Amikor az ablak beépítéséről beszélünk, kétféle technológiát szoktunk emlegetni. Az egyik a hagyományos, PUR-habos megoldás, a másik pedig a RAL-beépítés.
Mit jelent a RAL-beépítés?
A kirögzített tok és a fal közötti szerelési hézag alacsonytágulású, jó minőségű PUR habbal kerül kitöltésre, ügyelve arra, hogy a tok külső oldalára ne folyjon ki, ugyanakkor a kitöltés hézagmentes legyen. Habosítás után az egy méter fölötti tokszárakat ki kell támasztani, mivel a tömítő hab tágulása deformációt okozhat. Plusz 5 fok alatt téli felhasználásra minősített habot kell használni. PUR habos technika esetén ügyelni kell arra, hogy a szabadon hagyott hab felülete mielőbb eltakarásra kerüljön, mivel az anyag nem UV álló (idővel szétporlik), valamint képes felvenni a környezeti nedvességet, rontva ezáltal a hőszigetelést.
A passzívházas követelményeknek való megfeleléshez szükséges a beépítési hézagot speciális duzzadó szalagokkal és ablakbeépítő fóliával beépíteni. Ezt a technikát nevezik RAL szerinti beépítésnek. Az illeszkedésnek belül párazárónak, kívül csapóesőállónak és páraáteresztőnek kell lenni. A fóliák feliratozott oldala a külső, vakolható oldal. A PUR hab ebben az esetben a külső oldali duzzadó szalag és a belső oldali párazáró fólia közötti szakaszra kerül. Ez a beépítési technika összességében sokkal megbízhatóbb, tartósabb hő- és hangszigetelési eredményt biztosít.
Miben különbözik a hagyományos PUR-habos beépítéstől?
A RAL beépítés Magyarországon sajnos még a mai napig nem elterjedt formája a nyílászárók beépítésénél. A jelenleg elfogadott és gyakorlott beépítési mód, a nyílászáró beékelése, tokon keresztüli vagy építő füllel történő rögzítése, végül a purhab kitöltése a beépítési hézagnak. Fokozza a beépítési hézagoknál kialakuló esetleges hőveszteséget, ha nem megfelelő a káva szigetelése. A nyílászárók párásodásához és az ingatlan penészesedéséhez is vezethet, a nem megfelelő nagyságú hézagok, mivel a Purhab beépítést követően felveheti a környezetében lecsapódó párát, és az a Purhab hőszigetelésének romlásához vezet, köszönhetően a mai korszerű ablakok fokozott légzárásának.
Mik az előnyei a RAL-beépítésnek?
Ahogy fent is írtuk, vigyázni kell a Purhabra! Kitűnő a szigetelő képessége, de a nem megfelelő nyílászáró beépítés esetében könnyen elveszítheti ideális hőátbocsájtási tényezőjét. Ez optimális esetben 1.0W/m2K a nap UV sugárzásának hatására, valamint a belső oldali párafelszívódásnak köszönhetően elveszítheti ezt a képességet, és akár 5W/m2K értékre is romolhat. Megfelelő RAL beépítés alkalmazásával a purhab élettartama harminc év is lehet, aviszont ha elmarad a szalagozás, akkor ez az élettartam akár három évre is lecsökkenhet. Sőt! Amennyiben a beépítést követően szabadon éri a hideg a nedvesség a purhabot, egy év alatt is tönkre mehet és bármilyen jó is a hőszigetelése az üvegszerkezetnek vagy a profilnak, a hibás beépítés miatt rossz lesz a szigetelés.
A RAL beépítéshez többféle módszert és anyagot használhatunk. Ennél az építési technológiánál sincs megkötve a kezünk, amikor kiválasztjuk a megfelelő anyagot, viszont néhány irányelvet érdemes szem előtt tartani. A nyílászáró szalagok használata a legelterjedtebb, ahol Nagy Sd értékű párazáró fólia kerül a belső oldalra, és kis Sd értékű páraáteresztő szélzáró fólia a külsőre. Manapság kezdenek elterjedni a kényelmesebb használatot biztosító Illbruck duo szalagok, amik egyszerre pára záró és áteresztő funkciót is képesek kiszolgálni lásd. lentebb.
Mik a legfontosabb lépések, amikor RAL beépítéssel dolgozunk?
Ahogy fentebb is láttuk, a RAL szabványnak megfelelő ablakbeépítés menete nem tér el radikálisan a hagyományos purhabos beépítési módtól, de a szalagok felhelyezése és megfelelő alkalmazása a tévhittel ellentétben komolyabb szakértelmet igényel. Ha nem ismerjük az anyag használatának szabályait, könnyen elszakadhat, begyűrődhet a szalag.
Az első gyakorlati tanács, amit akkor is érdemes megfontolni, ha mi csak az anyagbeszerzéssel, felméréssel foglalkozunk, a kivitelezést pedig meghagyjuk a szakembernek. Számoljunk azzal, több szalagra lesz szükségünk, mint amennyi a nyílászáróink összkerülete, mert a sarokbefordulásokkal is számolnunk kell. Ha ezt nem vesszük figyelembe kellemetlen meglepetésként érhet minket, ha idő előtt elfogy a megvásárolt szalagunk.
RAL lépésről lépésre
Először is készítsük elő az ablaktokot, akasszuk le a szárnyakat. A szalagokat ezután fel kell helyeznünk a nyílászáróra. Ha körbeértünk, varpasztával ragasztjuk össze a szalagok végét. Arra is figyelnünk kell, hogy a megfelelő szalag kerüljön az ablak külső és belső oldalára, hacsak nem használunk DUO szalagot. Amennyiben duzzadó szalaggal dolgozunk, ragasszuk fel a nyílászáróra.
A második lépés a gondos portalanítás. A kávafelületeket alaposan le kell portalanítaportalanítsuk a már előre kivakolt sima kávafelületünket, ellenőrizzük hogy nem nedves a felület. Majd az alapozó sprayt fújjuk rá a kávára körbe egyenletesen a beépítés vonalában, minimum 5-5 cm szélesebb sávban mint a tok vastagsága.
A következő lépésben hasonlóan kell eljárni, mint a hagyományos beépítési módnál, itt arra kell külön hangsúlyt fektetni, hogy a szalagok épségben maradjanak.
Abban az esetben, ha a RAL-technika felhasználása során duzzadó szalagot is használunk, akkor el kell távolítani a duzzadó szalag fóliáját és le kell simítani a káva két oldalára a szalagokat. Ha nem duzzadó szalaggal, hanem purhabbal dolgozunk, akkor a purhabozást követően kell a szalagokat a falra simítani. Amennyiben nem tapad kellőképpen a szalag a felületre, vartapasszal tudunk segíteni a dolgon.
Gondoskodnunk kell a szigetelés és a falazat közötti megfelelő szellőztetés kialakításáról is, ha nem kőzetgyapot szigetelést alkalmazunk. A külső páraáteresztő szalag magában nem oldja meg a szellőzést.
Mire kell figyelni a RAL beépítés során?
A RAL beépítésnél fontos, hogy szakember végezze a munkafolyamatot. Ugyan ki lehet váltani a RAL-beépítést is házilag egy tixotróp alapállapotú anyaggal, amit ecsettel hordhatunk fel a és miután megkötött, tartósan rugalmas, párzáró és légtömör réteget képez, így ami alkalmas lesz a belső párazáró szalagok kiváltására. Ezt a technológiát alkalmazhatjuk olyan helyen, ahol a párazáró szalagokat nem lehet használni.
Bár léteznek alternatív technológiák a RAL kiváltására, mi azt tanácsoljuk, hogy a kivánt eredmény eléréséhez forduljon szakemberhez. Mi az ABLAXÁRNY-RENDSZER Kft.-nél teljeskörű szolgáltatást nyújtunk, amiben a felmérés, árajánlat adás, a kivitelezés és a karbantartás is szerepel, ha kérdése van vegye fel velünk a kapcsolatot.
A megfelelő ablak kiválasztásával és szakszerű beszerelésével komfortos lesz az otthonunk. Egy jól megtervezett passzívházzal ráadásul több legyet ütünk egy csapással. Először is rendkívül olcsó, költséghatékony lesz az épület üzemelése. Redukáljuk a háztartásból kijutó károsanyagokat, csökkentjük a légkör szennyezését és egy élhetőbb otthont, élhetőbb környezetet adunk át a következő generációnak.
Mennyibe kerül ez a technológia?
Az ár függ az ablak méretétől, a felhasznált anyagok mennyiségétől, fajtájától. A legcélszerűbb konkrét árajánlatot kérni az ablakok RAL-technológiával történő beépítéséhez.
Vélemény, hozzászólás?