Ajtó küszöb megoldások: a küszöb határt jelent és akadályt, megakadályozza a kellemetlen külső hatások beáramlását (zaj, hideg, rovarok, esővíz) és egy jó esztétikai érzékkel kiválasztott küszöb kiválóan illeszkedik a házunk arculatához. Van, aki csak bosszantó buktatót lát a küszöbben és a legszívesebben megszabadulna tőle. Ebben a cikkben összeszedtük a legfontosabb tudnivalókat a küszöbökről és mutatunk olyan megoldást is, amelynek alkalmazásával élvezhetjük a küszöb előnyeit anélkül, hogy egyszer is megbotlanánk benne.
Mi a célja egy küszöbnek?
A küszöbnek több célja is lehet. Az első a hőszigetelés, hiszen záródhat egy ajtó akármilyen patentül, ha alul rés marad, kiszökik a hőenergia. A második funckió a hangszigetelés, egy forgalmas utca zaja könnyedén megkeserítheti a lakók életét, amennyiben nincs a bejárati ajtó megfelelő küszöbbel szerelve. A harmadik a vízküszöb funckió, a bejárati ajtó esetében az eső vagy a hólé lakótérbe jutását akadályozza meg. Természetesen esztétikai szempontból is fontos szerep jut a küszöbnek, hiszen ez az egyik első felület, amit a vendégünk meglát a lakásba lépve, fontos, hogy a praktikus funckiók mellett a házunk arculatához is illeszkedjen.
Hova érdemes küszöböt tenni, hova nem?
A küszöbnek sok előnye mellett van egy hátránya, mégpedig az, hogy könnyen meg lehet benne botlani, ezért érdemes csak ott elhelyezni, ahol valóban szükség van rá. Ha a küszöb hőszigetelési funkcióját nézzük, akkor a bejárati ajtónál, vagy a kamra és a lakótér közötti ajtó esetében mindenképp kelleni fog. Amennyiben a hangszigetelés felől ragadjuk meg a kérdést, a bejárati ajtónál ez is fontos szempont, de egy dolgozószoba, játékszoba, moziszoba kialakításánál is lényeges, hogy minél kevesebb zaj szűrődjön be, illetve ki.
A fürdőszoba vagy a mosókonyha ajtjánál is határozottan javasolt a küszöb, ebben az esetben tömített küszöböt szereljünk, hiszen itt elsősorban vízküszöbként fog működni, vagyis ha valamilyen okból kiömlik a víz, a folyadék a fürdőszobán belül marad és a padlóösszefolyón keresztül nagyobb károkozás nélkül kerül a csatornába. Ám ha nincs küszöb, a víz eláraszthatja a laktóteret tönkretéve a padlót, parkettát, szőnyeget, elektromos eszközöket.
A teraszkapcsolattal rendelkező terek esetében is javasolt a vízküszöb. Ha fedett a teraszunk, és szeretnénk, ha a belső tér és a terasz burkolata azonos legyen, szintjeik között pedig ne kelljen szintkülönbséget “leküzdeni”, megoldhatjuk küszöb nélkül is a teraszajtó kivitelezését, kérdés, hogy mi fontosabb: a hő- és hangszigetelés vagy a kényelmes, akadálymentes megközelíthetőség.
A belső tereknél, ha nincs szükségünk küszöbre, viszont változik a burkolat (például parketta találkozik járólappal), burkolatváltó sínnel tudjuk megoldani a küszöbmentes csatlakozást. Ebben az esetben fontos, hogy a kivitelezővel előre egyeztessünk a burkolatok anyagával, fajtájával kapcsolatban, hiszen az aljzatbetont pontosan kell építeni a megfelelő illeszkedéshez.
A láthatatlan küszöb
És előfordulhat olyan eset is, hogy szükségünk lenne küszöbre, viszont problémát jelent a kiemelkedés. Szerencsére erre is van fejlesztés az ajtó küszöb megoldások között: az úgynevezett automata küszöb. Ezek a küszöbök úgy látják el hang- vagy hőszigetelő esetleg tűzvédelmi funkciójukat, hogy egyáltalán nem akadályozzák a közlekedést a két helyiség között, szinte láthatatlanok! De hogy működik egy ilyen automata küszöb? Az ajtólap alsó élébe marnak egy nútot, amelybe gumitömítést helyeznek, amikor becsukjuk az ajtót, a tömítés leereszkedik a padlóig megszűntetve a rést az ajtó és a padló között, vagyis nem szüremlik át a zaj, nem szökik ki a hő. És amint kinyitjuk az ajtót, a tömítés visszahúzódik a rejtekhelyére.
Milyen szempontokat kell figyelembe venni a egy küszöb kialakítása előtt?
Először is fel kell mérni, hogy szükséges-e egyáltalán küszöb az adott helyiségek közötti kapcsolat esetében. Amennyiben szükségünk van a küszöbre és az akadálymentes közlekedésre is, fontoljuk meg az automata küszöb alkalmazását. Ezután meg kell határozni, hogy megközelítőleg milyen terhelés fogja érni a küszöböt, milyen funkciókat kell ellátnia (vízküszöb is vagy elsősorban hő- és hangszigetelés?) és természetesen a pontos mérettel is tisztában kell lennünk. Az információk alapján ki lehet választani a megfelelő anyagot, és a tervezés során ne felejtsük ki a küszöbünk esztétikai hatását sem!
-
Classic egyszárnyú nyíló erkélyajtó94.700 Ft
-
24mm stadúrpaneles lépcsőházi biztonsági bejárati ajtó MDF merevítésselAkciós termék
207.500 Ft175.000 Ft -
Classic üveg nélküli kétszárnyú kifelé nyíló bejárati ajtó410.533 Ft
Milyen küszöb típusok vannak?
Régebben a küszöbnek az ajtó tartóelemeként is funkcionáltak, a kőművesek emelték be a kész ajtót falba. Ma már a küszöbnek nincs külön tartószerepe, az asztalos építi be, miután levonultak a kőművesek. A hagyományos küszöböknek is több fajtája van:
- a teljes küszöböt beborító, vagy csak a küszöb két szélét védő fém, leggyakrabban réz vagy szálcsiszolt lemezborítású küszöbök,
- a küszöbsín nélküli keményfa küszöbök,
- valamint a szigetelő gumitömítéssel ellátott keményfa küszöbök.
Ha a falazással együtt berakott ajtóról van szó, akkor a réz küszöbsínnel ellátott keményfa küszöb a jó megoldás. Az utólag szerelt tokok esetében választhatunk a fa vagy fémből készült küszöbök között.
Burkolatváltásnál választhatunk fém vagy műanyag borítást, amely színében és anyagában illeszkedik a burkolathoz és a lakás belső hangulatához, de természetesen megoldhatjuk fa vagy fém küszöb beszerelésével is.
Milyen anyagokból szokás küszöböt készíteni?
A küszöböt keményfából (például tölgy, bükk) vagy fémből (réz, rozsdamentes acél, eloxált alumínium) készítik. A síkküszöbök általában koracélból, rézből készülnek.
De honnan tudjam, hogy melyiket kell választani az otthonomba?
Ahogy a fentiekből kitűnik a küszöbválasztás függ attól, hogy milyen funkciót szánunk a szerkezetnek. Hová szeretnénk illeszteni, milyen anyagból van a burkolat, fontos-e, hogy akadálymentes legyen az áthaladás a két helyiség között stb.
Ajtó küszöb megoldások: lehet-e cserélni a régit új, modern verzióra?
Mielőtt döntenénk az új verzió mellett, vizsgáltassuk meg az ajtót szakemberrel. Amennyiben a régi ajtót úgy építették, hogy tartó funkciója is van a küszöbnek, komolyabb beavatkozásra lesz szükség. Ha ajtócserére készül vagy tanácsadásra van szüksége, vegye fel velünk a kapcsolatot!
A küszöbnek hang- és hőszigetelő (akár tűzvédelmi) funkciói vannak, továbbá megakadályozza, hogy kívülről rovarok, nedvesség jusson a lakótérbe, vagy hogy két lakótér között a por vagy a víz áramoljon.
A küszöböt keményfából (például tölgy, bükk) vagy fémből (réz, rozsdamentes acél, eloxált alumínium) készítik.
A teraszajtóhoz, bejárati ajtóhoz, fürdőszoba és a lakótér közé mindenképp érdemes küszöböt építeni. Ha két lakótér között fontos az akadálymentes közlekedés, nem kell küszöb, vagy érdemes automata küszöböt építeni.
Vélemény, hozzászólás?