Az ablak vasalat típusok ismerete hasznos, hiszen ezek az alkatrészek jelentik a hosszan, gond nélkül működő ablakok lelkét. Nézzük meg, hogy pontosan mi az a vasalat, milyen típusok vannak, hogyan lehet karbantartani, milyen esetben kell kicserélni!
Mit jelent az ablak vasalat?
Ahogy fent is írtuk, amikor az ablakokat, ajtókat, nyílászárókat mozgatjuk, valójában a vasalatnak köszönhetően biztosítjuk a megfelelő nyitást, buktatást, tolást, zárást. Vagyis ha a vasalattal valami baj van, akkor az kihat a nyílászáró különböző funkcióira.
Épp ezért nem érdemes spórolni a vasalat árán, minőségén. Különösen igaz ez a manapság népszerű, nagy felületű, több rétegű sok légkamrás üvegszerkezetek esetén. Ha például van egy 150 cm* 150 cm-es, két rétegű üvegszerkezettel szerelt nyílászárónk, pusztán az üveg 56 kilót nyom, és ha háromrétegű üveggel rendeljük meg ugyanezt az ablakméretet, máris 85 kilónál tartunk. És akkor még nem beszéltünk a tok és a szárny súlyáról.
A vasalatnak pedig ezt a súlyt nemcsak el kell bírnia, de gond nélkül mozgatnia is kell a teljes szerkezetet. Egy rosszul rögzített nyílászáró balesetveszélyes is lehet, ráadásul sokkal gyöngébb lesz a hőszigetelési, hangszigetelési képessége. Vagyis hiába vásároltuk meg a legjobb üvegszerkezetet, ha a vasalaton spóroltunk, mert a hideg levegő bizony be fog jutni a lakásba a rosszul záródó ablak rései mentén.
Régebben a vasalatokba nem volt beépítve az úgynevezett “hibásműködés-gátló”. Ha az ember véletlenül a két funkció közé (nyitó és bukó fázis) “váltott”, az ablakot vagy az ajtót csak egyetlen pont rögzítette, és kieshetett a helyéről, ami súlyos baleseteket okozhatott. Ma már kötelező tartozék a hibásműködés-gátló.
Van még egy lényeges extra a vasalatoknál, ez a résszellőztető funkció. A homlokzati szigetelés és a jól szigetelő nyílászárók miatt ma már nincs “természetes” szellőzése egy belső térnek, a résszellőző funkcióval azonban meg tudjuk oldani a szükséges légmozgást.
Milyen ablak vasalat típusok vannak?
Ahogy ablakból is különböző fajtákat ismerünk, úgy a vasalatból is megtaláljuk ezeket a típusokat. Vannak nyíló, bukó, bukó-nyíló vasalatok (ez utóbbiak igen gyakoriak), és emellett toló-bukó, emelő-toló vasaltatokat is találunk a piacon. Az ablak, vagy ajtó azon alkatrészei, melyek a működtetést (nyitást, csukást, buktatást, eltolást, stb.) mechanikailag lehetővé teszik.
Ha kinyitjuk az ablakszárnyat, akkor annak oldalán (a falcban) körben és az ablakkereten is különböző alkatrészeket találunk, ez összességében az ablak vasalat, ajtó, erkélyajtó esetén az ajtó vasalat.
Hétköznapi nyelven – zárnak, pántnak, zsanérnak nevezzük az egyes alkatrészeket. Napjainkban egyre népszerűbbek a modern műanyag nyílászárók, az ablakok és ugyanazzal a technológiával gyártott műanyag bejárati ajtók.
Leginkább azért kedveljük őket, mert többek között a remek tulajdonságuk a vetemedés mentesség, illetve a hő- és hangszigetelő képesség.
A vízállóság és az alacsony karbantartási igény, igen népszerűvé teszi a fa nyílászárókkal ellentétben. Felületkezelés nem szükséges, így elkerülhetjük a mázolási munkákat és az azt megelőző felületkezelést, ami nem kevés időt és energiát vett igénybe a “hagyományos” nyílászárók esetén.
Mi jellemző a műanyag ablak vasalat típusokra?
Műanyag ablakainkban a ROTO NX vasalatokat alkalmazzuk, amelyeknek 30%-kal nagyobb a teherbírásuk az NT szériához képest. A ROTO a bukó-nyíló vasalatot számos fejlesztéssel javította. Ezekre az innovációkra példa a TiltSafe ablak bukó állásban RC 2 minősítésű betörésgátlással. Ezenkívül a Roto NX kiszolgálja pl. az egyre nagyobb üvegfelületek iránti igényt is.
A P pántoldallall kivitelezett műanyag ablakok vasalatát nagyfokú gazdaságosság és korszerű dizájn jellemzi Az egységes csavarkép még egyszerűbbé teszi a beállítást. Egyszerűen, biztonságosan és magától értetődő módon lehet kezelni ezeket a vasalatokat. Akár egy 130 kilogrammos szárnytömeggel is elbír.
A Roto TiltSafe ablakokat (bukó állásban RC 2 minősítésű betörésgátlással) klasszikus, kézi kezeléssel és Roto E-Tec Drive meghajtóegységgel elektromosan vezérelhető változatban is kapható.
Mire kell figyelni a műanyag ablak vasalat karbantartása során?
Manapság az ablakok, erkélyajtók nehezek, több funkcióval is rendelkeznek. Nyílnak, buknak az ablakok, az erkélyajtók pedig tolhatók és buktathatók is lehetnek. És bár a modern szárnyak igen nehezek, ezeket a nyitási funkciókat a vasalatok biztosítják. A fém vasalatokban csúszó-kopó felületeket találunk, amelyek akkor működnek jól, ha kellő mennyiségű olajat kapnak.
Egy nyílászáró gyenge pontja lehet az a vasalat, amit nem tartanak karban. A vasalat portalanításához, olajozásához nem kell szakembert hívnunk, otthon, házilag is elvégezhetjük. Évente egyszer ajánlott portalanítani és olajozni a vasalatot.
A felső, vízszintes élnél kezdjük ez az ablakszárny portalanítását, hiszen ott áll meg a leginkább a por. Célszerű egy puha sörtéjű ecsettel kitörölni a port. Miután a felső éllel végeztünk, folytassuk a függőleges élnél a pucolást. Ezután juttassunk olajat a vasalatba, nem kell az egészet végigfújni, mert az olaj lejut a vasalat aljába és ott kicsöpög. Miután befejeztük az olajozást, csukjuk be az ablakszárnyat, pár perc elteltével a tok alsó, vízszintes felületén megjelenik az olaj, töröljük ki.
Mikor kell kicserélni a vasalatot?
A komplett vasalatcsere akkor szükséges, ha a 15-20 éves ablakon az elhasználódott, elgyengült, kereskedelmi forgalomban már nem kapható ablak vasalat alkatrészcserével már nem javítható. Ilyenkor az összes (a tokon és a szárnyon lévő) működtető alkatrészt (zár, zárfogadó, sarokváltó, stb.) új elemre cserélünk és hosszútávú megoldást kínálunk az ügyfeleink részére.
Az új, komplett vasalat felszerelésével az ablak működési élettartama újabb 15-20 évvel meghosszabbítható. Akkor is indokolt lehet a komplett vasalatcsere, ha ugyan még kaphatóak a vasalat alkatrészek a kereskedelemben, de már “kifutó” termék.
A gyártó már csak a meglévő, legyártott alkatrészeket forgalmazza, de az adott típust már nem gyártja folyamatosan. Az ilyen “kifutó” alkatrészek eleve drágábban beszerezhetőek, mint az újabb típusok.
Ilyenkor – leginkább ügyfeleink hosszútávú érdekeit figyelembe véve – szoktuk javasolni a vasalatcserét.
Ugyanis, ha a még kapható alkatrészt cseréljük, és később – esetleg néhány év múlva – másik alkatrész “adja meg magát” az előző javításkor még jól működő, de időközben elhasználódott vasalati elemek közül, akkor csak elódáztuk a probléma hosszútávú és megnyugtató megoldását.
Mire kell figyelni csere során?
Ha komplett vasalatcserére kerül sor, akkor készüljünk arra, hogy a szakemberek megközelítőleg másfél-két órát fognak dolgozni egy-egy nyílászárón. Természetesen ez a munkaidő eltérhez az egyes típusoknál. A vasalatcserét a helyszínen érdemes elvégezni, vagyis nem kell elszállítani a műhelybe. Első lépésként a szakemberek leemelik az ablakszárnyat, majd leszerelik a vasalat alkatrészeit. Ezután felszerelik az új alkatrészeket. Miután ezzel is megvannak, következik a szárny pontos felhelyezése, pozícionálásá, majd a finom beállítás, hogy a vasalat és a teljes ablakszerkezet megfelelő módon működjön és a tömítések is jól záródjanak.
A modern ablak vasalat típusok esetében is fontos a megfelelő, rendszeres karbantartás és adott esetben a csere.
Vélemény, hozzászólás?