerben a fix szárny elé tolható.
Mikor érdemes ezt választani?
Ha szeretnénk egybenyitni a lakásunkat a természettel, ez lesz az ideális választás. A fény beárad a szobákba, ezzel a megoldással eggyé válnak a külső és a belső terek, az alacsony küszöbnek köszönhetően egyszerű és akadálymentes lesz a közlekedés, könnyedén kiguríthatjuk a grillszettet a teraszra és indulhat gondtalan, nyáresti sütögetés. Hátránya, hogy mélyen a zsebünkbe kell nyúlni egy ilyen ajtórendszer kialakításához.
Toló ajtó
Ez a típus is egy fix elemből és egy tolható szárnyból áll, a két elem egymáshoz képest eltolt síkban helyezkedik el. A nyíló szárny a kilincs elfordításával nyitható, és a tokra felszerelt sínrendszerben a fix szárny elé tolható.
Mikor érdemes ezt választani?
Egy minőségi toló ajtó költséghatékony megoldás lehet a terasz és a lakótér összekapcsolására, ráadásul kiváló hő és hangszigetelő tulajdonságokkal rendelkezik! Helytakarékos, így könnyedén alakíthatunk ki nagyvonalú, esztétikailag és építészetileg végiggondolt tereket.
Váltószárnyas teraszajtó
A váltószárnyas erkélyajtónál a szárnyak bezáráskor közvetlenül egymásba záródnak. A két szárny működhet azonos elven és egymástól eltérő elven, a szárnyak osztása lehet szimmetrikus vagy aszimmetrikus. Az összes variánst a termékoldalon vizsgálhatjuk meg.
Mikor érdemes ezt választani?
Helytakarékosabb, mint az egyszárnyú ajtó. Ha van egy szimmetrikus kiosztású ajtónk, csak a nyílásszélesség felét veszi el az előtte lévő térből. Mivel a váltószárnyas erkélyajtók szárnyai csak az nyílásszélesség kb. felét veszik el az előtte lévő térből az ajtó nyitott állapotában.
Kétszárnyú teraszajtó
Ennél a típusnál az ajtótok felületét két részre osztják, ez az osztás lehet szimmetrikus vagy aszimmetrikus és a két szárny működési elve is eltérhet egymástól, de lehet ugyanolyan.
Mikor érdemes ezt választani?
A kétszárnyú erkélyajtó legfontosabb előnye, hogy nyitáskor a teljes tok szélességében, magasságában szabaddá válik a nyílás. Ez főleg akkor jön jól, ha a lakásunk bejárati ajtaja amúgy keskeny és a nagyobb bútorokat a teraszajtón keresztül tudjuk beemelni. Hátránya, hogy nyitott állapotban helyet vesz el a belső térből.
Kifelé nyíló teraszajtó
Családi házak esetén akkor szokták ezt a típust választani, ha például az előszobában kicsi a hely, nehezen férne el egy befelé nyíló típus. Közintézményeknél tűzvédelmi okok miatt kötelező a kifelé nyíló ajtó.
Bukó-nyíló teraszajtó
A kilincs megfelelő irányba mozdításával nyithatjuk vagy bukóra állíthatjuk az ajtószárnyat.
Mikor érdemes ezt választani?
Ez a típus talán a legkedveltebb, költséghatékony és biztonságtechnikai szempontból is kiváló konstrukció, mivel a szárny minden oldalán találhatóak záródási pontok. A sokoldalú vasalatnak köszönhetően ez az erkélyajtó univerzálisan használható szinte bármilyen helyiségbe.
Egyszárnyú teraszajtó esetében 70*200 – 120*240 centiméteres méretig, kétszárnyú esetében 120*200 és 200*240 centis mérettartomány között gyártható.
A méreten és a típuson kívül érdemes még néhány praktikus szempontot megfontolni. Legyen-e küszöb vagy ne legyen? Ha van küszöb, akkor milyen magasságig jön fel? Az sem mindegy, hogy milyen szögben nyílik az ajtó (ez a kétszárnyú ajtókra vonatkozik), ha a szerkezet és a helyiségek mérete megengedi, kérhetünk olyan vasalatot, amellyel 90 fok helyett 180 fokban nyithatjuk ki az ajtót, így nem fog belógni a térbe nyitott állapotban sem.
-
Trend emelő-toló erkélyajtó1.882.800 Ft
-
Classic egyszárnyú nyíló erkélyajtó94.700 Ft
Hogyan lehet pénz megtakarítani a megfelelő teraszajtóval?
Fontos, hogy komplexitásában vizsgáljuk az épületünk energetikai adottságait. Ha kiválasztunk egy jól szigetelő teraszajtót, akkor csak olyan épületbe érdemes beszerelni, amelyik megfelelő módon körbe van szigetelve és a többi nyílászáró is jól szigetel. Ebben az esetben hosszú távon jelentős összeget spórolhatunk meg a teraszajtónkkal.
Kimutatták, hogy elsősorban nem a bejárati ajtón, hanem a teraszajtókon, ablakokon jutnak be a betörők az ingatlanba. A betörésvédelem is lényeges ezeknél a nyílászáróknál, hiszen minél ellenállóbb a teraszajtónk, annál kisebb eséllyel jutnak be illetéktelenek a házunkba.
Az esztétikai szempontokon túl fontos, hogy minél hatékonyabban használjuk ki a belső és a külső teret, ebben segít a megfelelő méretű és típusú teraszajtó kiválasztása.
Többek között bukó-toló, emelő-toló, bukó-nyíló, kétszárnyú, váltószárnyas, kifelé vagy befelé nyíló teraszajtók vannak.
A jó hőszigeteléssel spórolhatunk a fűtésszámlán, a megfelelő betörésvédelemmel ellátott ajtó pedig megóv minket a felesleges anyagi veszteségektől.
Vélemény, hozzászólás?