Műanyag ablak hibák? Bizony, a műanyag ablak esetében is számolnunk kell néhány hibalehetőséggel. Azonban ezeknek a hibáknak a jelentős részét el tudjuk kerülni, ha körültekintően választunk, megfelelő módon mérünk, rendszeresen karbantartjuk az ablakokat.
Mik lehetnek a legkomolyabb hibák, amikor műanyag ablakot választunk?
Először nézzük, mit szúrhatunk el az ablak kiválasztása során. Először is azt, hogy nem a megfelelő funkcióval rendelkező ablakra bökünk rá. Például nyíló ablakot rendelünk oda, ahová csak egy bukó ablak férne el. El lehet rontani az ablakválasztást úgy, hogy túl nehéz üvegszerkezetet választunk egy már meglévő, gyöngébb statikai állapotú profilhoz.
Ha megfelelő építészeti, statikai körültekintéssel tervezzük meg a nyílászárók elhelyezkedését, akkor könnyen elkerülhetjük ezeket a hibákat.
Műanyag ablak hibák:hogy kerüljük el a rossz minőséget?
Hát úgy, hogy jó minőségű ablakot vásárolunk! 🙂 Nem szabad bedőlni az olcsó, alulárazott műanyag ablaknak, mert akkor más termékekhez hasonlóan borítékolható a silány minőség és rövid élettartam. Olyan szolgáltatótól vásároljunk, amelyik alapos referenciával rendelkezik és hosszú garanciával kínálja a nyílászárókat.
Az ablaxarny által forgalmazott Berg márkanév egyet jelent a kimagasló minőséggel és tartóssággal! Termékeink kiemelkedő műszaki tartalma megelőzi versenytársainkat, mindezt az elérhető kedvezményeknek köszönhetően rendkívül kedvező áron tudjuk biztosítani.
- A mi műanyag ablakainkban vannak a legvastagabb, 1,5 mm-es acélmerevítők. Ajtóinkban pedig 3 mm-es hegesztett zártszelvény merevítést használunk. Mindkét esetben korrózióálló kivitelben.
- Műanyag ablakainkban a ROTO NX vasalatokat alkalmazzuk, melyeknek 30%-kal nagyobb a teherbírásuk az NT szériához képest.
- Ablakainkat alapáron műanyag távtartóval kínáljuk, mely esetében kevésbé jelenik meg a páracsík az üvegen.
- Minden nyílászárónkban EPDM valódi gumitömítést alkalmazunk, melyek még a kritikus sarokrészeken is tartósan rugalmasak maradnak a műanyag tömítésekkel ellentétben.
- Német gyártmányú Schüco profilrendszerrel dolgozunk, mellyel a legszélesebb termékvariáció alakítható ki.
- Gyermekbiztos üvegezést is kínálunk. Nem kell aggódnia gyermeke épségéért, ha az ESG edzett üvegeket választja.
- Karbantartási szerződéssel 10 év meghosszabbított szavatosságot vállalunk.
A műanyag ablak hibák könnyen elkerülhetők, ha megbízható cégtől rendelünk. Keressen minket bátran!
Mire kell figyelni színes műanyag ablak választásakor?
A legfontosabb tudnivaló, hogy kizárólag gyárilag fóliázott színes műanyag ablakot válasszunk! A színes műanyag ablakokat fóliás proflillal készítik, vagyis nem utólag festik le a fehér műanyag ablakot, hanem a gyártás során kerül rá a fólia. Az utólagosan festett műanyag nyílászáró sem esztétikailag, sem tartósság szempontjából nem fogja felvenni a versenyt a gyári változattal. És nemcsak az ablakszárnyat, hanem a profilt is el kell látni a színes fóliával.
Műanyag ablak hibák: hogy kerülhetőek el a helytelen mérésekből fakadó kellemetlenségek?
Bizony, a mérésen is elcsúszhat egy megfelelő ablak kiválasztása. Pár mondatban elmagyarázzuk, hogy kell lemérni az ablakot, de ha biztosra akar menni, hívjon minket, a felméréstől a kivitelezésen át egészen a garanciális javításig rendelkezésére állunk!
És akkor a mérés: először is induljunk ki a fal névleges nyílásméretéből. Ez egy elméleti méret, ami a falnyílás szélességi és magassági méretét adja meg, a rajzokon legtöbbször szélesség/magasság jelöléssel centiméterben. A valóságban a kialakított falnyílásnak különféle alakhibái vannak, ezért a nyílászáró méretének meghatározásakor ezt is figyelembe kell venni.
A falnyílás pontos felméréshez minden irányban 2-3 méretet kell venni az esetlegesen falszerkezeti hibák miatt. Irányonként a legkisebb méret lesz a mérvadó az ablak méret meghatározásához. A falnyílást átlósan is le kell mérni, mert ebből derülhet fény arra, hogy esetleg nem derékszögű. Ha az átlókban jelentős az eltérés, akkor kőművesmunkára is szükség van, hiszen a műanyag nyílászárót mindenképpen vízszintes helyre kell betenni.
A nyílászárók méretét úgy kell meghatározni, hogy a falnyílás méretéből körben egy-egy centimétert levonunk, mert erre a helyre jön a poliuretán hab.
Milyen hibák lehetnek az ablak beépítése során?
Ha az ablak beépítését nem szakember végzi, rosszul járhatunk. Hiába vettünk egy kiváló hőszigetelő adottsággal rendelekző profilt a legmodernebb üvegszerkezettel, ha a hibás beépítés során végül a profil mellett bejön a hideg. Ma Magyarországon kétféle beépítési módszer van, a hagyományos PUR-habos és a komplexebb RAL-beépítés.
A PUR-habos módszerről elmondható, hogy kitűnő a szigetelő képessége, de a nem megfelelő nyílászáró beépítés esetében könnyen elveszítheti ideális hőátbocsájtási tényezőjét. Ez optimális esetben 1.0W/m2K a nap UV sugárzásának hatására, valamint a belső oldali párafelszívódásnak köszönhetően elveszítheti ezt a képességet, és akár 5W/m2K értékre is romolhat. Fokozza a beépítési hézagoknál kialakuló esetleges hőveszteséget, ha nem megfelelő a káva szigetelése. A nyílászárók párásodásához és az ingatlan penészesedéséhez is vezethet, a nem megfelelő nagyságú hézagok, mivel a Purhab beépítést követően felveheti a környezetében lecsapódó párát, és az a Purhab hőszigetelésének romlásához vezet, köszönhetően a mai korszerű ablakok fokozott légzárásának
Megfelelő RAL beépítés alkalmazásával a purhab élettartama harminc év is lehet, aviszont ha elmarad a szalagozás, akkor ez az élettartam akár három évre is lecsökkenhet. Sőt! Amennyiben a beépítést követően szabadon éri a hideg a nedvesség a purhabot, egy év alatt is tönkre mehet és bármilyen jó is a hőszigetelése az üvegszerkezetnek vagy a profilnak, a hibás beépítés miatt rossz lesz a szigetelés.
Előfordulhatnak hibák a karbantartás, a tisztítás során is?
Természetesen el lehet szúrni a karbantartást és az ablak tisztítását is. A karbantartással kapcsolatos leggyakoribb probléma, hogy elmarad, vagy nem történik elég gyakorisággal. Ha surlódó, fémes hangot hallunk és a kilincset is egyre nehezebb lesz kezelni, akkor gyanakodhatunk arra, hogy régóta nem volt karbantartva a vasalat. Ebben az esetben először ne a műszerolajjal kísérletezzünk, hanem vessük be minden háztartás szuperhősét, a WD40 sprét. A gyári műanyag ablakok vasalatát szilikon zsírral kenik be, de ez az évek során kiszáradhat, és a por révén surlódási felületek alakulnak ki. A kiszáradt szilikon zsírt műszerolajjal pótolhatjuk, a nyílászáró szárnyát olajozzuk be a záródási pontoknál.
A tisztítás során figyeljünk arra, hogy ne haszánljunk maró hatású szereket arra, hogy jobb belátásra bírjuk a makacs szennyeződéseket. Kerüljük azokat az ablaktisztítókat, amelyekben idegkárosító butyl cellosolve van (butil-celloszolv).
Emellett érdemes kerülni az ablaktisztítás során az olyan tisztítót is, amiben ammónia van. Az ammónia erősen irritálhatja a légutakat. Sőt, ha véletlenül klóros tisztítószerrel keveredik, akkor mérgező, rákkeltő klóramin gáz szabadulhat fel a keverékből.
Kerüljük a dörzsi szivacs használatát, pláne, ha előtt maró hatású vegyszerrel próbálkoztunk! Ne kapargassuk késsel, egyéb fémtárggyal az ablakra száradt festéknyomokat szobafestés, mázolás után. Ezt megelőzhetjük úgy, hogy előzetesen gondosan lefóliázzuk, leragasztjuk a nyílászárókat.
Régebben sokan pucoltak ablakot újságpapírral, pedig nem ez a leghatékonyabb eszköz. Az újságon található festékanyagok vízzel érintkezve feloldódhatnak, és rákerülhetnek az üvegre, a papír a nedvesség hatására apró cafatokra foszolhat és rászáradhat az ablakra. Csak plusz munkát adunk magunknak az újságpapíros megoldással. És ez a helyzet a papírtörlővel is, ami ráadásul nem tartozik a környezettudatos eszközök közé.
Vélemény, hozzászólás?