Az ajtó méret mérése főleg akkor lehet fontos, ha felújítás előtt állunk és szeretnénk a nyílászáróinkat lecserélni. Ahhoz, hogy időt és pénzt spóroljunk, érdemes utánajárni, hogy mire kell figyelni az ajtó méret mérése során. Ebben a cikkben összeszedtük a legfontosabb tudnivalókat, ám ha biztosra akar menni, keressen minket, hogy a felméréstől az árajánlaton és a professzionális kivitelezésen keresztül egészen a karbantartásig biztos kezekben legyen a nyílászárója!
Milyen esetben kell megmérni az ajtót?
Egy bejárati ajtót több okból is lecserélhetünk. Elöregedett az előző, stílusváltás előtt állunk vagy épp biztonsági okokból van szükségünk egy masszívabb, több ponton záródó ajtóra.
Először is ki kell találni, hogy milyen ajtót szeretnénk. Szerencsére ma már széles körű választék várja a vásárlókat. Vizsgáljuk meg, hogy milyen anyagból, milyen méretű, milyen elosztású ajtót szeretnénk. (Választhatunk fából, fémből vagy műanyagból készített ajtókat.) A kiválasztás során fontos szempontok a biztonság, a hőszigetelés, hangszigetelés, a vízszigetelés, az esztétikum és a funkció.
Mielőtt árajánlatot kérnénk, érdemes megmérni az ajtót, ajtókat. Így gyorsabban fogunk tudni ajánlatot kapni a különböző cégektől. Nem kell amiatt aggódni, hogy ha a mérés nem lesz egészen pontos, mielőtt a kivitelezéshez fognánk, mindenképp lemérjük újra, szakszerűen az ajtó helyét.
-
Classic egyszárnyú nyíló-bukó erkélyajtó98.600 Ft
-
C1 paneles lépcsőházi biztonsági bejárati ajtó185.800 Ft
-
24mm stadúrpaneles lépcsőházi biztonsági bejárati ajtó MDF merevítésselAkciós termék
207.500 Ft175.000 Ft
Ajtó méret mérése: hogyan kell hozzáfogni?
Az ablakok méréséhez hasonlóan a mérés előtt bontsuk meg a takarólécet. Ez talán durva beavatkozásnak tűnhet, de gondoljunk bele, a felújítás során úgyis meg kell bontani a felületet, így legalább pontos képünk lesz a nyílászáró méretéről.
Milyen előkészületi munkák vannak csere esetén?
Ha már konkrétan a csere előtt állunk, akkor készítsük elő a terepet, hogy minél egyszerűbb legyen a munkafolyamat:
Pakoljunk el mindent, ami útban lehet: szőnyegeket, bútorokat, minden tárgyat legalább 2 méteres körzetben, hogy a mérést, cserét végző szakemberek kényelmesen hozzáférjenek a munkaterülethez. Ha bontással, kőműves munkával is jár a nyílászáró cseréje, akkor kerítsünk egy vastag fóliát, amivel letakarjuk a járófelületet, és legyen kéznél takarítóeszköz, porszívó, hogy a munkálatok után eltávolítsuk az esetleges szennyeződéseket.
Mire kell figyelni a mérés alatt?
Fontos! Ha a felújítás nem csak a nyílászárókra vonatkozik, hanem például a burkolatra is, akkor az ajtómérést azután végezzük el, hogy elkészültek a mesterek a burkolattal! A járólapnak, parkettának is van egy vastagsága, amit figyelembe kell vennünk az ajtó mérése során.
Először is induljunk ki a fal névleges nyílásméretéből. Ez egy elméleti méret, ami a falnyílás szélességi és magassági méretét adja meg, a rajzokon legtöbbször szélesség/magasság jelöléssel centiméterben. A valóságban a kialakított falnyílásnak különféle alakhibái vannak, ezért a nyílászáró méretének meghatározásakor ezt is figyelembe kell venni.
Hogy mérjük a falnyílást?
A falnyílás pontos felméréshez minden irányban 2-3 méretet kell venni az esetleges falszerkezeti hibák miatt. Irányonként a legkisebb méret lesz a mérvadó az ajtó méretének meghatározása során. A falnyílást átlósan is le kell mérni, mert ebből derülhet ki, hogy esetleg nem derékszögű. Ha az átlókban jelentős az eltérés, akkor kőművesmunkára is szükség van, hiszen a műanyag nyílászárót mindenképpen vízszintes helyre kell betenni. A nyílászárók méretét úgy kell meghatározni, hogy a falnyílás méretéből körben egy-egy centimétert levonunk, mert erre a helyre jön a poliuretán hab.
Mit jelent a névleges méret?
Sok kereskedő honlapján megtalálhatjuk az ajtó méretét. Figyelni kell arra, hogy gyakran a névleges szélességet és magasságot fogják megadni. Mivel ez a jelölés nem teljesen egységes, ezért nagy körültekintéssel kell eljárni. Ha az ajtó névleges méretét látjuk (pl. 800 x 1200 mm, akkor tudhatjuk, hogy az ajtó ekkora méretű falnyíláshoz készült.) Az ajtó tényleges mérete ennél oldalanként körülbelül 2-3 centiméterrel kisebb. Fontos tudni, hogy a gyártók milliméterben adják meg a nyílászárók méretét.
Ha nálunk rendel, egyszárnyú bejárati ajtókat ajánlunk 80×200 cm-től 120×240 cm-ig, kétszárnyú ajtókat 150×200 cm-től 240×240 cm-ig bármilyen egyedi méretben.
Mire kell figyelni a bejárati ajtó mérésénél?
A bejárati ajtó kiválasztásánál és mérésénél is járjunk el körültekintően. Itt is lényeges szempont a névleges és tényleges méret közötti különbség. Mérjük fel az ajtó típusától függő várható nyílásirányt, ne csak a nyílászáró méretével kalkuláljunk, hanem a burkolat vastagságával is.
Hogyan számoljunk a teraszajtóval?
Fontos, hogy a teraszajtó esetében is tisztában legyünk a lehetséges méretekkel. Amennyiben 250 centiméternél szűkebb az a falfelület, amibe az erkélyajtót építenénk, akkor érdemes egy egyszárnyú teraszajtót fix üveggel szerelnünk.
Viszont, ha emelő-toló ajtót szeretnénk, legalább 250 centis, vagy annál nagyobb falnyílásra lesz szükségünk, mivel ez az ajtótípus két részből áll: egy 125 centis nyitható és egy szintén 125 centis fix részből (amire rátoljuk a nyitható szakaszt).
Amennyiben az épület adottságai lehetővé teszik, akár 1200 centis (vagyis 12 méteres) falnyílásba is szerelhetünk teraszajtót. Ebben az esetben a nyíló rész maximum 6 méteres, ami több elemből áll. Itt különösen fontos figyelembe venni a statikai szempontokat is, amennyiben alumínium és műanyag kombinációból szerelték össze, egy elem nem lehet nagyobb 3*2,8 méternél, ha fa és alumínium a kombináció, akkor elmehetünk a 3*3 méteres méretig is.
Mi a szerepe a küszöbnek?
Először is fel kell mérni, hogy szükséges-e egyáltalán küszöb az adott helyiségek közötti kapcsolat esetében. Amennyiben szükségünk van a küszöbre és az akadálymentes közlekedésre is, fontoljuk meg az automata küszöb alkalmazását. Ezután meg kell határozni, hogy megközelítőleg milyen terhelés fogja érni a küszöböt, milyen funkciókat kell ellátnia (vízküszöb is vagy elsősorban hő- és hangszigetelés?) és természetesen a pontos mérettel is tisztában kell lennünk. Az információk alapján ki lehet választani a megfelelő anyagot, és a tervezés során ne felejtsük ki a küszöbünk esztétikai hatását sem! A bejárati ajtó esetében különösen fontos a megfelelő küszöb, hiszen ennek az ajtónak egyszerre kell ellátnia hőszigetelési, vízszigetelési, hangszigetelési és biztonsági funkciókat.
Számoljunk az esetleges kőműves munkával!
Bár egy ablak vagy ajtócsere nem feltétlenül jár kőműves munkával, előfordulhat (főleg régebbi építésű házaknál), hogy a tökéletes beszereléshez szükség lesz vakolásra, helyreállításra. Természetesen minél pontosabb a mérés, és minél jobb állapotú az épületünk, annál kevesebb esély van arra, hogy kőműves munkára is sor kerüljön.
És ne feledje! A házilagos mérés elsősorban a gyorsabb árajánlatadás miatt lehet fontos, a szakemberek a csere előtt mindenképp le fogják újra mérni a beépítendő ajtó helyét!
Vélemény, hozzászólás?