Amikor összevetjük egymással a fa és a műanyag ablakokat, gyakran hangzik el az az érv, hogy a műanyag ablak tisztítása, karbantartása könnyebb, mint a fa nyílászáróé. A fa ablakok esetében gyakrabban (akár évente) kell kezelni a szárny- és tokfelületet. A műanyag ablak kevesebb törődést igényel, mégis érdemes egy két dologra figyelni, amikor karbantartásra, tisztításra kerül sor.
Miért fontos a műanyag ablak tisztítása, karbantartása?
A megfelelő tisztítás több szempontból is fontos. Ami először eszünkbe jut, az a higiéniai, esztétikai megközelítés. Ilyenkor általában az üvegfelület rendszeres tisztítására gondolunk. Természetesen ahhoz, hogy az üvegen keresztül megfelelő mennyiségű fény jusson a belső terekbe, elengedhetetlen a szakszerű tisztítás.
A megfelelő karbantartással pedig megnöveljük az ablak élettartamát és a legtöbb gyártó is akkor vállal garanciát, ha megfelelő módon karbantartjuk az ablakainkat.
Mire kell figyelni a műanyag ablak karbantartása során?
A műanyag ablakok esetében az egyik legfontosabb kérdés, hogy megfelelően van-e olajozva a vasalat (zárszerkezet). A gyári műanyag ablakok vasalatát szilikon zsírral kenik be, de ez az évek során kiszáradhat, és a por révén surlódási felületek alakulnak ki, aminek kellemetlen hangja van. A kiszáradt szilikon zsírt műszerolajjal pótolhatjuk, a nyílászáró szárnyát olajozzuk be a záródási pontoknál.
Mit tegyünk, ha évek óta nem olajozták a vasalatot?
Hallani lehet az ablak nyitása, zárása során, ha már hosszú ideje nem olajoztuk a vasalatot. Surlódó, fémes hangot hallunk és a kilincset is egyre nehezebb lesz kezelni. Ebben az esetben először ne a műszerolajjal kísérletezzünk, hanem vessük be minden háztartás szuperhősét, a WD40 sprét.
Fújjuk be a WD40-nel a záródási pontokat, majd zárjuk be az ablakot és mozgassuk meg a kilincset néhányszor zárt állapotban, így az olaj átjárja a zárszerkezetet. Pár mozdulat után érezhetően könnyebben fog nyílni, záródni az ablak.
Ezután mindenképp érdemes az előző alcímben kifejtett módon, műszerolajjal is kezelni a vasalatot, mert a WD40 ugyan mindenre is jó, de a hosszú távú ápolásért mégis használjuk az erre a célra kifejlesztett olajat.
Műanyag ablak tisztítása: hogy kell karbantartani a gumitömítést?
Ahhoz, hogy megfelelő módon szigeteljen az ablakunk, fontos, hogy jó legyen a gumitömítés állapota. Lehet akármennyire tökéletes hőszigetelő tulajdonsággal bíró üvegszerkezetünk, ha a tömítés elörgedett vagy kicsúszott a profilból.
Glicerinnel vagy szilikon sprével is megoldhatjuk a gumi kezelését, a szilikonnal kezelt tömítés megtartja rugalmasságát, flexibilitását. Egy ronggyal vigyük fel a szilikont a tömítő gumira, vizsgáljuk meg, hogy mindenhol a helyén van-e a tömítés!
Hogyan tisztítsuk meg a műanyag felületeket?
A műanyag ablakok tisztítása nem tartozik az ember legkedvesebb elfoglaltságai közé. Pedig nagyon lényeges. Ahogy fent is írtuk, az esztétikai szemponton kívül az ablak megfelelő működéséhez, hőszigetelő és fényáteresztő képességéhez mindenképp szükséges a tisztítás. Ha egy ablak feltűnően koszos, akkor jó eséllyel a karbantartási munkát sem végezték el rajta.
A műnyag ablak tok és szárny részét takarítsuk meg enyhén mosószeres vízzel. A tisztításhoz érdemes kizárólag puha, fehér rongyot használni, a színes rongyok ereszthetnek némi festékanyagot magukból, amit aztán újra nekünk kell lepucolni.
A makacs szennyeződésekre szemcsementes súrolószert is használhatunk. Csak óvatosan!
Hogyan tisztítsuk az üvegfelületeket?
És akkor évente hányszor essünk neki ennek a műveletnek? A hagyományos háztartásokban általában évente kétszer (karácsony és húsvét előtt) szokták az ablakokat lepucolni. Ezt a modern időkben is megtarthatjuk, ennél sűrűbben is pucolhatunk persze, ha kedvünk, időnk megengedni, vagy ha olyan helyen lakunk, ahol a környezeti adottságok miatt fontos a gyakoribb tisztítás. Ha utcafrontra néző földszinti, első vagy második emeleti ablakunk van, akkor a porosodás miatt rákényszerülhetünk arra, hogy többször is takarítsuk az ablakunkat.
Vannak időszakok és élethelyzetek, amikor nem árt egy köztes pucolás. A gyerekek ujj- és tenyérlenyomatát érdemes időnként letörölni és nem várni húsvétig, karácsonyig, ugyanez vonatkozik az idejekorán kimúlt rovarok nyomára is.
Ablaktisztítási kisokos
1) Ha már jó rég nem pucoltunk ablakot, és nagyon koszos a felület, akkor mártsunk tiszta meleg vízbe szivacsot vagy rongyot, és azzal töröljük át az üveget. Ezt adott esetben többször is megismételhetjük (koszmennyiségtől függően).
2) Ha már a masszív koszrétegtől megszabadítottuk az üveget, akkor jöhet az ablaktisztító. Ehhez érdemes szórófejes ablakpucolót használni.
3) Fújjunk az ablaküveg mindkét oldalára tisztítószert, majd a törlőkendővel pucoljuk le az ablakot.
4) Ha már elég alaposan megpucoltuk az üveget, egy száraz ronggyal töröljük át a felületet!
5) Természetesen ne hagyjuk ki az ablakpárkányt és a profilt sem!
További tippek:
Tisztítsuk meg az ablakot citromsavval! A citromsavnak nincs kellemetlen illata, hatékonyan tisztíthatjuk meg az üvegfelületet a zsíros, makacs szennyeződésektől. Vásárolhatunk olyan tisztítószert, amelynek hatóanyaga a citromsav, de házilag is előállíthatjuk, ha szórófejes flakonba vizet és egy evőkanál citromlevet keverünk össze.
Ecettel is dolgozhatunk, az előnye, hogy eltávolítja a koszt és fertőtlenít, a hátránya, hogy elég masszív szaga van. Házilag is előállíthatunk ecetes tisztítószert, a flakonba kb. fél deci ecetet keverjünk össze vízzel és spricceljük a megtisztítandó felületre.
A takarításkor az ablakok vízkifolyó réseit is ellenőrizzük, és ha esetleg eldugult akkor a nyílást tisztítsuk meg!
Mi az, ami tilos a tisztítás során?
Ne haszánljunk maró hatású szereket arra, hogy jobb belátásra bírjuk a makacs szennyeződéseket. Kerüljük azokat az ablaktisztítókat, amelyekben idegkárosító butyl cellosolve van (butil-celloszolv).
Emellett érdemes kerülni az ablaktisztítás során az olyan tisztítót is, amiben ammónia van. Az ammónia erősen irritálhatja a légutakat. Sőt, ha véletlenül klóros tisztítószerrel keveredik, akkor mérgező, rákkeltő klóramin gáz szabadulhat fel a keverékből.
Kerüljük a dörzsi szivacs használatát, pláne, ha előtt maró hatású vegyszerrel próbálkoztunk! Ne kapargassuk késsel, egyéb fémtárggyal az ablakra száradt festéknyomokat szobafestés, mázolás után. Ezt megelőzhetjük úgy, hogy előzetesen gondosan lefóliázzuk, leragasztjuk a nyílászárókat.
Régebben sokan pucoltak ablakot újságpapírral, pedig nem ez a leghatékonyabb eszköz. Az újságon található festékanyagok vízzel érintkezve feloldódhatnak, és rákerülhetnek az üvegre, a papír a nedvesség hatására apró cafatokra foszolhat és rászáradhat az ablakra. Csak plusz munkát adunk magunknak az újságpapíros megoldással. És ez a helyzet a papírtörlővelm is, ami ráadásul nem tartozik a környezettudatos eszközök közé.
Keressünk inkább olyan rongyot, amiből nem kerül szösz az üvegre, vagy vásároljunk mikroszálas törlőkendőt erre a célra!
Ha kiváló minőségű műanyag nyílászárót szeretne a házába, keressen minket, a szakszerű felméréstől a kivitelezésen át egészen a karbantartásig teljeskörű szolgáltatást nyújtunk!
Vélemény, hozzászólás?