Panel ablak méretek: a “panelek” előre gyártott, vasbetonból álló tömbházak, amelyeket abban az időszakban húztak fel, amikor a városokban központosult az ipar, a mezőgazdaságot téeszesítették, és rengeteg ember költözött fel urbánus környezetbe. A lakáshiány problémáját gyorsan és hatékonyan kellett megoldani. Erre születtek a panelek.
Az 1961-ben induló első 15 éves lakásépítési tervben több százezer lakás felépítését irányozták elő a szovjetektől átvett és részben továbbfejlesztett házgyári technológia alapján. A döntést hosszas lakáspiaci és városszerkezeti elemzés előzte meg, és természetesen figyelembe vették az ország rendelkezésre álló anyagi forrásait is. Ennek keretében három házgyár építését határozták el. A panelépítés harminc éve alatt közel 788 000 panellakás épült fel, ezek meghatározzák a magyarországi nagyvárosok és iparvárosok képét.
A panelházak még mind a mai napig hozzátartoznak a magyarországi és a volt szocialista államok országainak városképéhez. Aki panelbe költözik, gyakran szembesülnie kell azzal, hogy a nyílászárók már elhasználódtak, kevésbé szigetelnek. Mi az, amit tudnunk kell a panel ablak méretek kapcsán?
Milyen jellemző panel ablak méretek vannak?
Három jellemző panel ablak fajtát különböztetünk meg egymástól. Vannak orosz, dán és ún. “Csapos” házgyári panel ablakok.
- 60×150 panel ablak méret
- 90 x 150 cm panel ablak méret
Mi az a “Csapos” Házgyári panel ablak?
Ez nem hivatalos elnevezés, viszont Magyarországon ebből a fajta házból és ablakból találjuk a legtöbbet. Ennél a panelház típusnál a nyílászárók úgynevezett beton csücskökön helyezkednek el. Ezeken a 3,5cm–es beton kiemelkedéseken rögzülnek az ablakok és ajtók a panel elemekhez. Az ablakos szakmában csapos vagy csücskös panelnek hívják.
Mi az a Dán panel ablak?
Az a panelház típus, amit a szakma is és a köznyelv is dán panelnek nevez, a valóban dán nemzetiségű Larsen–Nielsen cég által kifejlesztett technológia alapján épült sorház. Jellemzője, hogy minden lakásban van legalább egy háromszárnyú ablak. Jellegzetes tulajdonsága még, hogy az erkélyajtó melletti ablak alatt egy farost lemez jellegű csekély hőszigeteléssel bíró falazat van, amit az erkélyfal cseréje során mindenképpen el kell távolítanunk. Ebben a paneltípusban a bejárati ajtók mellett is az imént említett farost falazat található, így a bejárati ajtó cseréje esetén ezt is valódi téglafallal váltjuk ki.
Melyek a jellemző Dán panel ablak méretek?
- 360 x 150 dán panel ablak méret
- 124 x 150 dán panel ablak méret
- 84 x 112
250*260
Mi az az Orosz panel ablak?
Az 1960-as években induló lakásépítési hullám során elsőként a szovjetektől átvett és részben továbbfejlesztett technológia alapján dolgoztak a magyar házgyárak. Később aztán rajta is maradt ezeken a paneltípusokon az orosz panel elnevezés.
Az 1960-as években induló lakásépítési hullám során elsőként a szovjetektől átvett és részben továbbfejlesztett technológia alapján dolgoztak a magyar házgyárak. Később aztán rajta is maradt ezeken a paneltípusokon az orosz panel elnevezés.
Ablakszükségleteit tekintve csak egy méretű ablak van minden lakásban, illetve két erkély típus, valamint ezt leszámítva néhány lakásban kisméretű konyha ablak is megtalálható.
Melyek a jellemző Orosz panel ablak méretek?
Ablakszükségleteit tekintve csak egy méretű ablak van minden lakásban, illetve két erkély típus, valamint ezt leszámítva néhány lakásban kisméretű konyha ablak is megtalálható.
- 267 x 139 panel ablak méret
- 204 x 142 panel ablak méret
117*117 cm-es panel
Hogyan zajlik egy panellakásban az ablakok cseréje?
Az ablakbeépítés a megrendelővel előre egyeztetett időpontban történik. Az új nyílászárók helyszínre szállítása speciálisan erre a feladatra felkészített, tárolókerettel ellátott járművön, elmozdulás elleni rögzítéssel történik. A nyílászárókat a tárolás és mozgatás során a profilok felületére gyárilag felhelyezett védőfólia védi. A nyílászárók alját a könyöklő-párkányfogadó (záróprofil) óvja, melyen a nyílászáró könnyen mozgatható, és amit az Ablaxárny Kft alaptartozékként biztosít.
A munkaterület hozzáférhetőségének biztosítása, és a környező bútorok, lakberendezési tárgyak porvédelme a megrendelő feladata, mely célra a festéskor is használt eldobható takarófólia tökéletesen megfelelő.
Ablakcsere esetén: régi nyílászáró kibontása
A régi ablak kibontásához az ablakszárnyakat előbb el kell távolítani. A tokot roncsolásos technikával több darabra kell vágni annak érdekében, hogy a falszerkezet és vakolat minél inkább ép maradjon.
Falnyílás előkészítése
Az új nyílászáró beépítése előtt az esetleges nagyobb falhibák javításra kerülnek, különös tekintettel a falszakaszok vízszintes, illetve függőleges beállítására. Amennyiben a körülmények ezt lehetővé teszik, célszerű ezt a lépést még a nyílászáró felmérés előtt elvégezni.
A beépítés előtt a falnyílások megtisztításra kerülnek, eltávolítva a maradék törmelékeket, és portalanítva a falfelületeket.
Beállítás, szintezés
Következő lépésben a nyílászáró szárnyait illetve fix üvegeit kiszerelve a tok a tervezett helyére kerül. A vízszintes és függőleges pozíció beállításához ékekkel kell rögzíteni a véletlen elmozdulás ellen. Bizonyos esetekben a beállítást rögzítőpárnák segítségével végzik el. A beállítási folyamat során a tok derékszögben történő beépítését az átlók egyenlőségének ellenőrzésével végzik el. A precíz szintezés, beállítás elengedhetetlenül fontos a későbbi tökéletes működés és könnyű kezelhetőség érdekében.
Sorolt szerkezetek esetében ügyelni kell arra is, hogy az egyes elemek síkban legyenek egymáshoz képest.
Rögzítés, funkciópróba
A beállítás után következik a tok rögzítése. Erre a műveletre két elterjedt technika létezik.
Az egyikben a tokot átfúrva a rögzítést speciális tokrögzítő csavarokkal végzik. A tokrögzítő csavar hosszát a falazat anyaga, a tok szélessége és a szerelési hézag vastagsága határozza meg. Tömör, kemény anyagú falban (pl. beton, kmt tégla) 130-150 mm elegendő, míg porózus falba (pl. Ytong, vályog) 180-210 mm is szükséges lehet. A művelet elvégzése után a csavarfejeket műanyag takarókupakokkal takarják el.
A másik rögzítési technika a rögzítőfüles megoldás. A fülek a tokprofil külső oldalán lévő horonyba kerülnek behelyezésre, majd falhoz rögzítésre.
Mindkét technika esetén a megfelelő rögzítés érdekében a csavarok a sarkoktól körülbelül 15 cm-re, egymástól átlag 50-70 cm-re helyezkednek el.
A rögzítést követően vízpermetezővel meg kell tisztítani a szerelési hézagnál lévő falfelületet. Erre a tökéletes hőszigetelés elérése érdekében van szükség, mivel a szigeteléshez használt PUR hab jobban megtapad a nedves, pormentes felületen.
A tok rögzítése után vissza kell helyezni a szárnyakat, illetve beüvegezni a fix részeket, majd elvégezni a funkciópróbát a szerelési hézag kitöltése előtt.
Miután a Purhab teljesen megkeményedett, a felesleget levágjuk. Ekkor mind a külső, mind a belső ablakpárkány felszerelésre kerül, amelyet a legtöbb esetben hab segítségével is rögzítünk. A fújt részt maszkolócsíkokkal borítjuk, hogy megakadályozzák a hab időjárás miatti tönkremenetelét, ami meghosszabbítja annak élettartamát.
Törmelék elszállítása
A törmeléket, valamint a régi ablakokat előzetes igény egyeztetés alapján elszállítjuk. Mivel ez veszélyes hulladéknak minősül, nem lehet simán kidobni a szemetesbe, a lakásban való tárolás nehézkesen oldható meg. Mindenképpen érdemes tehát elszállíttatni, amit mi vállalunk is.
Külső könyöklő és belső párkány
A külső könyöklő rögzítésének fontos szempontja, hogy az épület falával ellentétes irányban lejt, hogy a ráesett csapadékvíz ne gyűljön össze, hanem az ablaknyílás elől kerüljön elvezetésre. A szélét ezután az ablakok találkozásánál vízálló szilikon réteggel vonjuk be a nedvesség elleni védelem érdekében, és azzal a céllal, hogy megvédje a falat az ázás kellemetlenségeitől.
A belső párkány szerepe elsősorban esztétikus, de használata ajánlott. Felületét sokkal könnyebb tisztán tartani, mint az alatta lévő falfelületet, és alkalmas bizonyos dekorációs tárgyak, virágcserepek tárolására. Ha az ablak nyíló, tanácsos az ilyen helyiségekben inkább bukó-nyíló ablakokat szerelni.
Ha redőnyöket vagy szúnyoghálókat is szeretne, azok szerelése általában az utolsó lépés.
Hogyan válassza ki a megfelelő műanyag ablakot?
A megfelelő nyílászáró kiválasztásához több szempontot is érdemes figyelembe venni. Fontos az ablak, ajtó funkciója, mérete, elhelyezkedése, stílusa, a hang- és hőszigetelő képessége vagy a gyártó által vállalt garancia. Keressen fel minket és kérjen tőlünk árajánlatot panel ablak cserére!
Vélemény, hozzászólás?