Műanyag ablak beépítése fa tokba: kizárólag akkor érdemes mellette dönteni, ha mindenképp meg akarjuk tartani az eredeti fa tokot. Ha egy ablakost megkérdezünk, szakmailag védhető a fa tok megtartása, ám a tapasztalat azt mutatja, hogy ritkán adódik olyan helyzet, amikor tényleg foggal-körömmel kéne ragaszkodnunk a tok megtartásáért.
Miért merül fel a kérdés, hogy a meghagyjuk a fa tokot?
Először nézzük meg, mikor merül fel egyáltalán az a kérdés, hogy egy ablakcsere során az új műanyag ablakot a meglévő fa tokba építsük be. Mik azok az érvek, amelyek e mellett a kombináció mellett szólnak?
Ha fa vagy műanyag ablakokról van szó fel szokták hozni, hogy a műanyag ablak profilja nem olyan jó minőségű, mint a fa keret. Ez az érv a korai, valóban silányabb minőségű műanyag ablakok kapcsán kialakuló tapasztalatokból fakad. Ma már egy műanyag keret nemcsak felveszi a versenyt a fa kerettel, de tartósabb, könnyebb karbantartani és jobban is szigetel. Tehát ez a szempont ma már nem állja meg a helyét, bármilyen jó állapotú is a fa keret, nem lehet jobb, mint egy újonnan, szakszerűen beépített, minőségi műanyag keret.
Műanyag ablak beépítése fa tokba: hova, mikor lehet előnyös? Egyáltalán mikor végezhető el?
Valóban van néhány előnye ennek a technológiának, most nézzük meg, mik ezek.
Kevesebbe kerül, mintha kicserélnénk jó minőségű műanyag keretre.
Ez az érv igaz, ha rövid távon gondolkodunk és olcsó műanyag ablakot építünk a meglévő fa tokba. Viszont hosszú távon már nem olyan kerek a történet. Hiszen egy átlagos fa keret élettartama megközelítőleg 25 év. Vagyis ha úgy ítéltük meg, hogy az ablakszárny nincs jó állapotban, akkor jó eséllyel a fa keret is több sebből vérzik. Az idő és a rovarok sajnos nem kímélik ezeket, és előbb vagy utóbb cserélni kell. Vagyis azt az árat, amit megspóroltunk azon, hogy fa keretbe műanyag ablakot szereltünk, bőven ki fogjuk fizetni, amikor újra cserélni kell az egész ablakot.
Kisebb porral, szennyeződéssel jár.
Ez igaz, de ahogy a fenti érvnél is láttuk, ezzel csak elodázzuk azt a munkát, pénzkiadást és szennyeződést, amit egy korrektül elvégzett csere során így is úgy is ki kell adni, el kell végezni, el kell “szenvedni”.
Hamarabb végeznek a munkások.
Való igaz, megspórolunk pár óra munkát, munkadíjat. Viszont megint arra utalnánk vissza, hogy ezzel valójában csak elodázzuk, eltoljuk az amúgy elvégzendő munkafolyamatot.
Mikor ajánlott ez a megoldás? Mikor lehet elvégezni?
Csak abban az esetben ajánlott a műanyag ablak beépítése fa tokba, ha kevés pénzünk van és gyorsan el kell végezni a cserét. Amúgy időszaktól függetlenül meg lehet oldani az ablak cseréjét nyáron és télen is.
Milyen hátrányai vannak? Mikor nem szabad alkalmazni?
Ha már elolvastuk az “előnyöket” kikövetkeztethetjük a hátrányokat is, de azért lássuk szépen sorban.
Nem javul jelentősen a hőszigetelés
A meglévő fa keret jó eséllyel nem szigetel olyan hatékonyan, mint egy új, minőségi műanyag ablakkeret. Vagyis akármennyivel jobb a szigetelése az új ablakszárnynak, valójában nem nyerünk vele szinte semmit, hiszen az elhasználódott fa kereteken keresztül jár a huzat, kiszökik a hőenergia hideg időben, illetve felmelegszik a belső tér nyáron.
A hangszigetelési probléma megmaradhat
Sok esetben a zajterhelés csökkentése érdekében kerül sor az ablakcserére. Ilyen esetben nem szabad meghagyni a korábbi fa keretet, mert nem lehet tudni, hogy annak milyen a beépítése, és ezáltal mennyiben járul hozzá az utcai zajok beengedéséhez. Ha gyenge a beépítés minősége, nincs a fa tok és a fal között körkörösen megszakításmentes tömítőanyag, akkor a hangszigetelő ablak cseréje nem fogja meghozni az elvárt javulást.
Kétszer lesz felfordulás a lakásban
Ahogy fent is írtuk, a műanyag ablak beépítése fa tokba csak időlegesen jelent megoldást. A fa keret elszuvasodik, elhasználódik és pár éven belül mindenképp ki kell cserélni. Kétszer kell kivonulnia az építő szakembereknek, kétszer koszolnak, kétszer takarítunk, kétszer fizetünk. Érdemes egyszer jól megcsinálni minőségi műanyag ablakkal, nyílászárókkal és akkor 25-30 évre letudtuk az ablakokat.
Nem nő az ingatlan értéke
A hibridmegoldásokat nem szeretik a vevők. Vagyis ha van egy fa tokba épített műanyag nyílászáró, akkor az nem kelt bizalmat a leendő vásárlókban, lehet, hogy kiadtunk rá egy csomó pénzt, de a vevő (vagy az általa hívott szakember) csak azt látja, hogy mennyi vesződsége lesz még itt az ablakcserével.
Összegzés: ajánlott-e a műanyag ablak beépítése fa tokba? Mi a legjobb megoldás ablakcsere esetén?
Ahogy a fentiekből kiviláglik, nem ajánljuk a műanyag ablak beépítését fa tokba. Helyette a minőségi ablakcserét javasoljuk, ezzel jelentősen csökkenthetjük a rezsiköltséget, ha kevesebbet kell fűtenünk, kevesebb lesz a ház üzemelésének károsanyag-kibocsátása és növekszik az ingatlan komfortfokozata, adott esetben az energetikai besorolása és az értéke is. Nem érdemes a rövid távú esetleges kényelmetlenség miatt elveszíteni a hosszú távú előnyöket!
Mikor lehetünk biztosak abban, hogy eljött az idő az ablakcserére?
Általában 20-30 évente érdemes ablakcserében gondolkodni. Természetesen vannak olyan esetek, amelyeket egyszerűbb javítással meg lehet oldani, ilyen például a rossz szigetelés: ha elöregedett az anyag és ettől romlott a légzáró képesség, ki lehet cseréltetni a szilikongumit. Ahhoz, hogy hosszútávon szigeteljen az új szilikon, fontos, hogy ne mázoljuk le, ne érje vegyszeres behatás, hiszen az rongálja a gumit és a szigetelőképességét.
Ha elöregedett fa ablakaink vannak (pl. repedések a tokon, szárnyakon), esetleg megpróbálhatjuk asztalossal felújíttatni, de könnyen lehet, hogy a felújíttatás költsége végül magasabb lesz, mintha kicseréltük volna modern, jól záródó, garanciális műanyag nyílászáróra. Az elszuvasodott (vagy más kártevő által megrongált), kirepedt fa ablakot, a régi, rosszul záródó műanyagablakot érdemes cserélni. Minden esetben kérje szakember véleményét!
Mikor ideális, az év mely szakaszában?
Elterjedt nézet, hogy az ablakcserére a legalkalmasabb időszak a nyár, hiszen meleg van, könnyebben száradnak a rögzítő, szigetelő anyagok (illetve fa nyílászáró esetében a fakezelő, mázoló anyagok), és a lakás sincs kitéve a cudar időjárási elemeknek. Viszont sokan akkor szembesülnek a nyílászáró gyöngeségeivel, amikor beköszön az ősz, a tél, fűteni kell, de a hőenergia jelentős része elillan a lakásból az utcára.
Lehetséges télen is?
A mai technológiákkal szerencsére meg lehet oldani egy kompromisszummentes téli ablakcserét is, hiszen van már téli PUR-hab, a műnyag nyílászáró felületét pedig nem is kell kezelni. A téli ablakcsere folyamata során a szakemberek gondoskodnak arról, hogy egy időben csak egy ablak cseréjét végezzék, majd ha ez megtörtént, jöhet a következő ablak, így kényelmesebb, élhetőbb lesz a munkafolyamat a lakók számára is. Egy téli ablakcserével már az adott szezonban megspórolhatunk akár 20-30% fűtésköltséget!
Kérjen tőlünk árajánlatot, és mi a helyszíni felméréstől a kivitelezésen keresztül egészen a garanciális karbantartásig segítünk!
Vélemény, hozzászólás?