Fa vagy műanyag ablak? Felújítás vagy építkezés előtt felmerülhet a kérdés, melyiket válasszuk? A kérdés amennyire egyszerűnek tűnik, annyira komplex, főleg, annak, aki benne van az építkezés kellős közepén. Érdemes előzetesen felmérni ezt a kérdést, nézzük meg, hogy mit érdemes tudnunk a fa ablakokról, a műanyag ablakokról és mi alapján döntsünk!
Mit kell tudnia a fa ablakokról?
Ami a fa ablakról elsőre eszünkbe juthat, az esztétikai előny. Természetes hatása van ezeknek a nyílászáróknak, és ez szokott lenni az egyik érv a laikus felhasználók számára is. A fa ablakok alapesetben három rétegragasztott, illetve előre legyártott profilból készülhetnek. Ezeket ugyanúgy el lehet látni modern vasalatokkal és zárszerkezetekkel, mint a műanyag ablakot. A hármas rétegragasztásnak az a célja, hogy hosszú ideig szilárd maradjon a szerkezet, vagyis hogy ne vetemedjen meg az ablakunk. A fa ablakokat rendszeresen kell kezelni, festeni ahhoz, hogy tartós maradjon. Van, aki 2-3 évente elvégzi ezt a munkát, de 5-6 évnél nem érdemes tovább várni a kezelési munkával.
Mik az előnyei és a hátrányai?
A fa ablak elsődleges előnye, hogy szép, esztétikus, természetes hatást kölcsönöz otthonunknak és ha kellő figyelemmel, rendszerességgel ápoljuk, akkor hosszú ideig lehet otthonunk éke.
Hátránya, hogy a valóban jó minőségű, szép fa ablakok jelentősen drágábbak, mint a hasonló kategóriájú műanyag ablakok, és újra meg újra elő kell vennünk az ápoló, festő anyagokat. Természetesen az ápolással járó hátrányokat akár előnnyé is kovácsolhatjuk, hiszen egy jól kiválasztott színkombóval akár 2-3 évente meg tudjuk újítani a lakásunk, házunk arculatát.
Melyek a műanyag ablakok előnyei?
És akkor nézzük a műanyag ablakok előnyeit:
Kiválóan szigetelnek
A műanyag ablakprofilok jobb szigetelési értéket érnek el, mint az alumínium vagy a fa profilok. Ezzel jelentősen csökkenthetjük a fűtési energiára kiadott rezsiköltségeinket.
Nagyon jó az ár-érték arányuk
A műanyag ablakok a fa ablaktokhoz képest 20-30 %-kal olcsóbbak és az alumínium ablakprofilnál is kedvezőbb az áruk. A remek szigetelésnek, a hosszú élettartamnak, a minimális karbantartási költségeknek köszönhetően hosszú távon a műanyag ablakkal lehet a legtöbb pénzt megspórolni.
Karbantartás
Nem igényelnek külön ápolást, festést, tisztításuk egyszerű. Ha a megfelelő vállalkozóval és szerződéssel építtetjük be a műanyag ablakokat, akkor garanciális lesz az ellenőrzés és az esetleges javítás.
Élettartam
A jó minőségű műanyag profilok az erős acélmerevítésnek köszönhetően megtartják formájukat, nem vetemednek. Az UV-stabilizátorral bekent műanyag felület nem öregszik el a napsütés hatására.
Újrahasznosíthatók
Környezetvédelmi szempontból nagyon lényeges, hogy a műanyag ablakokat újra lehet hasznosítani. Ráadásul jelentősen kisebb energiabefektetéssel készülnek el, mint a fából gyártott ablakok.
Esztétikum
Régebben kizárólag fehér színben lehetett hozzájutni a műanyag ablakhoz, a színes változatokat horror áron szerezhettük meg. Ma már az átlagvásárló is hozzájuthat kiváló minőségű színes műanyag ablakokhoz, nálunk kifejezetten széles színskálából választhat!
Vannak-e hátrányai is?
Az egyik hátrány, amit a műanyag ablakokkal kapcsolatban meg szoktak fogalmazni, hogy nem eléggé egyedi, nem lehet olyan módon bűvészkedni az anyag minőségével, színével, ahogy a fa ablakkal. Ezt a hátrányt a színes műanyag ablakokkal, a fafelületre emlékeztető fóliákkal ki tudjuk küszöbölni.
A másik hátrány abból adódhat, ha nem a megfelelő minőségű műanyag ablakot választjuk. Ebben az esetben belefuthatunk olyan termékbe, amelyik nincs UV-védelemmel ellátva, ezért megfakul, megsárgul. Nagyon fontos, hogy kizárólag olyan színes ablakot vásároljunk, amelyiket gyárilag fóliáztak. Az utólagosan festett műanyag ablakkal csak egy rakás bosszúságot veszünk a nyakunkba.
Mivel a színes ez egy hosszabb gyártási folyamatot igényel, időben rendeljük meg a színes műanyag ablakokat.
Milyen tévhitek vannak a műanyag ablakkal kapcsolatban?
Amikor előjön a kérdés: fa vagy műanyag ablak legyen, néhány jószándékú ismerős felvetheti az alábbi szempontokat, tévhiteket.
Az egyik közkeletű tévhit a műanyag ablakkal kapcsolatban, hogy “túl jól szigetel” és ezért egy ablakcsere után bepenészedhet a lakás. Valóban jól szigetel a műanyag ablak, de nem ő tehet arról, hogy penészedni kezd a fal, hanem általában a hiányos vagy rossz külső szigetelés, esetleg a szerkezeti elemeknél hiányzó szigetelés. Ha nincs homlokzati szigetelésünk például egy téglából épített ház esetében, akkor hiába cseréljük le vadonat új műanyag ablakra (de akár fa ablakra), a pára nem a régi rossz nyílászárón távozik, hanem a falon fog kicsapódni és penészedést okozni.
Hogy kerüljük el a penészedést szakszerű szellőztetéssel?
Egyébként kifogástalan nyílászárók és szigetelés mellett is kialakulhat a penészedés. Úgy tudjuk kiküszöbölni, ha gyakran szellőztetünk és ha körültekintően járunk el a teregetéssel, hiszen egy rendes mosás után a kiteregetett, száradó ruhákból kb. 3 liternyi vizet “locsolunk” szét pára formájában a lakásba. Fontos, hogy a lakás levegőjét időnként lecseréljük, így a pára nem a falakon igyekszik távozni, hanem kijut a maga természetes útján az ablakon. Három féle mechanikus szellőztetés van. Az első a résszellőzés, vagyis amikor résnyire nyitjuk az ablakot, ez az ablak páramentesítésére alkalmas, viszont az alapos légcsere célját nem érjük el. A második módszer az átáramló szellőztetés: ennek során az ablakszárnyat teljesen kitárjuk, és 5-10 perc alatt kicserélődik a szoba levegője. A harmadik módszer a leghatékonyabb, huzatot csinálunk, vagyis keresztszellőzést alkalmazunk: ezzel a technológiával 3-4 perc alatt kicseréljük a levegőt és a falak sem hűlnek le.
Vannak, akik a szárítógépre esküsznek, mások pedig gondosan zárják azt a helyiséget, ahol a teregetés zajlik.
Előfordul, hogy a műanyag ablkara megpróbálják ráaggatni a silányság címkéjét. Természetesen a műanyag ablak esetében is bele lehet futni rossz minőségű termékbe, de az igazán minőségi nyílászárók kiváló, tartós alapanyagokból készülnek és garantáltan hosszú ideig szolgálnak az épületünkben.
A régebbi műanyag ablakok esetében problémát jelentett a sárgulás, fakulás. Ma már az UV-álló PVC-nek köszönhetően ezzel nem kell számolnunk. Itt is lényeges, hogy előzetesen járjunk utána az ablak minőségének.
És ott van még a “műanyagos” kinézet vádja, amivel illetni szokták ezeket az ablakokat. Szerencsére erre megoldásként ott van a fóliázás, akár fajellegű külsőt is kölcsönözhetünk az ablakunknak.
Fa vagy műanyag ablak: melyiket érdemes választani?
Sok vásárló szíve még mindig a fa ablakokhoz húz. Legtöbbször csupán azért, mert nincs friss, aktuális ismeretük a legmodernebb műanyag ablakokkal kapcsolatban, csak régebbi, másodkézből kapott információkra hagyatkoznak, ha a fa vagy műanyag ablak kérdése felmerül. Nem is az a lényeg, hogy bárkit lebeszéljünk a fa nyílászáróról, inkább az, hogy lássuk, a műanyag ablakprofil szigetelésben, ár-érték arányban és a karbantartási költségben is erősebb versenyző, ráadásul esztétikai szempontból is jóval szélesebb lett a választék az elmúlt években.
Alapvetően megbízható márkát kell választanunk, mi évek óta dolgozunk a kiváló minőségű Berg nyílászárókkal, ablakokkal. Az sem mindegy, hogy az ablak beépítését kire bízzuk. Mi a felméréstől, tanácsadástól kezdve a kivitelezésen át egészen a karbantartásig komplex szolgáltatást nyújtunk és a ház adottságainak megfelelő, kiváló minőségű alapanyagokkal dolgozunk.
Ha kérdése van, árajánlatot szeretne kérni, keressen minket!
Vélemény, hozzászólás?