Cikkünk témája a műanyag ablak beépítése házilag. Ha tömören szeretnénk válaszolni a címben feltett kérdésre, kellő szakértelem híján nem érdemes házilag hozzáfogni a műanyag ablak beépítéséhez, többet árthatunk, mint amennyit nyerünk. Habár találhatunk néhány csináld magad videót és leírást a neten, hosszú távon jobban járunk, ha szakemberhez fordulunk. De lássuk pontról pontra, mire kell figyelnünk a beépítés során, hol csúszhat el a beépítési folyamat és milyen következményei lehetnek.
Mit kell átgondolni, mire kell figyelni a műanyag ablakok beépítése során?
A műanyag ablak beépítése előtt végig kell gondolnunk jó néhány dolgot. Szükségünk lesz egy részletes tervdokumnetációra, és természetesen figyelembe kell vennünk az alábbi szempontokat is.
Mekkora az ablak pontos mérete?
Az ablak méretvétele során a névleges falnyílásból indulunk ki. A nevében is benne van, hogy ez egy névleges méret, ahhoz, hogy reális adatot kapjunk, figyelembe kell venni a falnyílásban található alakhibákat.
Érdemes már az ablak méretvételénél felkeresni azt a szakembert, aki a beépítést fogja végezni. Vegye fel velünk a kapcsolatot és mi a tervezéstől a méretfelvételen és a beépítésen át egészen a garanciális szervizelésig rendelkezésére állunk!
Milyen árnyékolónk lesz?
Beépítés előtt azt is el kell döntenünk, hogy milyen árnyékolót tervezünk az ablakhoz? A vakolható tokozású árnyékolók esetén az áthidaló kialakítása során kell különösen figyelni, ha pedig külsőtokos megoldással dolgozunk, toktoldó alkalmazására van szükségünk. Ám az sem mindegy, hogy mivel működtetjük az árnyékolót. Másfajta toktoldó megoldásra lesz szükségünk kézi mozgatásnál és megint más a történet, ha motorosan mozgatjuk az árnyékolót.
Mik lehetnek a legnagyobb buktatók a műanyag ablak házilag beépítése során?
A házi beépítés során van néhány buktató, aminek következtében komoly anyagi veszteség érhet minket, ráadásul az ablak sem fog rendeltetésének megfelelően működni.
Először nézzük mi történik, ha helytelen méreteket adunk meg:
Pofonegyszerű kérdésnek tűnik és mégis sokan elszúrják. És hogy mivel jár a pontatlan mérés? Ha a falréshez képest kicsit lett az ablak mérete, akkor az optimálisnál nagyobb lesz a fal közötti beépítési hézag, ami mechanikai szilárdsági és hőszigetelési problémát is okozhat.
A másik eset, ha az ablak méretei nagyobbak a szükségesnél, akkor a beépítési hézag lecsökken, ami megnehezíti a pontos beállítást. Szélsőséges esetben az ablak beépítése csak a falnyílás utólagos kivésésével, vagy egyáltalán nem lehetséges. A falnyílás pontos és szakszerű felmérésével tetemes többletköltségek kerülhetők el.
Függőleges és vízszintes irányok pontatlansága
A falnyílásnak jól előkészítettnek kell lennie, különösen fontos a vízszintes és függőleges falszakaszok pontos kialakítása, valamint a derékszög (egyenlő átlók) megléte. A fal nyílásmérete alapján lehet az ablak szélességi és magassági méretét meghatározni.
A falvastagság és szigetelés, valamint az áthidalók határozzák meg, hogy hova kell kerülnie az ablak síkjának. Ez alapján lehet a párkány és könyöklő mélységi méreteit meghatározni. Utóbbiak megfelelő csatlakoztathatóságának érdekében az ablaktok alatt 30 mm-es párkányfogadó elhelyezése szükséges. Ez legtöbb esetben az ablak tartozéka, azonban az ablak függőleges méretének meghatározásakor ezt figyelembe kell venni.
Csere esetén bontás
Ha ablakcserére készülünk, ki kell bontani a régi ablakot. Ha nem szakszerű a bontás, túlzottan megsérülhet a fal, a vakolat.
A falnyílást is alaposan elő kell készíteni. Ekkor történik meg a falszakaszok függőleges és a vízszintes beállítása. Amennyiben ez a munkafolyamat hibás, kihat az ablak működésére, hiszen a beépítés során sokkal nehezebb lesz kialakítani a függőleges-vízszintes állapotot.
Mit ronthatunk el a beállítás, szintezés során?
Ezután jön a beállítás, amit ékek segítségével végzünk el. A szakértő kéz pillanatok alatt beállítja és függőleges pozícióba hozza az ablakkeretet. Ha házilag fogunk hozzá a művelethez, jó sok időt elvesztegethetünk az ablak beállításával és nem feltétlenül leszünk elégedettek az eredménnyel. És ha egy ablak nincs pontosan beállítva, kihat a működésére is. Ráadásul ha sorolt szerkezeteket építünk be, ügyelni kell arra is, hogy az egyes elemek síkban legyenek egymáshoz képest.
Rögzítés
A következő lépés a rögzítés. Itt könnyen elcsúszhatunk azon, hogy nem az anyagnak megfelelő csavart választjuk, rossz távolságban fúrjuk meg a keretet, esetleg pontatlan helyre kerülnek a rögzítőfülek.
PUR-hab
A PUR-hab alapvetően a szigetelés miatt fontos. Egyes “szakik” a PUR-habbal próbálják meg kiküszöbölni a szintezés, rögzítés során elkövetett hibáikat és rögzítő szerepet szánnak a PUR-habnak. Az is problémát okozhat, ha nem tisztítjuk meg a felületet a PUR-hab befújása előtt. PUR habos technika esetén ügyelni kell arra, hogy a szabadon hagyott hab felülete mielőbb eltakarásra kerüljön, mivel az anyag nem UV álló (idővel szétporlik), valamint képes felvenni a környezeti nedvességet, rontva ezáltal a hőszigetelést.
RAL-beépítés
A passzívházas követelményeknek való megfeleléshez szükséges a beépítési hézagot speciális duzzadó szalagokkal és ablakbeépítő fóliával beépíteni. Ezt a technikát nevezik RAL szerinti beépítésnek. A házilagos megoldás során ezt is könnyen elszúrhatjuk, és akkor hiába vásároltuk meg jó pénzért a legjobb hőszigetelési tulajdonságokkal rendelkező ablakprofilt és üvegszerkezetet, légrések maradnak a beépítés nyomában.
Amilyen egyszerűnek tűnik a PUR-hab vagy a RAL-beépítési technika, annyira sok buktatója is van a munkafolyamatnak.
Vasalat cseréje
Egy szakszerűen beépített és karbantartott nyílászáró esetében jó 15-20 évig nem kell gondolni a vasalat cseréjére. Ám ha mégis szükségünk lenne rá, ne próbáljuk meg házilag! Gondoljunk bele, egy szakembernek is jó 1,5-2 óra munkájába kerül, míg leszereli, kicseréli a megfelelő eszközökkel, majd újra beállítja a vasalatot. Ha nem értünk hozzá, már az anyagbeszerzésnél elbukhatjuk a dolgot. Főleg akkor, ha a cserélendő vasalatot már nem gyártják és alternatív megoldás után kell nézni.
Gumitömítés cseréje
A gumitömítést is ki lehet cserélni, sőt ki is kell, ha légrések alakulnak ki a keret és az ablakszárny találkozási pontjánál. Nem mindegy azonban, hogy milyen tömítést rakunk a régi helyére. Épp ezért érdemes gyanakodni azokra a házról házra járó “szakemberekre”, akik felajánlják, hogy mindenféle előzetes felmérés nélkül x összegért kicserélik a tömítést az ablakunkon. A korrekt, szakszerű tömítéscserét alapos felmérés előzi meg, amelynek során kiderül, hogy pontosan milyen vastagságú és mennyiségű gumira lesz szükség.
Megoldható-e a műanyag ablak beépítése házilag? Érdemes nekikezdeni?
Ahogy fent is írtuk, természetesen megoldható a műanyag ablak beépítése házilag. Ám amilyen egyszerűnek tűnik, annyi buktatója van. A méréstől a falrés kialakításán át a beillesztésen, szintezésen, rögzítésen keresztül egészen a szigetelőhab vagy a RAL-beépítési módig, majd a végleges rögzítésig több ponton is elcsúszhat a munka.
Ha ki akarjuk használni a modern műanyag ablakok előnyeit, élvezni akarjuk kiváló hőszigetelő tulajdonságukat, ne azon spóroljunk, hogy házilag próbáljuk meg beépíteni.
Milyen előnyei vannak, ha egy hozzáértő szakember végzi a beépítést?
Mi teljeskörű szolgáltatást nyújtunk, felméréssel, szaktanácsadással, korrekt és pontos beépítési munkával, ha szükséges, akkor az utómunkát is elvégezzük (pl. falazat helyreállítása, takarítás, hulladék elszállítása). Sőt, amennyiben karbantartási szerződést is köt velünk, 10 év meghosszabított szavatosságot vállalunk!
Keressen meg minket! Az ingyenes felmérést követően részletes ajánlatot készítünk jelentős árengedményekkel!
Vélemény, hozzászólás?