Idegesítő az utca zajára ébredni reggelente? Agyadra megy a mentők szirénázása, a villamos zaja? Akkor olvasd tovább a cikket! Hangszigetelő ablak: amikor az ablakok tulajdonságairól beszélünk, elsősorban a fényáteresztő képességét, a hőszigetelő adottságait vagy éppen a tartósságát szoktuk figyelembe venni. Pedig a hangszigetelés is fontos összetevője lehet egy ablaknak, különösen olyan lakóhelyen, ahol ki vagyunk téve az erősebb forgalomzajnak, kutya ugatásnak, hangoskodásnak. Ez nem csupán kényelmi kérdés, hiszen hosszú távon a folyamatos zajártalom rontja az alvásminőségünket súlyosan kihat az egészségünkre.
Milyen osztályú hangszigetelő ablakok vannak?
Vegyünk először egy hagyományos, háromrétegű ablakot. Ennek a hőszigetelő adottságáról tudjuk, hogy 50 %-kal hatékonyabb egy hasonló kvalitásokkal rendelkező kétrétegű ablakénál. A hőszigetelő adottság számmutatójánál a minél kisebb, annál jobb elve érvényesül (a passzív házaknál az a cél, hogy Ug = 0,8 W/m2-nél kisebb legyen ez az érték, vagyis hogy minél alacsonyabb legyen a hőátbocsátási tényező).
A hangszigetelés esetén két számot is láthatunk. Az egyik az ún. LH-osztályozás. Minél kisebb az LH szám, annál magasabb osztályba kerül az ablak hangszigetelési szempontból.
- LH4 = 30-34 dB
- LH3 = 35-39dB
- LH2 = 40-44dB
- LH1 ≥ 45dB
A másik szám, ami elő szokott kerülni az, hogy hány decibelt képes kiszűrni az ablak. Ennél a mutatónál minél nagyobb a szám, értelemszerűen annál jobb lesz az ablak hangszigetelési adottsága. Ennek a jele Rw. És van még egy C jelű, zajterheléstől függő korrekciós érték, ez általában 4-5 dB, és ezt sajnos le kell vonni az ablak hangszigetelési mérőszámából. Ha van egy 35 dB-es, LH3 osztályzatú ablakunk, akkor az a beépítés után megközelítőleg 30 dB-t fog kiszűrni.
Ugyanakkor fontos megjegyezni, hogy a három rétegű üveg önmagában még messze nem nyújtja a legtöbbet, ami elérhető hangszigetelés tekintetében.
Hogyan működik a hangszigetelő ablak?
A hőszigeteléshez hasonlóan nem csak az üvegszerkezet, de a profil és a tömítés is sokat nyom a latba a hangszigetelésnél. Természetesen a három rétegű üvegezés választható hanggátló kivitelben is. Ennek lényege a különböző vastagságú üvegek (aszimmetria) alkalmazása az üveg szerkezetében, valamint egy speciális hanggátló (SC, SR) fólia alkalmazása az összeragasztott üvegrétegek között.
A ragasztott, fóliás kivitelű üveg a szerkezet külső oldalán helyezkedik el, melynél két összelaminált üvegréteg között található egy fólia, ami a hangrezgések jelentős részét elnyeli. A speciális fólia szemmel nem látható, 1 mm vastagsággal rendelkezik két 4 mm vastagságú üveg között. Az aszimmetrikus szerkezet azt jelenti, hogy az üvegszerkezeten belül mind az üvegek vastagsága, mind a légrések távolsága eltér egymástól, ezáltal a szerkezet összességében minden frekvenciatartományban hatásosabban csillapítja a zajt.
Példaként a 42dB üvegünk szerkezeti felépítése: 8 VSG4.4.2SR Low-e/14 Argon gáz/4 Float/16 Argon gáz/6 Low-e; Fekete melegperem, Ug=0.60, Rw= 42dB
Összegezve ezektől a tényezőktől függ az ablak hangszigetelő adottsága:
- Milyen vastag a síküveg, mekkora a súlya?
- Milyen vastag az üvegszerkezet?
- Milyen az üveg rétegrendje? (Itt érvényesül az aszimmetrikus szerkezet.)
- Mekkora az üvegek közötti légrés? (Itt is segít az aszimmetria)
- Mivel van kitöltve az üvegek közötti légrés? (levegő vagy nemes gázok)
- Alkalmaztunk-e hangszigetelő fóliát?
Milyen mértékben zárja ki a zajokat?
A megfelelő értékű hangszigetelés érdekében a gyártók az argon gáz töltést speciális SF6 gáztöltésre is cserélhetik, vagy akár a belső oldali üvegek közé is helyezhetnek hanggátló fóliát. Az átlagosan elérhető (és még megfizethető) fokozott hangszigetelő üvegek két rétegű üveg esetében 35-38dB-re, míg a három rétegű üvegek esetében 39-42dB hanggátlásra képesek.
Az egyszerűbb tájékozódáshoz nézzünk meg először egy zajskálát:
- 20 dB – egy csendes szoba éjszaka
- 50-60 dB – beszélgetés
- 70 dB – városi utcazaj
- 80 dB – veszélyes zajszint határa
- 100 dB – fúró
- 100 dB – lejátszó maximális hangerőn
- 110 dB – szórakozóhely
- 115 dB – rock koncert
- 120 dB – repülőgép felszállása
Először azt kell felmérni, hogy milyen zajerősséget kell kiszűrnünk. Ha például van egy utcafronti ablakunk, ami előtt folyamatosan beszélgetnek, akkor egy 30 dB hanggátló adottságú ablak 20-30 dB-re csökkenti a beszűrődő beszélgetés zaját. A városi forgalom zaját is le tudjuk csökkenteni 40 dB-re. Ha ennél komolyabb szintre van szükségünk, akkor érdemes egy LH2 osztályzatú, akár 40-44 dB hanggátló tulajdonsággal rendelkező ablakot beszerelni. Az LH1 osztály eléréséhez speciálisan léghanggátló célra kifejlesztett üvegszerkezetre (külső- és belső oldalon is SC, SR fólia alkalmazása), vagy ablakrendszerekre van szükség (pl. Schüco Hafencity ablakrendszer).
És azt is fontos megjegyezni, hogy a szobánkat, lakásunkat érő zajterhelés további tényezőktől is függ:
- a homlokzati fal hanggátlásától
- a nyílászáró profilok hanggátlásától
- a nyílászárónál alkalmazott tömítés típusától (EPDM valódi gumiszigetelés), beépítésétől (sarokhegesztés)
- a tömítési síkok számától
- a nyílászárók méretétől
- a belső tér méretétől (visszhangosság)
- a belső térben, szobában található hangelnyelő felületetek, (vagyis a bútorok) méretétől és mennyiségétől
És attól is, hogy szakszerűen építették-e be a nyílászárót!
Mennyibe kerül?
A hagyományos üvegcseréhez képest ha a meglévő üvegünket hangszigetelő üvegre szeretnénk cserélni, megközelítőleg háromszoros-négyszeres árral kell számolnunk. Ez természetesen függ a kiszállási díjtól, beszerzési költségtől is.
Hogy lehet javítani az ablak hangszigetelő tulajdonságát?
Mielőtt belevágnánk az üvegcserébe, győződjünk meg a következőkről:
Megfelelő módon van beállítva az ablakszárny? Megfelelő a vasalat, kielégítő tömítettségre van beállítva? Akkor jók a tömítések, ha hiánytalanul körbe futnak az ablakon és kellően rugalmasak! Az sem mindegy, hogy milyen a tömítés, ha nem a szerkezetnek megfelelő, akkor érdemes cserélni. Összegezve: mielőtt megrendelnénk a hangszigetelő üveget, ellenőriztessük le az ablakszárny beállítását és a tömítést. Sok esetben ezeknek a problémáknak a kiküszöbölésével rengeteget nyerünk hangszigetelési szempontból is.
Milyen esetben javasolt az ablakcsere?
Először alaposan vizsgáljuk meg, hogy rendesen be vannak-e állítva az ablakok, a megfelelő tömítéssel van-e ellátva a nyílászáró? Ha nem vagyunk biztosak magunkban, hívjunk szakembert! Akkor érdemes belevágni a cserébe, ha legalább 5-10 dB zajcsökkenést el tudunk érni vele, különben feleslegesen költünk rá. A megfelelő hangszigetelő ablak kiválasztását a megadott paraméterek alapján bízza ránk!
Lehet cserélni csak az üveget?
Bizonyos esetekben arra is van lehetőség, hogy csak az üveget cseréljük. Ha van egy régebbi építésű házunk, akkor az üvegcsere előtt mindenképp meg kell vizsgálni az alábbi szempontokat:
Milyen vastagságú üvegszerkezetet képes befogadni a keret? Elbírja-e a megnövekedett ablakszárny súlyát a zsanér? A meglévő ablakprofil és a benne lévő tömítés hanggátló képessége megfelelő-e? A tok beépítése szakszerű, a PUR hab felvitele folytonosan történt?
Ezekre a kérdésekre is a szakemberek tudják megadni a korrekt választ. Keressen minket, a szaktanácsadástól a felmérésén át a kivitelezésig és a karbantartásig teljes körű szolgáltatást nyújtunk!
A hangszigetelő ablak az aszimmetrikus rétegrenddel, rétegvastagsággal és a belső rétegre felvitt hangszigetelő fóliákkal éri el a hangszigetelő képességét.
30-tól akár 50 dB értékig zárhatja ki a zajokat egy hangszigetelő üveg.
A hagyományos ablakcseréhez képest típustól függően 7500-39000 Ft/m2 közötti felárral tudunk hangszigetelő üveget beszerelni.
Vélemény, hozzászólás?