A nyílászárók fejlődésével párhuzamosan egyre inkább előtérbe került az ablak szellőző megoldások használata. Bizonyára Ön is találkozott már nyirkos, rossz levegőjű lakással. Vajon mi lehet ennek a kiváltó oka? A műanyag ablakok számos előnnyel rendelkeznek. Kiváló hang- és hőszigetelők, biztonságosak, remek a víz- és szélállóságuk, és annyira jó a légzárásuk, hogy esetükben gyakorlatilag nincs légcsere, minimálisra csökkent a légáramlás és a huzathatás. Bizonyos körülmények között ezek a „túl jó” tulajdonságok okozzák a kellemetlen jelenségeket.
-
Trend váltószárnyas nyíló-bukó+nyíló erkélyajtó263.500 Ft
-
Comfort Váltószárnyas Nyíló-Bukó+Nyíló ablak115.700 Ft
-
Classic Egyszárnyú Nyíló-Bukó ablak47.400 Ft
Miért szükséges az ablak szellőző?
Egy átlagos család naponta több, mint 10 liter párát termel a szervezetük párakibocsátása, és a tevékenységeik miatt, mint pl. a mosás, fürdés, főzés. A folyamatos páraképződés megfelelő, rendszeres szellőzés hiányában párakicsapódáshoz vezet, amely az ablakokon és a falon megjelenő víz formájában jelentkezik. Amennyiben a párakicsapódás tartósan fennáll, az táptalajául szolgál a penészesedés kialakulásának. Ez a pangó víz tartja életben a penészgombákat, ami az általuk kibocsátott mérgező mikotoxinokon keresztül egészségre ártalmasak, és megbetegedéshez vezetnek. Erre a problémára nyújt hathatós megoldást az ablak szellőző.
Hogyan működik egy ablak szellőző?
A helyiség pillanatnyi páratartalma pontosan jelzi a benne levő levegő szennyezettségének mértékét. Az ablakszellőzők többsége páraérzékelővel rendelkezik, ami a belső relatív páratartalom alapján szabályozza az adott szoba légcseréjét. A páratartalom változásával az ablakszellőző érzékelője egy zsalut mozgat. Minél magasabb a páratartalom, annál jobban kinyílnak a zsaluk. A páratartalom csökkenésével pedig a zsaluk visszazárnak.
A szellőztetés így egész évben megoldott, a rendszer mindig a megfelelő mértékben szellőztet, csak ott és akkor, ahol és amikor szükséges.
Vegyük sorra az alábbiakban az ablakszellőzők 7 legfontosabb előnyét!
1. Biztosítják a légáramlást
Az új, korszerű nyílászárók többnyire tökéletes légzárást biztosítanak, ezáltal a helyiségekben keletkező pára nem tud természetes úton eltávozni. Ezért van szükség rendszeres szellőztetésre. A szellőztetés az ablakszárnyak rendszeres nyitásával is megoldható, azonban rohanó világunkban erre nem mindig fordítunk kellő figyelmet. Elég néhány nap távollét egy utazás vagy szabadság miatt, és a lakásban rekedt pára a kritikus felületeken már meg is indítja a penészgombák kialakulását. A szellőztetésre tehát akkor is szükség van, amikor éppen nem vagyunk otthon, vagy nem érünk rá. Ezt a feladatot veszi át tőlünk az ablakszellőző.
2. Automatikus szabályozás
A szellőztetésre azonban nincsen folyamatosan szükség. Télen, hideg időben még túlszellőztetés is könnyen előfordulhat, aminek következtében komfortérzetünk lecsökkenhet. A páramentes levegő fejfájást, fáradtságot, ingerlékenységet okoz, mivel szárítja a légutak nyálkahártyáit. Gyakran lép fel köhögési inger, nyugtalanná válik az alvás is. A túl száraz levegő az állatoknak és növényeknek, valamint a bútoroknak is árt. Az ablakszellőző a páratartalom (higro) érzékelés elvén automatikusan működik: a légszállítást a belső levegő relatív páratartalma szerint szabályozza. Emberi beavatkozás nélkül működik. Akkor is, ha Ön éppen nincs otthon, vagy nem ér rá.
3. Kiküszöbölik a penészesedést, egészségesebb környezetet teremtenek
Az előző két pontban kifejtettek szerint az ablakszellőzővel ellátott helyiségek páratartalma mindenkor az optimális szinten van, így biztosítva a penészgombák elszaporodásának megakadályozását. Az automatikus működésnek köszönhetően az ablakszellőzők folyamatosan tökéletes levegőminőséget biztosítanak, optimális szinten tartva a páratartalmat a lakóterekben. Orvosi vizsgálatok támasztják alá, hogy a megfelelő páratartalmú levegő elősegíti a felső légúti betegségek gyógyítását, illetve megelőzését is. Az ablak szellőztető segítségével 20-22 °C mellett az egészséges, 45-55% relatív páratartalom biztosított. Ez asztmában, allergiában szenvedőknek különösen ajánlott.
4. Növelik a nyílászárók élettartamát
Bár a korszerű nyílászáró vasalatokat hosszú élettartamra tervezik, és valóban tartósak is, az ablak szellőzők segítenek ezt jelentősen meghosszabbítani. Nincs ugyanis többé szükség az ablakok állandó nyitogatására-csukogatására a szellőztetés miatt. Az optimális légcserét a szellőztetők automatikusan és folyamatosan biztosítják. A nyílászárók élettartamának meghosszabbításával pedig még pénzt is takarítanak meg az Ön számára.
5. Az ablak szellőző segítséget nyújt az energiamegtakarításban
Az ablakszellőzők nem igényelnek energiaforrást, így gyakorlatilag költségmentesen üzemelnek. Azáltal, hogy az ablakszellőzők a páraérzékelők által folyamatosan a szükséges mértékben avatkoznak be a lakás légcseréjének biztosításába, egyúttal csökkentik az épület hőveszteségét is. Az eszköz csak annyi szellőztetést enged, amennyire valójában szükség van a levegőminőség optimális szinten tartásához. Mindezt automatikusan és energiatakarékos módon, így kímélve meg az Ön pénztárcáját és a környezetet.
6. Nincs üzemeltetési költségük
Hotelekben, irodaházakban elsődlegesen gépi szellőztetést és klimatizálást alkalmaznak a mindenkor egyenletes hőmérséklet és páratartalom biztosítása érdekében. Ezek a rendszerek azonban rendszeres üzemeltetési költséget generálnak, energiát fogyasztanak, rendszeresen karban kell tartani őket, és a javíttatásuk is jelentős összegbe kerülhet. Lakások és családi házak esetén erre nem feltétlenül van szükség. Az ablak szellőzőknek csupán egyszeri telepítési költségük van, attól kezdve energiaigény nélkül, hosszú éveken keresztül problémamentesen üzemelnek. Érdemes a szellőzőket az ablakokkal együtt megrendelni, így a beépíteshez szükséges hornyokat az ablak gyártásával együtt ki lehet alakítani.
7. Egyszerű karbantartás
Ablakszellőzők alkalmazása esetében a telepítés után beszabályozás sem szükséges, és a későbbiekben is csak éves portalanítást igényelnek. Egyszerűbb már nem is lehetne!
Gyakran Ismételt Kérdések
A műanyag nyílászáróknak annyira jó a légzárásuk, hogy esetükben gyakorlatilag nincs légcsere, minimálisra csökken a légáramlás. A rendszeres szellőztetésre viszont nem tudunk kellő figyelmet fordítani.
Az ablakszellőző páraérzékelője egy zsalut mozgat. Minél magasabb a páratartalom, annál jobban kinyílnak a zsaluk.
Automatikusan, energiafelhasználás nélkül működik. Mindig a megfelelő mértékben szellőztet, csak ott és akkor, ahol és amikor szükséges.
Vélemény, hozzászólás?