Családi ház homlokzat ötletek: milyen nyílászárót válasszunk a homlokzathoz? Milyen színekkel érdemes dolgozni, melyiknek milyen a hatása? Mire figyeljünk, ha mi magunk fogunk hozzá a homlokzat felújításához, és miként tárgyaljunk a kivitelezőkkel egy homlokzatfelújítás során?
Családi ház homlokzat ötletek: mit kell tudni a homlokzatról?
A homlokzatnak több funkciója is van. Egyrészt megóvja az épület belsejét a napfénytől, széltől, esőtől, egyéb csapadékoktól, a zajtól, a légszennyezéstől.
Az elmúlt évtizedek során a homlokzatnak felerősödött az energetikai funkciója is. Vagyis ma már az a minimum elvárás, hogy a homlokzat hőszigetelt legyen, akár utólagos homlokzati hőszigeteléssel, akár úgy, hogy hőszigetelő (vagy okos) téglával építjük a házunkat. És természetesen nem szabad elmenni az optikai vagy esztétikai hatás mellett sem! A ház arculatát jellemzően a homlokzat fogja meghatározni. Homlokzat típusból nagyon sok féle létezik a világban, a homlokzat burkolat lehet:
- vakolat
- fa
- fém, illetve lemez (például alumínium, cink, réz, titáncink)
- kő (például homokkő, terméskő)
- pala
- szálerősítésű cement lapok
- üveg
A megfelelő homlokzathoz azonban nélkülözhetetlen a dizájnban illeszkedő, kiváló szigetelő képességű nyílászáró!
Hogyan válasszunk nyílászárót a homlokzathoz?
A megfelelő nyílászáró kiválasztása alapvetően fontos a homlokzat esetében. Ahogy fent is írtuk, a szigetelt homlokzat elengedhetetlen összetevője egy modern épületnek. Viszont egy szigetelt homlokzat akkor fog energetikai szempontból is jól szolgálni, ha a nyílászárók is megfelelően szigetelnek. Ezért amikor döntenünk kell a nyílászárókkal kapcsolatban, érdemes modern, jól szigetelő ablakokat, ajtókat beszereznünk. Ár-érték arányban a műanyag profilok a leghatékonyabbak a piacon, az üvegszerkezetnek pedig érdemes háromrétegűnek lennie a kívánt hatás elérése érdekében.
Az energiaárak emelkedése és a környezettudatosság terjedése egyre inkább előtérbe helyezi az energiával való takarékoskodás fontosságát.
Az energia pénzbe kerül, ezért a háztartások számára egyre égetőbb kérdéssé válik a lakóépület, ezen belül is a nyílászárók hőszigetelése. Egy átlagos családi ház esetében a legnagyobb hőveszteség (kb. 30-35%) a nyílászárókon keresztül távozik, ezért felújítás esetén a hőszigetelés javítását is itt érdemes kezdeni, ezen a ponton érhetünk el legnagyobb eredményt.
Természetesen az is fontos, hogy esztétikailag illeszkedjen a nyílászáró a homlokzathoz. Érdemes az építésszel egyeztetni arról, hogy milyen bejárati ajtót, teraszajtót vagy ablakokat választunk. Dönthetünk fa-, alumínium-, vagy műanyagprofil mellett. Ahogy fent is írtuk, a műanyag nyílászárók a rendelkeznek a leghatékonyabb hőszigetelési tulajdonságokkal, ráadásul nálunk a legszélesebb a színválaszték. 75 féle faerezetű és színű fóliamintából választhat, valamint a teljes RAL színskála elérhető az alumínium klipsz borításhoz. Nálunk olyan színeket is választhat, amelyeket semelyik másik profilgyártónál sem kínálnak. Ha minőségi műanyag ablakot, bejárati ajtót, teraszajtót szeretne, vegye fel velünk a kapcsolatot!
Milyen színt válasszunk a homlokzathoz?
Ez az egyik legnehezebb kérdés. Természetesen sok időt el lehet tölteni a megfelelő nyílászárók kiválasztásával, el lehet merengeni azon is, hogy vékonyabb grafitos hungarocellből vagy vastagabb hagyományos “fehér” hungarocell táblákkal szigeteljünk. Viszont a ház színe keményebb dió. Hiszen falfesték színe fogja meghatározni az épület alapvető hangulatát. Van azért néhány támpont, ami segíthet. Először is döntsünk arról, hogy a homlokzat színe illeszkedjen a cserepek és a nyílászárók színéhez, vagy üssön el tőle. Ha illeszkedik, akkor monokróm színharmóniát hozunk létre, ha elüt tőle, akkor polikróm színharmóniában fog játszani a házunk.
Abban az ügyben is döntést kell hoznunk, hogy a homlokzat vagy a lábazat legyen sötétebb. Ha a homlokzat sötétebb, akkor az lesz a hangsúlyosabb elem az épület összhatásában. Ha a lábazatot festjük sötétebbre, akkor a lábazat kerül hangsúlyosabb pozícióba. Érdemes az utóbbi mellett dönteni, hiszen egy világosabb homlokzat karcsúbb, légiesebb hatást kölcsönöz az épületnek, ráadásul a lábazatot érő különböző hatások kevésbé látszanak egy sötétebb felület esetében. Az sem mindegy, hogy milyen a homlokzati festék, vakolat struktúrája, más lesz a hatás egy 0,7 mm-es és egy 1,5 mm-es szemcsenagyságú vakolat esetében.
Ma már léteznek különböző színtervező szimulációk, amivel megnézhetjük, hogy miként festene a házunk különböző színkombinációk esetén.
Családi ház homlokzat ötletek: mire kell figyelni, ha mi magunk nyúlunk a homlokzathoz?
Több oka is lehet annak, hogy valaki úgy dönt, saját maga fog hozzá a homlokzathoz. Az egyik szempont lehet, hogy utólagosan szeretné szigetelni a homlokzatot. Ezt a munkát természetesen meg lehet csinálni házilag, azonban van néhány buktatója a homlokzati szigetelés kivitelezésének. Ha rosszul vannak felragasztva a szigetelő táblák, nem gondoskodtak a kritikus pontokon (nyílászárók környéke, szerkezeti elemek találkozási pontja) a szigetelésről, akkor hőhidak alakulhatnak ki az épületen. És ahol hőhidak vannak, ott elillan a hőenergia az épület belsejéből, ráadásul nedvesedni kezd a fal, ami megágyaz a penészedési folyamatoknak.
Ha nem szigetelünk, csak ráncba akarjuk szedni kissé a homlokzatfestést, akkor érdemes az alábbiakara figyelni:
Nézzük meg, hogy felázott-e valahol a homlokzat, verjük le a vakolatot azokról a területekről, ahol fellazult. A helyét töltsük vissza vakolattal, üvegszálszövettel, ezt utána érdemes kőporozni, majd kültéri mélyalapozót felvinni a teljes felületre vastag szőrű festőhengerrel, hogy a kőpor egyenetlen felültére is kerüljön. A széldeszkát és a csatornát is érdemes megvizsgálni, cserélni, átmázolni. Természetesen figyeljünk ilyenkor a megfelelő szín kiválasztására is. Ha fa nyílászáróink vannak, minimum 5-6 évente érdemes átmázolni azokat is. Ha modern műanyag nyílászáróink vannak, akkor szerencsére nem kell a mázolással törődnünk.
Természetesen az ablak káváját, könyöklőjét is érdemes időnként megvizsgálni.
Mire figyeljünk, ha kivitelezővel csináltatjuk meg a homlokzatot?
Ha kivitelezőre bízzuk a homlokzatot, akkor is érdemes képben lenni a munkafolyamatokkal. Amennyiben szigetelést is kérünk, győződjünk meg arról, hogy a megfelelő vastagságú szigetelőanyagot helyezik fel a falra. Kérdezzünk rá arra, hogy fogják előkészíteni a falat, kérdezzünk rá a kritikus pontokra, hőhidakra, egyeztessünk előre a lábazat és a homlokzat színéről. Állapodjunk meg előre az árakról, dátumokról, mindenképp írjunk alá részletes szerződést!
Ha ablakcserét, ajtócserét is szeretnénk, mindenképp érdemes szakemberhez fordulni, mert egy rosszul behelyezett nyílászáró sajnos nem fogja elérni azt a hatást, amit szerettünk volna.
Természetesen különböző dekorációs elemeket is beépíthetünk a homlokzat kialakításánál.
Vélemény, hozzászólás?