Vajon mik a 3 rétegű ablak hátrányai? Ha vannak egyáltalán. Az alábbi cikkben ezt a témakört járjuk körbe egy kicsit, és megismerkedünk az ablakok egyik fontos elemével, az üvegszerkezetekkel, pontosabban azok rétegfelépítésével.
Mit jelent az, hogy 3 rétegű ablak?
A mai modern ablakokba az üvegezés már külön szerkezetként kerül beépítésre. Hol vannak már azok az idők, mikor az egyes üvegeket gittel rögzítették be az ablakszárnyba! Az egyre jobb hőszigetelés érdekében az üvegszerkezeteket már jó ideje külön egységként gyártják le. Számos más előnyös tulajdonság is csak így érhető el. Amikor 3 rétegű ablakról beszélünk, akkor a beépített üvegszerkezetéről beszélünk valójában. De mit is jelent az, hogy 3 rétegű üvegszerkezet? Mielőtt erre válaszolnánk, nézzük meg közelebbről ezek felépítését! A szerkezetet síküvegek alkotják, melyeket távtartók választanak el egymástól. A távtartó lécek belsejében páraszűrő szemcsék találhatóak. Az üvegszerkezet kerületét peremtömítő réteggel zárják le. A síküvegek közötti teret általában argon nemesgázzal töltik ki. Fokozott hőszigetelés elérése érdekében a kitöltés történhet kripton gázzal is. A síküveg belső oldalára lágyfém -úgynevezett Low-E- bevonatot visznek fel. Ez szintén a jobb energiamegtakarítási értékeket célozza.
Visszatérve az eredeti kérdésre: amennyiben az üvegszerkezetben 3 üvegréteget két távtartó választ el egymástól, úgy 3 rétegű üvegezés van az ablakban. Ebből a szempontból a ragasztott biztonsági üveg egy üvegrétegnek számít.
Mit jelent az, hogy 2 rétegű ablak?
A 3 rétegű üvegezéshez képest a 2 rétegű ablak egyszerűbb szerkezetet jelent. Ebben az esetben csak kettő síküveg épül össze, ezeket választja el egymástól a távtartó. Fontos tudni, hogy kétrétegű üvegezés esetén mindig a Low-E bevonatos réteg kerül a benti oldalra, míg a bevonat nélküli -úgynevezett float- üveg a külső oldalra. Ez a beépítési mód szükséges a megfelelő hőszigeteléshez.
Mik a legnagyobb különbségek a kettő között?
A két- illetve három rétegű üvegezés számos tulajdonságában eltér egymástól. A két legkiemelkedőbb tulajdonság a hétköznapi használat szempontjából a hő- és hangszigetelési tulajdonságuk. Ez az a két döntő szempont, ami miatt egyre többen és többen választják a 3 rétegű üveget a hagyományos 2 rétegűvel szemben.
Milyen előnyei vannak egy 3 rétegű ablaknak?
Lássuk a következőkben a három rétegű ablak előnyeit a két rétegű társával szemben.
Jó hőszigetelés
Az egyértelműen a legfontosabb előny, amit a háromrétegű ablakok mellé feljegyezhetünk, az a kiemelkedő hőszigetelési tulajdonság. A harmadik réteg üveg egy többlet gátat képez a hő útjában, akár sugárzó, akár hővezetéssel terjedő hőenergiát nézzük. Míg egy átlagos kétrétegű üveg (24 mm-es szerkezetvastagsággal, argongázzal kitöltött kettős hőszigetelő üveg) Ug=1,0 W/m2K hővezetési tényezővel rendelkezik, addig a három rétegű üvegszerkezet esetében ez Ug=0,5 W/m2K értéket jelent.
A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy egységnyi felületen 50%-al kevesebb hőenergiát veszítünk, ha három rétegű üvegezést használunk!
Tekintve, hogy egyre divatosabbak a nagy bevilágító felületekkel rendelkező, sokszor földig érő üvegek, miközben az energiaárak pedig egyre csak emelkednek, így a 3 rétegű üvegek ezen előnyének egyre kiemelkedőbb jelentősége van. Az év 12 hónapjából 6 hónap fűtési időszakra esik, ezidő alatt folyamatosan élvezhetjük a jobb hőszigetelő üvegezésből eredő előnyöket, és az ezzel járó megtakarítást. A klímázott lakások esetében ehhez még hozzászámolhatjuk a forró nyári időszakban felmerülő hűtési energia kapcsán elérhető megtakarítást is.
Jó hangszigetelés
Városokban, forgalmas környéken, de akár vidéken is, ahol hangos házőrzők zavarják a nyugalmat, kiemelt szempont lehet a jó hangszigetelés. A zajterhelés rontja az általános közérzetet és az egészségre is ártalmas. A mai kor üvegszerkezeteinek az alaptulajdonságokon kívül speciális esetben hanggátló funkciót is be kell tölteniük. Az ún. Rw (hangszigetelő képesség) érték, mértékegysége a dB. Ez minél nagyobb, annál jobb a zajvédelem, annál nagyobb mértékben szűri meg az üveg a kedvezőtlen zajhatásokat.
A 3 rétegű üvegezés természetesen ebben is jobban teljesít, mint a kétrétegű üveg. Ugyanakkor fontos megjegyezni, hogy a 3 rétegű üveg önmagában még messze nem nyújtja a legtöbbet, ami elérhető hangszigetelés tekintetében. Az ablakok műanyag profilrendszere és az akár 3 független tömítési szint révén magas hangszigetelési érték érhető el. A 3 rétegű üvegezés választható hanggátló kivitelben is. Ennek lényege a különböző vastagságú üvegek (aszimmetria) alkalmazása az üveg szerkezetében, valamint egy speciális hanggátló (SC, SR) fólia alkalmazása az összeragasztott üvegrétegek között.
Könnyű karbantartás
A régi gerébtokos ablakoknál az egyes szárnyak közötti rész idővel összekoszolódott, ezért rendszeres takarításra volt szükség. A többrétegű hőszigetelő üvegeket a gyárban nagyon tiszta körülmények között építik össze. Az üvegrétegek közötti tér hermetikusan elzárásra kerül a külső tértől, emiatt nem is tud elkoszolódni. Takarításkor csupán a két szélső üveg külső oldalát szükséges áttörölni, így a takarítási idő felét, kétharmadát is megtakaríthatjuk.
Magasabb védelmi szint
Ez triviálisan hangzik, de igaz. Három réteg több, mint kettő. Minél több rétegű az ablak, annál jobban véd az esőtől, széllökésektől, vagy akár egy esetleges betöréstől. Nyilván jóval nehezebb betörni egy vastagabb, több rétegű ablakot, mint egy egyszerű egy vagy két rétegűt. Egy véletleg ablaktörés esetén is nagyobb az esélye annak, hogy csak az egyik szélső üvegréteg sérül, ezáltal a másik két réteg még teljes értékűen működik, és ellátja a feladatát, amíg a javítás meg nem történik.
Párásodás
A háromrétegű üvegezés kevésbé hajlamos a párásodásra, mert lényegesen jobbak a hőtechnikai tulajdonságai, emiatt kevésbé tudnak kialakulni hidegpontok. Ettől függetlenül még a legjobb hőszigetelő üvegeknél is előfordulhat párásodás, ebben az esetben azonban az okokat a nem megfelelő szellőztetésben kell keresni.
A 3 rétegű ablak hátrányai
Az előző fejezetben megtudtuk, hogy milyen előnyei vannak a három rétegű üvegnek. Most nézzük meg, mik a 3 rétegű ablak hátrányai, azaz mik azok a tulajdonságok, melyek a hátrányokhoz sorolhatók.
Kevesebb fény
A több üvegréteg természetesen egyúttal több akadályt is jelent a fény útjában. A számítások szerint egy átlagos, kétrétegű ablaküveg a kintről érkező fény 86%-át engedi át. Ez az érték egy passzívház minősítésű, nagy hőszigetelésű ablak esetén 68% körül van. Azaz, a különbség elég jelentős, hiszen kb. 20%-al kevesebb fényt jelent a gyakorlatban. Léteznek már speciális üvegbevonatok, melyek segítségével a fényspektrum kék tartományát keresztülvezetjük felerősítve az üvegen és ezzel akár 10%-kal több napfényhez jutunk – akár egy 3-rétegű hőszigetelő üvegnél is, mellyel részben kompenzálható a csökkent fénymennyiség. Újépítésű háznál erre azonban nem feltétlenül szükséges külön költeni, hiszen a fényáteresztési tulajdonságot már a tervezéskor figyelembe lehet venni a jól tájolt és megfelelő méretű ablakok kiválasztásával.
Nagyobb súly
Szintén a többlet üvegréteg miatt az egységnyi felületre eső üveg súlya is több a háromrétegű üvegszerkezet esetében. Míg a kétrétegű (4 mm vastagságú) üveg tömege 20 kg négyzetméterenként, addig a 3 rétegű üvegeknél ez 30 kg. A 6 mm vastagságú, 2 rétegű üvegek esetében 30 kg a tömeg minden m2-en. Ez komoly terhelést jelent az ablakszárnyak, főként a vasalatok számára. A jó minőségű vasalatokat és műanyag profilokat már úgy tervezték, hogy ezeket a terheléseket elbírják a megadott határig. Azoknál a nagyobb méretű ablakoknál, amelyeknél tervezetten több nyitás-zárás fog történni, érdemes lehet a szárnyakat megosztani, felére csökkentve ezáltal a fellépő terhelést.
Ár
A többletanyag nem csak a termék súlyában, hanem az árában is visszaköszön sajnos. Egy 3 rétegű üvegért emiatt többet kell fizetni. Idővel ez a többletköltség megtérül az energiamegtakarításban, a jobb hangszigetelés pedig már az első pillanattól kezdve kárpótol. Ettől függetlenül 3 rétegű ablak hátrányai közül a magasabb ár az, ami többeket visszatart ennek az opciónak a választásától.
-
Trend Tokosztós Nyíló-Bukó+Nyíló-Bukó ablak131.700 Ft
-
Trend Egyszárnyú Nyíló-Bukó ablak62.300 Ft
-
Classic Tokosztós Nyíló-Bukó+Nyíló ablak104.800 Ft
Mikor éri meg 3 rétegű ablakot választani?
Függetlenül attól, hogy korszerűsít-e otthonát, vagy épp új házat épít, érdemes különös figyelmet fordítani az ablakokra, hiszen azok hatással vannak a hőszigetelésre, az energiaszámlákra, a zajszintre, de még a biztonságra is. Válasszon 3 rétegű ablakot abban az esetben, ha a remek hő- és hangszigetelés elérése kiemelt cél, és vállalni tudja az ezzel járó magasabb anyagi terheket. Akkor is érdemes a 3 rétegű ablakok mellett dönteni, ha az üvegfelületek mérete meghaladja az átlagos szintet, mivel ezáltal a jobb hőszigeteléssel járó előnyök is nagyobb súllyal esnek a latba. Háromrétegű üvegezés választása esetén az eredmény feltétlenül egy komfortosabb, energiahatékonyabb élettér lesz.
Mikor érdemes 2 rétegű ablakot választani?
Amennyiben jelenleg egyrétegű ablakokkal rendelkezik és az ablakcserére szánt költségkeretébe jelenleg a kétrétegű ablakok férnek bele, vágjon bele bátran! A fent felsorolt érvek teljes mértékben igazak akkor is, ha a két és az egyrétegű ablakokat hasonlítjuk össze. Amikor felújítást vagy építkezést tervez, használhat két és háromrétegű ablakokat vegyesen is. A háromrétegű ablakok kerüljenek azokba a helyiségekbe, ahol a legtöbbet tartózkodik (nappali, fürdőszoba), illetve ahol azok a legnagyobb méretűek, a többi -másodlagos- helyre pedig használhat kétrétegű ablakokat is. Ezáltal mindkettő előnyeit ki tudja használni, és előbbre tud lépni az energiahatékonyság terén úgy, hogy közben a költségekkel is optimálisan gazdálkodott.
Gyakran ismételt kérdések
A két legkiemelkedőbb tulajdonság a hétköznapi használat szempontjából a hő- és hangszigetelési tulajdonságuk.
A hő- és hangszigetelési tulajdonság a két döntő szempont, ami miatt egyre többen és többen választják a 3 rétegű üveget a hagyományos 2 rétegűvel szemben.
A háromrétegű ablakok kerüljenek azokba a helyiségekbe, ahol a legtöbbet tartózkodunk, illetve ahol az ablakok a legnagyobb méretűek.
Vélemény, hozzászólás?