A ház homlokzati szigetelése, a minőségi nyílászárók, és a megfelelő műanyag ablak szigetelés rendkívül sokat számítanak egy komfortos, környezetvédelmi szempontból is megfelelően és költséghatékonyan üzemelő épület esetében. Jelen cikkben a műanyag ablakok szigeteléséről írunk, de fontos észben tartani, hogy a szigetelés csak a ház egészének figyelembe vételével lesz igazán hatásos. Vagyis a nyílászárókon kívül figyeljünk a megfelelő homlozati, lábazati, födém és padlózat szigetelésre is.
Miért fontos a műanyag ablak szigetelés?
Egy jól szigetelt házat sokkal gazdaságosabban tudunk üzemeltetni, így hosszú távon rengeteget spórolunk a rezsiköltségeken, komfortosabb lesz a lakásunk, ráadásul kevesebb lesz a CO2 kibocsátás, vagyis környezettudatosabb, környezetbarátabb lesz az energiahasználatunk.
És ami nagyon fontos! Minél jobb a szigetelés és a házunk energetikai egyensúlya, annál jobb lehet a besorolás. Ha használt házat újítunk fel, ezt a szempontot is mindenképp érdemes figyelembe venni, hiszen a szigeteléssel emelkedik a házunk értéke!
Akik új házat építenek, fontos tudniuk, hogy azoknak az épületeknek, amelyek 2022 június 30.-a után szereznek használatbavételi engedélyt, kötelezően teljesíteniük kell a közel nulla energiaigényű épületek energiahatékonysági előírásait! (A korábbi szabály a 2021. január 1. után épített házakra vonatkozott, azonban a 2021. március 13-án hatályba lépő szabálymódosítának köszönhetően másfél év haladékot kaptak az új építésű házak, ez azt jelenti, hogy 2022. június 30-a után kell teljesíteni az új előírásokat!) Minden újépítésű háznak el kell érnie legalább a BB energiaosztályt. Ettől természetesen magasabb beosztást is elérhetünk: AA, AA+, AA++.
Mennyit nyerünk a jól szigetelt ablakokkal?
Sokat! Ha megvizsgálunk egy házat energetikai szempontból, akkor láthatjuk, hogy a ház homlokzati felületén szigetelés hiánya esetén megközelítőleg 30-35% hőenergia távozik el, a padlásfödémen 17 %, a pincefödém felé 12 %. A nyílászárókon veszíthetjük a legtöbb hőenergiát, akár 40 %-ot! Az üvegfelületen 21 %, a légréseken pedig kb. 19% távozik. Úgy szoktak számolni, hogy egy szigetelés 3-4 év alatt behozza az árát.
Mitől lehet rossz egy ablak szigetelése? Milyen a jó műanyag ablak szigetelés?
Több szempontból is rossz lehet egy ablak szigetelése. Először nézzük az ablakszárny és az ablakkeret találkozását. Ha itt rossz a szigetelőgumi, akkor légrés alakulhat ki, ami huzatot okoz.
Ezután jöjjön az üvegszerkezet. Rendkívül sokat lehet javítani egy ablak hő- és hangszigetelésén, ha megfelelő, több hőlégkamrás üvegszerkezettel van szerelve az ablakunk. Jelentős javulás várható, ha nem két, hanem három rétegű ablakot vásárolunk.
Végül ott van a zárszerkezet, vagyis a vasalat. Amennyiben rossz a vasalat, nem tud megfelelő módon záródni az ablak, ami újfent légrések kialakulásához vezet.
Összegezve a műanyag ablak szigetelése akkor rossz, ha elöregedett, elmozdult a szigetelőanyag az ablakszárny és az ablakkeret között, vagy nagy az üvegszerkezet hőáteresztő tényezője. A hőátbocsátási vagy hőáteresztő tényező tényező (vagyis az U) azt határozza meg, hogy egységnyi területen egységnyi idő alatt mekkora hőenergia vándorol a melegebb helyről a hidegebb irányába. Vagyis hogy egy egy négyzetméteres felületen egy másodperc alatt egy fokos hőmérséklet különbségnél mennyi energia távozik. Mértékegysége W/m2K, és értelemszerűen minél alacsonyabb ez az érték, annál kevesebb hő vándorol ki a házból (vagy be a házba) és annál jobb lesz a hőszigetelő tulajdonsága az ablakunknak.
A jól szigetelő ablaknak megfelelő a gumiszigetelése, korszerű üvegszerkezettel van ellátva és jól vannak beállítva a vasalatok.
Hogyan lehet a vasalatot javítani?
A vasalat az ablak működésének lelke. Ha rossz a vasalat, akkor nem működnek megbízhatóan a nyító-záró-bukó funkciók és rosszul fog szigetelni az ablakunk. A vasalat javítását érdemes szakemberre bízni, hiszen egy komplex szerkezetről van szó, mekk mester módszerekkel többet árthatunk, mint használunk.
A komplett vasalatcsere akkor szükséges, ha a 15-20 éves ablakon az elhasználódott, elgyengült, kereskedelmi forgalomban már nem kapható ablak vasalat alkatrészcserével már nem javítható. Ilyenkor az összes (a tokon és a szárnyon lévő) működtető alkatrészt (zár, zárfogadó, sarokváltó, stb.) új elemre cserélünk és hosszútávú megoldást kínálunk az ügyfeleink részére.
Az új, komplett vasalat felszerelésével az ablak működési élettartama újabb 15-20 évvel meghosszabbítható. Akkor is indokolt lehet a komplett vasalatcsere, ha ugyan még kaphatóak a vasalat alkatrészek a kereskedelemben, de már “kifutó” termék.
Viszont megnövelhetjük a műanyag ablak szigetelés hatékonyságát és a nyílászáró élettartamát, ha rendszeresen tisztítjuk, karbantartjuk a vasalatot. A fém vasalatokban csúszó-kopó felületeket találunk, amelyek akkor működnek jól, ha kellő mennyiségű olajat kapnak.Egy nyílászáró gyenge pontja lehet az a vasalat, amit nem tartanak karban. A vasalat portalanításához, olajozásához nem kell szakembert hívnunk, otthon, házilag is elvégezhetjük. Évente egyszer ajánlott portalanítani és olajozni a vasalatot.
A felső, vízszintes élnél kezdjük ez az ablakszárny portalanítását, hiszen ott áll meg a leginkább a por. Célszerű egy puha sörtéjű ecsettel kitörölni a port. Miután a felső éllel végeztünk, folytassuk a függőleges élnél a pucolást. Ezután juttassunk olajat a vasalatba, nem kell az egészet végigfújni, mert az olaj lejut a vasalat aljába és ott kicsöpög. Miután befejeztük az olajozást, csukjuk be az ablakszárnyat, pár perc elteltével a tok alsó, vízszintes felületén megjelenik az olaj, töröljük ki.
Milyen módszerekkel lehet javítani a műanyag ablak szigetelését?
A műanyag ablak szigetelését javíthatjuk egyszerűen azzal, hogy megfelelő módon van beállítva az ablak. Vagyis első lépésként a vasalatot kell megvizsgálni és megfelelő módon beállítani. Ezután ott van még a gumitömítés cseréje, a vasalat teljes cseréje és az üvegszerkezet cseréje. Utóbbi esetében fontos, hogy a keretnek statikailag is el kell bírnia az új ablakszerkezetet!
Milyen házilagos megoldások vannak? Mi az előnyük, hátrányuk?
Van egy egyszerű módszer a légrések időszakos megszűntetésének. A legtöbb lakberendezési vagy barkács boltban lehet kapni öntapadós szigetelőcsíkot. Fontos, hogy a csík ne legyen se túl vékony, se túl vastag, mert előbbi esetében megmarad a légrés, utóbbi esetében viszont nem tudod majd rendesen becsukni az ablakot és ebből fakad majd a rossz szigetelés.
A gumitömítést is lehet házilag cserélni, ám ebben az esetben is nagyon fontos a megfelelő méretű tömítés használata, különben csak rontunk az ablak szigetelő tulajdonságán.
Ahhoz, hogy megfelelő módon szigeteljen az ablakunk, fontos, hogy jó legyen a gumitömítés állapota. Lehet akármennyire tökéletes hőszigetelő tulajdonsággal bíró üvegszerkezetünk, ha a tömítés elörgedett vagy kicsúszott a profilból.
Glicerinnel vagy szilikon sprével is megoldhatjuk a gumi kezelését, a szilikonnal kezelt tömítés megtartja rugalmasságát, flexibilitását. Egy ronggyal vigyük fel a szilikont a tömítő gumira, vizsgáljuk meg, hogy mindenhol a helyén van-e a tömítés!
Miért előnyösebb szakemberrel elvégeztetni a szigetelési munkát?
Ahogy fent is írtuk, a tömítés vagy a vasalat karbantartásához nem kell szakembert hívni. A tömítés cseréjét, a vasalat beállítását, esetleges cseréjét, pláne az üvegszerkezet cseréjét mindenképp érdemes szakértő kezekre bízni. Megéri a munkadíj kifizetése, hiszen egy jól beállított műanyag ablakkal rendkívül sokat spórolhatunk a rezsinken.
Ablakcserében gondolkodik? Vegye fel velünk a kapcsolatot még ma!
Vélemény, hozzászólás?