Az alábbi bejegyzésben segítséget találunk ahhoz, hogy megtudjuk, milyen egy jó biztonsági ajtó panellakásba.
Miért fontos biztonsági ajtó panellakásba?
Átlagosan 12 percenként történik egy betöréses lopás, mégis sokan nem fordítanak kellő figyelmet otthonuk védelmére. Legtöbb ember úgy gondolja, hogy a panellakásokat elkerülik az ilyen jellegű támadások.
Ezzel szemben a betörők elsősorban aszerint választják ki célpontjukat, hogy hol tudnak a legkisebb kockázattal, a legrövidebb idő alatt a legnagyobb zsákmányra szert tenni. Egy panellakásban a várható zsákmány ugyan nem a legmagasabb, de -a sok helyen még mindig megtalálható régi és gyenge védelmű ajtók miatt- az ilyen lakásokba lehet viszonylag kis kockázat mellett a leggyorsabban behatolni. A lépcsőházon belül a betörőnek könnyű dolga van, mert könnyedén meg tudja találni azt a bejáratot, amelynél a legkisebb ellenállásba ütközik. Ezen túl, a kis lakásméret miatt, a zsákmány felkutatása sem okoz különösebb nehézséget. A legtöbb lakásban található elöl hagyott készpénz, ékszer, karóra vagy műszaki cikk, amik a betörők legkedveltebb célpontjai. A betörő az ajtó feltörésével és az értékek összeszedésével együtt sem tölt sok időt a helyszínen, negyedórán belül végez is mindennel.
Ha tehát Ön körülnéz a lépcsőházban, és azt tapasztalja, hogy az Ön bejárati ajtaja gyengébbnek tűnik a többinél, akkor feltétlenül ajánlatos a biztonsági ajtó beszerzésén elgondolkodnia. Ne várja meg, amíg a betörő szeme az Ön ajtaján akad meg!
Hogyan működik egy biztonsági ajtó?
A betörésvédelem pszichológiája: Tökéletes védelem nem létezik. Minden épületbe be lehet törni. Abban viszont óriási különbségek vannak, hogy ez mekkora erőfeszítésbe és időbe telik, milyen szerszámozottság szükséges hozzá, és egyúttal mekkora zajkeltés mellett lehetséges. Különféle vizsgálatok és a tapasztalat azt mutatják, hogy a betörők nem szívesen vesződnek az olyan helyekkel, ahol a bejutás nem lehetséges 30 másodpercen belül.
A MABISZ 5 kategóriába sorolja a biztonsági ajtókat. A legalacsonyabb kategória 3 percig képes ellenállni a betörési kísérletnek, míg a legjobbak 20 percig is. Ennél jobb védelemre a lépcsőházakban a gyakorlatban nincs is szükség, mivel 5 perc után a betörő végképp tovább áll, vagy jó eséllyel lelepleződik.
A teljeskörű védelem érdekében fontos, hogy az ajtó minden eleme elérje a kívánt biztonsági szintet, azaz ne legyen kifejezett gyenge pontja, ideértve a szakszerű beépítést is (mely ugyanolyan fontos, mint az ablak szakszerű beépítése).
Egy gyenge pont elegendő ugyanis ahhoz, hogy a behatolási idő drasztikusan lerövidüljön.
Az ajtó főbb elemei, amelyekre ilyen szempontból oda kell figyelni: zárszerkezet, záródási pontok (reteszek), pántok (zsanér), ajtószárny, és tok.
Zárszerkezet
A zárszerkezet lelke a biztonsági zárbetét, mely akkor tekinthető biztonságosnak, ha az alábbiak ellen véd:
- fúrás,
- törés,
- finomnyitás,
- savazás,
- másolás
Törés ellen a zárbetét kiváló minőségű anyagán túl nagyon fontos a megfelelő méret kiválasztása, hogy a betét ne lógjon ki az ajtó síkjából. Fúrás ellen tovább védekezhetünk fúrásvédő rozettával.
A zárszerkezet működteti az egy, vagy több zárnyelv mozgatását, mely általában csapos, komolyabb záraknál kampós kialakítású.
Záródási pontok
A zárnyelveken túl további záródási pontok is kialakíthatók az ajtó pántoldalán, melyek a szárny behajtásakor automatikusan beakadnak a tokba, így fokozva tovább az ajtó merevségét és biztonságát.
Pántok
A pántoknak fontos szerepe van a szárny stabil megtartásában, valamint mozgatásában, és kialakításuknak olyannak kell lenniük, hogy behajtott állapotban kizárják a szárny kiemelésének lehetőségét.
Ajtószárny
Az ajtószárny rejti magában a zárszerkezetet és egyéb vasalati elemeket, illetve kapcsolódik a pántokhoz. Kialakításának olyannak kell lennie, hogy megfelelően védje ezeket a részeket. A magas védelmi szintű ajtószárnyak ezeken a részeken páncélozott erősítést tartalmaznak. A kényes pontok védelmén túl a szárny teljes felületének megfelelően védettnek kell lennie. Ezt különféle módon biztosítják a gyártók: MDF vagy fém lemezbetéttel, illetve fémhálóval.
Tok
A tok két irányban is különös jelentőséggel bír:
- egyrészt a falazathoz kapcsolódik, ezért nagyon fontos az ajtó szakszerű beépítése és tökéletes rögzítése,
- másrészt a tok biztosítja a kapcsolatot a záródási pontokon keresztül a szárnnyal.
A szükséges szilárdság elérése érdekében a biztonsági ajtók fémtokkal, vagy fém erősítésű tokkal rendelkeznek.
Amennyiben az ajtó fenti elemei mind megfelelő kialakításúak, és jó minőségű anyagból készültek, akkor beszélhetünk biztonsági ajtóról.
Milyen típusú biztonsági ajtókat lehet beépíteni egy panellakásba?
Alapvetően háromféle anyagból készült ajtóból választhatunk.
Fa biztonsági ajtók
A fa egy természetes anyag, mely az emberben kellemes érzetet kelt. Erezete egyedi megjelenést biztosít. Magas ára ellenére közkedvelt anyag az építőiparban, lakberendezésben. Rostos szerkezetének köszönhetően kiváló hőszigetelő, hangszigetelése mérsékeltebb. Hátránya, hogy a fa élettartalmának megóvása érdekében rendszeres felületkezelést igényel, illetve idővel elvetemedik, ami szigetelési, záródási problémákat eredményezhet, amit még karbantartással sem feltétlenül lehet korrigálni.
Biztonság szempontjából vizsgálva a jó minőségű, tömör keményfa alapanyagból készített nyílászáró megfelelő szilárdságú lehet, amennyiben a beépített vasalat stabilan, sok ponton rögzül az anyaghoz és a falazathoz. A puhafából készült ajtók azonban sajnos még megfelelő vasalat esetén sem nyújtanak kellő biztonságot.
Fém biztonsági ajtó panellakásba
A fémek szilárd anyagok, jó hővezetők. A mechanikai ráhatásokkal szemben magas ellenálló képességgel bírnak, amivel alkalmasak biztonságos bejárati ajtók készítéséhez. A fém bejárati ajtók közül az alumínium és az acél anyagból készültek a legelterjedtebbek. Mindkét anyag nagy hátránya a hőszigetelés hiánya és a rossz hangszigetelés, ezért bejárati ajtónak csak más anyagokkal kombinált, hőhídmentes és hangszigetelt kialakítás felel meg, ami aránytalan többletköltséget jelent. Acél bejárati ajtóknál különösen oda kell figyelni a tökéletes felületvédelemre, bár nedves és kültéri környezetben még ezesetben is megfontolandó az alkalmazása, miután a legkisebb felületi sérülés is korróziós folyamatot indít el a felületen, ami idővel a teljes anyagvastagságon áthatol. Mindezekkel együtt léteznek a piacon fával vagy műanyaggal kombinált fém ajtók, melyek biztonsági ajtónak remek választásnak bizonyulnak.
Műanyag biztonsági ajtó panellakásba
Az első generációs műanyag nyílászárók még számos hiányossággal rendelkeztek a tartósság és UV stabilitás terén, de a minőség iránt elkötelezett profilgyártók az elmúlt évtizedekben olyan mértékű termékfejlesztéseket hajtottak végre, ami által a mai modern, műanyag nyílászáró rendszerek minden tekintetben felülmúlják az egyéb típusú társaikat. A vezető profilgyártók termékei 30 év feletti várható élettartammal rendelkeznek, hő- és hangszigetelésben verhetetlenek, kémiailag a legellenállóbbak, és az alkalmazott acélmerevítéseknek és vasalatoknak köszönhetően még a legdurvább behatásokat is kivédik.
A szárny és tokprofilokba rejtett, akár 3 mm vastag zártszelvények szervesen kapcsolódnak a vasalatokhoz a rúd-, gomba-, vagy akár kampós biztonsági zárkialakításon keresztül, és a tok falhoz rögzítése is fémes kapcsolatokon keresztül valósul meg. Mindezek mellett alaktartóak, csak minimális karbantartást igényelnek, és rendkívül könnyen tisztíthatóak. Megjelenésüket tekintve számtalan szín és mintaválasztékban, különféle faerezetben elérhetőek, és különféle kiegészítőkkel, díszítő elemekkel kombinálhatóak.
Milyen szempontokat érdemes figyelembe venni a biztonsági ajtó kiválasztása során?
Mielőtt végleg eldöntenénk, hogy milyen típusú ajtót válasszunk, gondoljunk még végig néhány szempontot.
Egyedi méret
A közép- és felsőkategóriás termékek esetén mindhárom típusnál lehet jó terméket választani, ízlésünknek és pénztárcánknak megfelelően. Egyedi ajtó méret is választható a felmérésnek megfelelően a legtöbb helyen, az ezzel kapcsolatos esetleges felárakról azonban érdemes előre tájékozódni.
Nyitásirány
Megrendelés előtt döntse el, hogy jobbos vagy balos bejárati ajtó illeszkedik-e jobban a környezetbe. Befelé nyíló típust válasszon, mert panellakásoknál, társasháznál az ajtó nem nyílhat kifelé, mivel az a terület már osztatlan közös tulajdon!
Hő- és hangszigetelés
Panellakások esetén a hőszigetelés nem elsődleges szempont, mivel a lépcsőház beltérben található, de a kiválasztott ajtónak mindenképpen hőhídmentesnek kell lennie, különben az ajtó hidegpontjain a páralecsapódás állandósulni fog, ami a penész- és gombaképződés melegágya, acél ajtók esetében pedig a korrózió kiindulópontja.
A jó hangszigetelési tulajdonság viszont fontosabb, hogy a lépcsőház zajai ne szűrődhessenek be.
Milyen biztonsági ajtót ne válasszunk?
Biztonsági bejárati ajtó választásakor mindhárom típusú ajtónál el kell felejteni a belépő kategóriás, olcsó termékeket, mert egyiknél sem fedezhetők fel az előbbi fejezetben leírt előnyös tulajdonságok. Az alsó árkategóriába tartozó ajtók, csak másodlagos felhasználási területen jöhetnek szóba, ott is csak megfelelő körültekintéssel.
Gyakran Ismételt Kérdések:
Gyakran. Egy panellakásba lehet -a régi és gyenge védelmű ajtók miatt- viszonylag kis kockázat mellett a leggyorsabban behatolni.
Mindhárom (fa, fém, műanyag) típusnál lehet jó terméket választani, ízlésünknek és pénztárcánknak megfelelően. Az olcsó kategóriát viszont kerülni kell!
Egy középkategóriás biztonsági ajtó is képes 3 percig ellenállni a betörési kísérletnek, ami a lépcsőházakban elegendő, mivel így a betörő tovább áll, vagy jó eséllyel lelepleződik.
Vélemény, hozzászólás?